Pravidelné investovanie nezarobí vždy Ako-investovat.sk .


Pravidelné investovanie sa po kríze stalo mantrou, ktorú donekonečna opakujú poradcovia, správcovia a pritakávajú aj investori. Priemerovanie nákupnej ceny niekedy zarobí lepšie ako jednorázová investícia. Inokedy však môže zarobiť horšie alebo s priemerovaním môžete dokonca prerobiť.

Pravidelné sporenie zarobí v podobnej situácii, ako to bolo v roku 2007. Na vrchole akciových trhov by ste začali sporiť, dokupovali by ste za nízke ceny v roku 2009 a predali dajme tomu dnes. V grafe si všimnite vývoj modrej čiary od roku 2007 po dnešok:Priemerná nákupná cena (sporenie od 2007 - 2013) by bola nižšia ako tá, za ktorú dnes predávate. A preto by ste zarobili a to viac ako pri jednorázovej investícii. Na tomto istom grafe si však predstavte ešte jednu situáciu. Začnete nakupovať v roku 2005, pokračujete na akciovom vrchole v roku 2008 a predáte v panike roku 2009. Priemerná nákupná cena bude vyššia ako predajná, a preto prerobíte.

Ako to raz popísal Tibor Pospíšil, tak pri pravidelnom investovaní zarobíte, ak sa krivka investície vyvíja  tvare V. Teda prepad a potom strmý nárast. Vtedy zarobíte viac ako pri jednorázovej investícii.

Naopak prerobíte, ak krivka na grafe vašej investície bude mať tvar A. Začnete nakupovať lacno, postupne prikupujete drahšie, ale investícia klesne a predávate za lacno. Vtedy prerobíte viac ako pri jednorázovej investícii.

Nie všetky indexy sa však zotavili tak dobre ako MSCI World na hornom grafe. Pozrite si lepšie vývoj indexu Eurostoxx 50 (modrá čiara)Ak by ste v roku 2005 začali postupne nakupovať index Eurostoxx 50, zarobili by ste menej ako pri jednorázovej investícii. Eurostoxx 50 sa nevyvíjal tak pekne ako MSCI World. V článku o indexových fondoch Martin Gulka spočítal, ako by sa darilo týmto dvom indexom pri jednorázovej investícii, ale aj pri pravidelnom investovaní:Z tabuľky vidíme, že na indexe Eurostoxx 50 by sme za posledných osem rokov zarobili viac pri jednorázovej investícii (3,17 % p.a.) ako pri pravidelnom investovaní (1,8 % p.a.).

Pravidelné sporenie do akciových fondov, indexov alebo akcií teda vyžaduje, aby napokon investícia rástla. Rovnako ako pri jednorázovej investícii. Ale ak trhy z dlhodobého hľadiska rastú, do akciového vlaku by sme mali nastúpiť čím skôr a nesnažiť sa priemerovať cenu. Priemerovanie ceny má význam vtedy, keď nevieme, či náhodou akcie nezačnú klesať. Vtedy by sme znížili priemernú nákupnú cenu a znížili aj potenciálnu stratu.

Že trhy z dlhosobého hľadiska rastú a stratových období nie je až tak veľa, sa môžete dočítať v tomto našom staršom článku o dlhodobom investovaní do akcií. Na grafe vidíme investície na 30-ročnom horizonte do indexu Dow Jones 30. Každý stĺpec predstavuje výnos za 30-ročné obdobie:Z grafu vidíme, že pri 30-ročnom horizonte by sme sa na testovanej vzorke nedostali do straty nikdy. Len cez veľkú hospodársku krízu z 30. rokov (teda ešte pred ňou) by sme mali nízke výnosy (ale boli by kladné).

Na porovnanie jednorázovej investície a pravidelného sporenia (DCA - dollar cost avereging) si pozrieme bližšie tieto dva grafy pre index S&P 500. Tmavé stĺpce predstavujú výnos bez dividend, svetlá čiary výnos s dividendou. Ak zarátame dividendy, pri 20-ročnom horizonte by sme nenašli ani jedno stratové obdobie. Ak dividendy nezarátame, našlo by sa 9 stratových období. Dôležité však je všimnúť si výšku výnosov pri jednoprázovej investícii do indexu S&P 500 na 20-ročných horizontoch:Pre porovnanie v ďalšom grafe uvidíme rovnako index S&P 500 na 20-ročných horizontoch (tmavé stĺpce bez dividend, svetlé stĺpce s dividendami) pre pravidelné investovani (DCA - priemerovanie nákupnej ceny):Z grafov je vidieť, že pravidelné investovanie by zarobilo menej ako jednorázová investícia. Je to logické, lebo ak trhy rastú, je lepšie byť v nich čím skôr, ako  čakať a priemerovať cenu.


Bežný občan, ktorý si sporí mesačne z výplaty a odkladá aj do akciových fondov, však nemá inú možnosť ako investovať pravidelne. Jednoducho nemá tieto peniaze naraz a nevie urobiť jednu veľkú jednorázovú investíciu. Sporiť musí mesačne, lebo má mesačný pravidelný príjem. Teda nie je nič zlé na tom, ak sa ľudia rozhodnú pre pravidelné sporenie do akciových fondov.

Ak vám však bude niektorý poradca tvrdiť, že pravidelné investovanie zarobí viac alebo nikdy nie je stratové, tak mu môžete ukázať tieto grafy. Pravidelné sporenie niekedy zarobí viac, ale väčšinou menej ako jednorázová investícia. Pravidelné sporenie je väčšinou plusové, lebo trhy dlhodobo rastú, ale sú situácie (na kratších horizontoch), kedy môže byť pravidelné investovanie stratové.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Súvisiace články

Čo prináša vyšší výnos? Pravidelné investovanie, či jednorazová investícia?

monday
05.01.2015
Investície | martin.gulka

Indexové fondy by vďaka dividende zarobili

saturday
16.03.2013
Druhý pilier a dôchodky | martin.gulka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)