Bank of Japan chce naštartovať infláciu Ako-investovat.sk .


Bank of Japan (BoJ) minulý týždeň zasadala po prvýkrát pod vedením nového guvernéra, Haruhika Kurodu. Členovia riadiaceho výboru na tomto zasadnutí rozhodli, že okamžite spustia ďalšie kolo otvoreného kvantitatívneho uvo ľovania. To pôvodne malo začať až v januári 2014.

Členovia výboru rozhodli, že BoJ po vzore Fed-u každý mesiac na trhu nakúpi aktíva v objeme 7,5 biliónov jenov (čo je v prepočte asi. 75 miliárd dolárov). To predstavuje asi 1,3 % HDP Japonska. Pre porovnanie, americký FED každý mesiac nakupuje aktíva za asi 85 miliárd, čo predstavuje 0,5 % HDP. Japonsko sa tak stáva krajinou s najexpanzívnejšou monetárnou politikou medzi rozvinutými krajinami.

Japonská centrálna banka pritom plánuje investovať do širšieho mixu aktív. Kým FED nakupuje najmä štátne dlhopisy a hypotekárne cenné papiere, japonská centrálna banka plánuje okrem vládnych dlhopisov investovať aj do ETF (fondov investujúcich do rôznych aktív, ktoré sú obchodované na burze) či nehnuteľností (prostredníctvom REITs). Okrem toho plánuje BoJ zvýšiť priemernú splatnosť dlhopisov na svojej bilancii – čo je podobné operácii Twist, ktorú v minulosti uskutočnil Fed.

Tieto opatrenia by mali BoJ pomôcť naštartovať japonskú ekonomiku a dosiahnuť inflačný cieľ, ktorý je na úrovni 2 %. Podľa Kurodu by mohol byť dosiahnutý v priebehu dvoch rokov. Japonsko sa však za posledných 10 rokov neustále pohybuje na hranici deflácie, k čomu prispieva aj zhoršujúca sa demografická situácia.

Japonsko už raz kvantitatívne uvoľovanie vyskúšalo, keď BoJ ako prvá banka vôbec prvýkrát začala nakupovať dlhopisy v roku 2001. Do roku 2004 dosiahol objem QE v Japonsku 6 percent HDP.

Vtedajšie QE tak malo výrazne menšie rozmery a bolo ukončené ihneď ako sa inflácia dostala do kladných čísel – čo mnohí hodnotia ako predčasné. Kvantitatívne uvoľovanie okrem BoJ realizuje aj americký FED či britská Bank of England. Kým BoE má pevne stanovený maximálny limit vo výške 375 miliárd EUR , ktorý nemôže prekročiť, Fed od minulého roku svoj limit každý mesiac navyšuje.

ECB kvantitatívne uvoľovanie zatiaľ oficiálne nerealizuje aj keď jej program na nákup vládnych dlhopisov SMP sa mu výrazne podobal. V súčasnosti ale banka nenakupuje žiadne nové dlhopisy. Je však možné, že v prípade Calšieho zhoršenia ekonomickej situácie by aj ECB mohla prikročiť k určitým formám QE. Pri poh ľade na aktuálny podiel aktív nakúpených prostredníctvom QE na HDP krajiny zisťujeme, že najvýraznejšie QE využíva Veľ ká Británia (24,7 % HDP). Naopak, najmenej aktív na svoju bilanciu vzala ECB (2,2 % HDP). Tá ale využívala iné nástroje – napríklad tendre LTRO.Trhy na ohlásenie nových krokov BoJ reagovali pozitívne, pričom japonské akcie zaznamenali výrazný rast. Naopak, japonský jen voči hlavným svetovým menám výrazne oslabil, pričom voči doláru sa priblížil k úrovni 99 JPY/USD. Ďalšie oslabovanie jenu v dôsledku pokračujúceho uvo ľovania ako fiškálnej tak aj monetárnej politiky v krajine je pritom pravdepodobné aj v najbližších mesiacoch.

Celý týždenný prehľad SLSP nájdete v PDF dokumente pod článkom (súvisiace dokumenty).

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Japonsko sa nepodarí zmeniť pomocou trikov ako je abenomika

monday
29.07.2013
Trhy a makro | saxo

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Súvisiace dokumenty

338-tp-130408.pdf

Rubriky autora

Trhy a makro


Podobní autori

admin

martin.gulka

saxo

kasik

ts
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)