Akcie Železiarne Podbrezová Ako-investovat.sk .

Akcie Železiarne Podbrezová

wednesday
10.04.2013
Akcie | admin


Akcie Železiarní Podbrezová sa z burzy stiahli v roku 2007. V povinnej ponuke vykupovali akcie za 2100 korún, teda okolo 70 eur. Dnes síce Železiarne nie sú na burze, no niekoľko ľudí akcie stále vlastní. Oplatí sa tie akcie predať? Za koľko a komu?

Železiarne už nie sú tak ziskové ako kedysi. Zisk klesol od roku 2007 viac ako o polovicu. Stále sa však jedná o fungujúcu, ziskovú firmu s veľkým majetkom, ktorá v dobrých rokoch vyplatí dividendu.

V roku 2011 vyplatili Železiarne dividendu 4 eurá na akciu, čo je 5% výnos z účtovnej hodnoty akcií, ktorá je 80 eur. Zisk na akciu je 6 eur a rentabilita kapitálu je 7,5%. Ak mi nevyhovujú dividendy na úrovni 5% a chcel by som predať, tak by som sa obrátil na predstavenstvo Železiarní s ponukov na predaj. Je možné, že by Železiarne (alebo majoritný akcionár) odkúpil akcie za účtovnú hodnotu, teda minimálne 80 eur podľa nekonsolidovaných údajov:

Výsledky Železiarní

Železiadne však vlastnia podiely v rôznych dcérskych spoločnostiach. Konsolidované finančné údaje vyzerajú (z hľadiska účtovnej hodnoty) ešte lepšie:

Železiarne - kondolidivané finančné údaje

Po zarátaní podielov v dcérskych firmách, ted v konsolidovaných údajoch, majú akcie Železiarní účtovnú hodnotu 106 eur. Osobne by som bol spokojní aj s cenou 80 eur za kaciu, keďže firmy špecializujúce sa na výkupy slovenských akcií (aj mimo burzových) ponúkajú 40-50 eur za akciu. Teda polovicu účtovnej hodnoty spoločnosti.

Prehľad podielov (majetkových účastí) v dcérskych spoločnostiach Železiarní:

Dcérske spoločnosti Železiarní

Predať akcie Želiezarní Podbrezová, alebo si ich ponechať? Dividenda na úrovni 5% z účtovnej honoty nie je zlá. Firma však nemá veľmi kam rásť a nárast hodnoty spoločnosti je otázny. Určite sa neoplatí predávať akcie za polovicu účtovnej hodnoty. To by vám dividenda vychádzala 10% z tejto ceny. V takom prípade si akcie radšej nechajte a inkasujte peknú dividendu.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (3)

Súvisiace články

Dividendy slovenských akcií

tuesday
02.04.2013
Akcie | martin.gulka

Najnovšie články

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Blue chip akcie, ktorým sa darí v takmer v každom čase

tuesday
04.12.2018
Akcie | juraj.kisak

Investujte rozumne a do správnych fondov. Ako na to?

tuesday
20.11.2018
Reklamný článok | redakcny clanok

Akcie vzrástli po posledných tzv. „polčasových voľbách“ v USA. Zopakuje sa opäť tento scenár?

thursday
15.11.2018
Akcie | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (4)

monday
12.11.2018
Investície | redakcny clanok