Cyperské dlhopisy – ako vyzerala naša investícia?

04.04.2013  /  Admin
analyzy-a-porovnania-ako-investovat

Cyperské dlhopisy sme kúpili na začiatku roka za cenu okolo 88% z nominálu. Plán bol taký, že počkáme šesť mesiacov do splatnosti dlhopisov a zinkasujeme kapitálový zisk a alikvotnú časť kupónu.

Od januára do polovice marca sa dlhopis zotavil na hodnoty okolo 94% z nominálu. Pred tromi týždňami v sobotu ráno prišla správa o dohode na spôsobe záchrany Cyperských bánk. Cez víkend však cyperský parlament neschválil spôsob záchrany so zdanením vkladov aj do 100 000 €. Cypurs následne prežil dva krušné týždne a spolu s ním aj naše bondy. Cena dlhopisov spadla až k 82% z nominálu. Dlho sa držala okolo 85%.

Ročný graf cyperských štátnych dlhopisov – splatnosť  jún 2013

Keď sa veci utriasli, tak sa opäť dostala cena bondov nad 95% z nominálnej ceny. Do splatnosti dlhopisov zostávajú dva mesiace a výnos do splatnosti je dnes do 4%.

Mesačný výnos cyperských štátnych dlhopisov – splatnosť jún 2013

Aký veľký bol vlastne risk pri investícii do tých štátnych dlhopisov? Haircut sa týkal vkladov v bankách aj dlhopisov bánk. Štátne dlhopisy sa v tejto súvislosti nespomínali. Ak by však záchrana nedopadla dobre, tak by nejakým spôsobom musel banky zachraňovať samotný cyperský štátik. Otázka je ako by sa to dotklo našich dlhopisov so splatnosťou v júni tohto roku.

Koľko percent z nominálu by cutovali z našich dlhopisov? Ak by sa osekalo 25% z nominálnej ceny dlhopisov, tak by sme mali stále slušný Risk/Reward. Z nákupnej hodnoty 88 by sme mohli potenciálne padnúť na 75. Pričom potenciálny zisk je nárast z 88 na nominálnu hodnotu 100. Teda výnos okolo 15% a strata tiež približne 15%. Risk/Reward na úrovni 1. Samotná pravdepodobnosť, že sa do záchrany bánk zapojí aj haircut štátnych dlhopisov bola nízka . Pri jednaniach sa táto varianta nespomínala a prišla by do úvahy až pri nevyjednaní pomoci a pri bankrote štátu.

Ako výhodný bol tento obchod v januári? Z dnešného pohľadu sa dali dlhopisy kúpiť lacnejšie v marci za cenu okolo 85%. S vyšším výnosom a kratšou dobou do splatnosti.

Oplatí sa vôbec investovať do takto riskantných krajín? Ktorá krajina však je, alebo nie je riskantná? Takmer žiadna krajina nemá na to, aby vyplatila svoje dlhopisy bez toho, aby to financovala z novo vydaných bondov. Krajiny teda valia svoj dlh pred sebou a financujú ho vydaním ďalšieho dlhu. Ak kupujete slovenské štátne dlhopisy s výnsom 2 až 3% do splatnosti, tak sa vlastne spoliehate, že Slovensko dokáže vydať nové dlhopisy aj o rok o dva, a z nich vyplatí istinu aj kupón vašich papierov.

Pri štátnych dlhopisoch sa teda spoliehame, že sa neporuší dôvera v štát, že sa zásadne nezmení politika alebo makroekonomická situácia. Za to inkasujeme výnosy 2-3%.

Pri cyperských dlhopisoch vieme, že štát nemá na to, aby na drevo vyplatil istinu dlhopisov. Rovnako ako v iných štátoch. Spoliehame sa však na to, že si dokáže (aj keď za prísnych podmienok) požičať do mája peniaze od medzinárodných veriteľov v rámci záchranného balíka. Pritom inkasujeme výnos okolo 15% do splatnosti.

Cyprus nebol ako Grécko. Záchranný balík bol pre veriteľov-záchrancov pomerne malý. Aký veľký bol problém na Cypre, vzhľadom na celú euro-zónu si môžete pozrieť na poslednom grafe.

Veľkosť záchranných balíkov pri jednotlivých krajinách euro-zóny:

Upozornenie: článok popisuje investovanie do distressed debt – dlhopisov v tiesni. Nie sú to štandardné “bezrizikové”  investície do dlhopisov. Distresnuté dlhopisy by mali byť vždy len ako malá časť väčšieho portfólia.

Ostatné články evidované pod administrátorom webu, autorsky nezaradené. Máš chuť prispievať aj ty? Neváhaj nás osloviť.