Pasívny príjem – ako na to?

05.04.2013  /  Admin
investovanie-ako-investovat

Pasívny príjem podľa mňa neexistuje a napriek tomu sa oň snaží veľa ľudí :-). Problém je práve v tej pasivite. Neexistuje typ príjmu, kde by ste naozaj nemuseli nič robiť a len počítali peniažky, ktoré sa k vám kotúľajú. Minimálne nie dlhodobo. Pár mesiacov či rokov to funguje a potom príde udalosť, ktorá buď vyžaduje aktivitu, alebo príjem o dosť zníži.

Aby ste dosiahli atraktívnejší príjem z investície, musíte byť aktívny. O tejto téme rozmýšľam už dlho, ale napísať článok som sa rozhodol pred 5 mesiacmi, keď Fandor (český doménový špekulant) napísal textík Jak pasivně investovat s dvoucifernym vynosem 🙂. No a po tých mesiacoch som sa rozhodol, že niečo napíšem k pasívnemu príjmu a tiež k pasívnej investícii.

Niekoľko praktických ukážok uvediem až na koniec. V úvode ešte trošku negativizmu. Pasívny príjem by mal pochádzať s pasívnej investície. Pasívne investovať s dvojciferným výnosom tak ľahko nepôjde. Trošku aktivity tam bude treba. Bez rizika to už vôbec nebude – pri dvojciferných výnosoch je riziko vždy prítomné. Nepôjde to ľahko ani v podnikaní, ani v investovaní.

Pre veľa ľudí sa zdá dvojciferný výnos ako bežná vec. Pozrite sa však na štatistiky a priemerné hodnoty výnosov v podnikaní aj investovaní. Podniky len veľmi zriedka dosahujú návratnosti kapitálu nad 10 %. Priemer sa pohybuje samozrejme v jednotkách % a návratnosti 7 – 8 % ročne sú medzi tými lepšími. Tých pár firiem, ktoré sú nad priemerné, majú vyššie návratnosti zvyčajne z dvoch dôvodov:

Ako príklad pre firmy, ktoré boli dočasne v dobrom sektore, môžeme uviesť realitných developerov. Pár rokov počas bubliny zarábali veľmi dobre. Ale dnes je to sektor, ktorý je v najvyšších priečkach v rebríčku – ale konkurzov a reštrukturalizácií.

Príklad firiem, ktoré návratnosť kapitálu zvyšujú pákou, sú finančné skupiny ako PPF, Penta, J&T, Arca a podobne. Bez cudzích zdrojov by ich návratnosti boli nudné alebo extrémne nízke. Prečítajte si náš starší článok na túto tému. Mimochodom aj realitní developeri pracovali s pákou (niekdy až 1:10) a dnes veľa z nich krachuje.

V investovaní sa priemerné výnosy dajú zmerať pomocou indexov. Či už akciových, alebo indexoch na komoditách, na dlhopisoch a podobne. Keď sa pozrieme na dlhodobé výnosy indexov, uvidíme výnosy v jednotkách % ročne. Na to, aby sme na finančných trhoch dosiahli vyššie výnosy ako index, musíme byť chytrejší, a teda aj aktívnejší ako ostatní (prípadne viac riskovať). Samozrejme sú obdobia a sektory, ktorým sa niekoľko rokov darí veľmi dobre. Ale za dlhšie obdobie sa opäť vrátia k priemeru.

Výhoda pasívneho príjmu oproti zhodnocovaniu kapitálu

Oproti zhodnocovaniu kapitálu má poberanie pasívneho príjmu jednu obrovskú výhodu. Každý mesiac si peniaze z investície vyberiete, lebo z nich chcete žiť. Nemusíte teda tieto prostriedky reinvestovať. Na pasívny príjem sa teda hodia aj podnikania a investície, ktoré už nerastú, ale poskytujú slušný každoročný cash flow. 

Pri pasívnom príjme vám ide v prvom rade o ročný výnos počítaný jednoduchým úročením. Nezaujímajú vás úroky z úrokov. Nezaujíma vás, že ročný výnos z podnikania sa už nedá ďalej reinvestovať. Kľudne môžete kúpiť podnik alebo investíciu, ktorá je už na svojom strope a nemá kam rásť. Zaujíma vás len ročný cash flow.

Nevýhoda zhodnocovania kapitálu 

Ak chcete zhodnocovať kapitál, nestačí vám, že nájdete byt alebo firmu so slušným cash flow. Musíte vedieť ročný výnos znova reinvestovať s rovnako vysokou návratnosťou. Nemusím nikomu vysvetľovať, aký obrovský rozdiel je v zloženom a jednoduchom úročení na horizonte 20 rokov. Reality a firmy sú príkladom investícií, kde sa zložené úročenie dosahuje veľmi ťažko. 

Praktické ukážky investícií 

Od teórie poďme k praktickým investíciám. Na každej z nich si ukážeme niekoľko jej výhod a nevýhod. Tiež si povieme, či sa viac hodí na zhodnocovanie kapitálu alebo na pasívny príjem. A skúsim načtrtnúť, koľko aktivity si investícia vyžaduje.

Investície do webov

Investícia do webov si vyžaduje pomerne veľkú aktivitu. Buď si tie weby musíte postaviť sami, alebo skupovať už vyrobené. Každopádne sa o ne treba starať, spravovať ich, aktualizovať obsah. Viac sa to podobá podnikaniu ako investovaniu. Keď už som na začiatku článku spomenul Fandora, tak zrovna on je veľmi dobrá ukážka. Peniaze, ktoré zarobí na webe, chce reinvestovať do nehnuteľností a iných aktív. Ak by boli weby taká úžasná investícia (pasívna), tak by donekonečna skupoval ďalšie a ďalšie. Lenže až také ružové to nie je, a preto vyberá zisky z webu a tie reinvestuje inde. Aké sú výhody investícií do webu?

A nevýhody internetových investícií?

Internetové stránky (malé projekty, MFA, affliate stránky) sa hodia na zhodnocovanie kapitálu (reinvestície sú možné). Rovnako sa hodia aj na pasívny príjem. Obmedzením je však časová kapacita majiteľa/správcu stránok.

Investície do nehnuteľností

Investovanie do nehnuteľností je oproti internetu a webu pre bežného človeka o niečo jednoduchšie. V zásade potrebujete vedieť zhodnotiť lokalitu, stavbu, poznať dopyt a ponuku a výšku nájmov. S týmito vecami sa osobne stretáva takmer kadžý človek, keď si hľadá bývanie (či už na prenájom, alebo na kúpu). Takže väčšina ľudí má nejaké základné vedomosti o bytoch aj domoch. To je aj ich obrovská výhoda. Najväčšou nevýhodou je ich cena. Sú drahšie, a preto sa horšie reinvestujú zisky z nájomného. Poďme však najprv na výhody:

Nevýhody realitných investícií som už spomenul

Nehnuteľnosti sú vhodné hlavne ako pasívny príjem, keď si beriete nájomné ako svoj príjem a nechcete ho reinvestovať. Výnosy so zloženým úročením sa realizujú veľmi tažko. Preto reality nie sú až také vhodné na zhodnocovanie kapitálu (ak zrovna nie sme v rastovom trende – čo teraz nie sme).

Podnikateľské projekty

Podnikanie sa pre mnohých zdá byť ideálna investícia s vysokou mierou návratnosti. Realita je však taká, že priemerné návratnosti firiem je v jednotkách percent. To už si rovno môžete kúpiť akciový index a nemusíte podnikať. Každopádne nájdu sa sektory a konkrétne firmy, ktoré celkom dobre šliapu. Treba však vedieť odhadnúť, či je pre daný sektor správny čas. A ideálne potom firmu na vrchole trendu predať.

Nevýhodou podnikania je to, že má veľmi obmedzené možnosti reinvestície alebo škálovateľnosti. Väčšina výnosných podnikov je na určitom strope, keď sa nedokáže ďalej efektívne rozširovať. Majiteľovi síce prináša slušný cash flow, ale firma nerastie a majiteľ nevyužíva zložené úročenie. Podnikanie a vlastníctvo zabehnutej firmy je teda ideálne na pasívny príjem, keď nemáte potrebu zisky reinvestovať. Nakoľko však bude príjem pasívny, nakoľko sa o firmu budete musieť starať, už bude závisieť od  “zabehnutosti firmy” a od charakteru podnikania firmy.

Drvivá časť nadpriemerne zarábajúcich firiem využíva finančnú páku. Majú síce dvojciferné výnosy, ale s príslušným rizikom (podľa veľkosti leverage). Je síce aj pár firiem, ktoré majú návratnosť kapitálu v 15 – 30 % bez finančnej páky, ale sú to skôr výnimky než pravidlo.

Rast kapitálu troch holdingov, pričom kadžý z nich využíva finančnú páku (približný leverage – Agrofert 2:1, Penta 3:1, J&T 4:1):

Finančné skupiny nakupujú napríklad pomerne nudné aktíva s návratnosťou aktív 6 – 7 %. Fígeľ je v tom, že idú po sektoroch, ktoré majú zrovna v láske banky. Kupujú teda pomerne nudné firmy, na ktoré získajú lacné financovanie. V minulosti to boli reality, dnes energetika a utility. Požičiate si za 3 – 4 % a kúpite stabilný podnik s návratnosťou aktív 6 – 7 %. Banka dá 70 % a vy dodáte vlastný kapitál 30 %. Pri takejto páke dosiahnete veľmi slušné návratnosti vlastného kapitálu, ale s príslušným rizikom vyplývajúcim z použitia cudzích zdrojov.

Energetika a obnoviteľné zdroje energie

Špeciálne obľúbenými podnikateľskými projektmi sú ešte stále obnoviteľné zdroje energie. Pre malých investorov je hlavná prekážka výška investície. Pri malých solárnych elektrárničkách v státisícoch eur. Bežné transakcie sú okolo milóna eur. Prekážkou je tiež administratívna náročnosť pri realizovaní projektu. Je to však sektor, ktorý je u bánk stále obľúbený, a na elektrárničky dokážete nájsť rozumné financovanie. Výhody elektrární:

Nevýhody projektov v obnoviteľných zdrojoch:

Investície do obnoviteľných zdrojov energie (nielen solár, ale napríklad aj bioplyn) sú vhodné skôr ako pasívny príjem. Dosť ťažko sa pri nich nájde spôsob reinvestovania ziskov do ďalších elektrární. Išlo by to jedine s postupným zvyšovaním finančnej páky. Výhodou je to, že môžete kúpiť už hotové, zafinancované a zazmluvnené projekty, ktoré prinášajú dvojciferné výnosy (pri použití páky). Predávajú ich spoločnosti, ktorým ide hlavne o kapitálový výnos (získajú úver, zazmluvnia, postavia, predajú) a nie je pre nich atraktívny neškálovateľný pasívny príjem.

Finančné trhy

Finančné trhy sú kapitola sama o sebe, ale v skratke skúsim popísať ich hlavné výhody a nevýhody. A tiež dvoch najznámejších reprezentantov investícií na finančných trhoch. 

Hlavnou výhodou investovania do akcií a dlhopisov je, že nemáte problémy s reinvestovaním výnosov. Zložené úročenie tu funguje naplno. Škálovateľnosť väčšiny stratégií je dostatočná a bez problému môžete s kapitálom rásť až do milárd eur. Samozrejme nie pri všetkých stratégiách. Sú stratégie, ktoré vyhľadávajú drobné anomálie na trhu a neviete ich zopakovať s kapitálom ani v miliónoch eur. Ale tie najbežnejšie a najjednoduchšie stratégie sú pre obyčajného človeka v podstate bez stropu pre výšku kapitálu.

Či už sú to dlhopisy, akcie, fondy alebo hedge fondy – všade fungujete so zloženým úročením, kapitál môže rást exponenciálne, zisky viete bez problému reinvestovať v zásade bez ohľadu na výšku kapitálu.

Hlavnou nevýhodou finačných trhov je volatilita. Pri predchádzajúcich formách investícií som volatilitu vôbec nespomenul. Zmenu ceny investície nájdete samozrejme aj pri súkromných firmách alebo realitách. Volatilita však nie je ani zďaleka taká vysoká ako na finančných trhoch. Prakticky všetko, čo sa obchoduje na trhoch denne, má vysokú volatilitu. 

Akciové trhy 

Investovanie do akcií pripadalo doménovému špekulantovi Fandorovi ako gambling. Myslím si, že tento obraz vzniká hlavne preto, lebo ceny akcií sa hýbu veľmi rýchlo a prudko. Obchodujú sa každú minútu, každú minútu sa na ich cene prejavuje nálada a psychika investorov. Podstatou akcií však nie je gambling na burze, ale držanie podielu v akiovej spoločnosti.

Mimochodom, kto je gambler na burze? Ten, čo nevie, čo robí. Rovnako nájdete gamblera ja v podnikaní, aj v doménach a na internete a tiež v kasíne.

Späť k podstate akcií. Akcie kúpim na burze preto, aby som sa stal akcionárom spoločnosti. Môžem byť akcionár súkromnej akciovky, spoločník v s.r.o.-čke. Ale tiež môžem byť akcionár vo firme, ktorá sa obchoduje na burze. Podľa čoho si vyberiem na burze firmu, ktorej podiel chcem kúpiť? Podľa tých istých kritérií, ako keď kupujem s.r.o.-čku od kamaráta. Pozriem sa na finančné výsledky firmy, prejdem jej účtovné závierky, zamyslím sa nad konkurenciou, sektorom, trendom v sektore, stavom ekonomiky v regióne a vo svete. Zvážim, či je cena nízka, vysoká alebo taká akurát. Až taký rozdiel medzi kupovaním akcií na burze a kupovaním podielu v s.r.o. veru nie je.

Akcie môžem držať pár minút alebo celé desaťročia. S.r.o.-čku skôr v rokoch. Akcie jednej firmy môžem efektívne nakúpiť už za stovky eur a portfólio mať v tisícoch. S.r.o. kupujem v desaťtisícoch, ale rozumné firmy skôr v státisícoch a miliónoch. Diverzifikácia pri súkromných firmách je pre bežných ľudí obmedzená. Pritom výnosy a priemerná ziskovosť je u oboch skupín firiem podobná.

Nechajme teóriu a poďme teda k bodom, v ktorých popíšeme akcie pre pasívne investovanie aj pasívny príjem. Ako prvé opäť výhody akcií:

Nevýhody akcií:

Akcie je možné veľmi dobre využiť na zhodnocovanie kapitálu s využitím zloženého úročenia. Na pasívny príjem sa hodia vtedy, ak vám ide naozaj len o dividendu a nevadia vám výkyvy cien na burze. Inak povedané, dostanete každý rok svoju dividendu; ak bude nižšia, nepôjdete na dovolenku na Tahiti a nebude vám vadiť, keď cena akcií dočasne klesne. 

Investovanie do dlhopisov

Dlhopisy sú trošku menej volatilné ako akcie. V rámci dlhopisov nájdeme tri základné skupiny: high grade, high yield a distressed debt. Najvýhodnejšie z pohľadu rizika a výšky výnosu sú kvalitné high yiedl dlhopisy firiem, ktorým tesne klesol investičný rating. Väčšina fondov, ktoré môžu podľa štatútu držať korporátne high grade dlhopisy, musela predať tie, ktorým sa znížil rating. Ich cena pod tlakom klesla. V tomto medzistupni medzi high grade a high yield by ste mali dostať najlepší pomer výnos/riziko. Podrobnejšie si o dlhopisoch prečítajte v prvom článku a tomto druhom článku.

Ak sa bavíme o dlhopisoch obchodovaných na trhoch, tak majú samozrejme tiež volatilitu. Ceny korporátnych dlhopisov  reagujú na výsledky firmy, zmeny úrokovýh sadzieb a spreadov medzi dlhopismi. Volatilita je pri high yield dlhopisoch nižšia ako pri akciách. Za toto “bezpečie” však platíte stropom v kapitálových výnosoch. Maximálny kapitálový výnos v percentách je ohraničený. Dlhopis jednoducho nemôže vystreliť z ceny 100 na 200 alebo 300 (na rozdiel o akcií, kde to možné je).

Dlhopisy môžu niečo zarobiť aj na kapitálovom výnose (ak je pre dlhopisy dobrá doba), ale hlavná zložka výnosu je kupón. Zložené úročenie pri dlhopisoch funguje veľmi dobre, keďže vieme kupóny reinvestovať späť a nakúpiť za ne ďalšie dlhopisy. Investície však musia byť v stotisícoch, aby sa za vyplatené tisíce dali dokúpiť ďalšie papiere s nominálnou cenou zvyčajne 1000 €. Poďme v bodoch zhrnúť, o čom sú dlhopisy. Začneme výhodami:

A teraz nevýhody dlhopisov:

Dlhopisy sú vhodné ako pasívny príjem, ak vám stačia jednotky percent výnosu. Na dvojciferné výnosy by bolo treba ísť do špekulatívnejších bondov alebo použiť páku (kto vám však požičia na nákup dlhopisov)? Zhodnocovanie kapitálu a využitie zloženého úročenia je pri dlhopisoch vcelku jednoduché. Dlhopisy sú skoro ideálny nástroj na pasívny príjem bez starostí. Ale tiež sú vhodné na zhodnocovanie kapitálu (skôr pasívnejšie než aktívne). Pozor však na cykly a trendy! Najbližšie obdobie nevyzerá na to, že by práve dlhopisom prialo. To sa však týka hlavne kapitálových ziskov. Kupóny a pasívny príjem budú stále fungovať, len výnosy o niečo klesnú.

Ako teda pasívne investovať alebo získať pasívny príjem?

Investície by som rozdelil v prvom rade na tie, kde je volatilita a tie druhé bez volatility. Volatilita je na finančných trhoch, teda v akciách aj dlhopisoch. Napak nie je (alebo je rádovo nižšia) u nehnueľností a v podnikaní. Hlavný výber investície u bežného občana bude založený na tom, či znáša alebo neznáša cenové výkyvy na trhu. Či vie alebo nevie pracovať s volatilitou a využiť ju vo svoj prospech.

Druhé kolo rozhodovania je už veľmi osobné. Keďže čísla (výnosy bez páky a za dlhé obdobia) sú u väčšiny investícií podobné (v jednotkách percent), pri výbere budú rozhodovať hlavne sympatie. Darmo budete tlačiť doménového špekulanta do akcií, keď v tom vidí gambling. Darmo budete stavbára presviedčať o internete, keď lepšie rozumie domom. Darmo budete podnikateľovi vysvetľovať výhody akcií, keď má rád podnikanie, aktivitu a projekty vo vlastných rukách.

Dôležité je uvedomiť si, že za každým nadvýnosom (vyšším ako nudný priemer) sa skrýva jedna z týchto vecí:

Do komentárov pod článok môžete napísať ďalšie formy investícií a pasívnych príjmov.

ako-investovat.sk

Európska únia

Ako-investovat.sk

Ostatné články evidované pod administrátorom webu, autorsky nezaradené. Máš chuť prispievať aj ty? Neváhaj nás osloviť.