Do FNM ľudia opäť darovali cenné akcie Ako-investovat.sk .


Od októbra 2009 Fond národného majetku SR poskytuje občanom SR možnosť bezodplatného zbavenia sa cenných papierov nadobudnutých v čase privatizácie. Veľmi veľa týchto CP, hlavne akcií, stratilo úplne hodnotu. Stali sa jednoducho bezcennými, lenže za majetkový účet, na ktorom boli tieto CP uložené, bolo treba platiť ročný poplatok.

Ukázalo sa, že ľudia darovali na FNM SR nielen bezcenné akcie, ale aj cenné. Stalo sa tak aj v roku 2010, aj v roku 2011 a aj v roku 2012. Napriek tomu, že internet je plný informácií ako zistiť, či akcie majú hodnotu alebo nie, ľudia neustále darujú na FNM SR aj cenné akcie. Sú síce výnimky, kedy by sa akciu/akcie neoplatilo kvôli poplatkom predať a tak je lepšie ju darovať na FNM SR, ale ako môže niekto darovať akciu Tatra banky, ktorú by kľudne predal za 14 000, či 15 000 EUR ?

Kontaktoval som FNM SR s cieľom zistiť, že čo vlastne robia so všetkými cennými akciami, ktoré sa k nim dostanú a dostal som odpoveď:

„S cennými papiermi nadobudnutými bezodplatným prevodom v zmysle zákona 92/1991 Z.b.  naloží fond spôsobom, o ktorom rozhodne výkonný výbor po prerokovaní v dozornej rade fondu. Doposiaľ FNM SR o naložení s uvedenými cennými papiermi nerozhodol, vykonáva iba základné práva a povinnosti.“

Podľa odpovede vyplýva, že všetky tie akcie sú zatiaľ majetkom FNM SR, ktorý sa vlastne správa ako akcionár. O naložení s CP rozhodne FNM SR pravdepodobne až po 31.12.2013, kedy už občanom zanikne možnosť darovať bezcenné akcie.

Okrem odpovede mi bol zaslaný aj zoznam nadobudnutých CP k 31.12.2012, ktorý ešte nie je zverejnený na stránke FNM SR. Množstvá darovaných cenných akcií oproti predchádzajúcemu stavu (k 30.06.2011) narástli. Teda ľudia aj v roku 2012 darovali do FNM SR aj cenné akcie. Okrem akcií obchodovaných na burze sa v zozname nachádzajú aj cenné papiere neobchodované, ktoré tiež môžu byť cenné, no treba kontaktovať majoritného akcionára a zistiť, či akcie majú nejakú hodnotu. Aj z takýchto akcií vám môžu plynúť dividendy, alebo sa môžete pokúsiť o predaj akcií priamo ich vedeniu spoločnosti (majoritnému akcionárovi).

Zo zoznamu darovaných akcií k 31.12.2012 som vybral niektoré tituly obchodované na burze, ktoré by ste určite mohli ihneď na burze predať, pretože sú ako tak likvidné. V tabuľke teda uvádzam zoznam vybraných cenných akcií a ich množstvo, ktoré ľudia dokopy darovali na FNM SR.

Ďalej uvádzam cenu, za ktorú by ste akciu ihneď predali na burze k určitému dňu. To znamená, že k tomu dňu bola na burze niekým zadaná ponuka na kúpu akcie v uvedenej cene. Tie ceny sú pri niektorých akciách o dosť nižšie ako ich posledné priemerné kurzy, no to je spôsobené práve nelikviditou na našej burze, kedy je proste tých ponúk na kúpu málo. Iný deň, ako uvedený, zas môže byť zadaná vyššia ponuka na kúpu a teda akciu by ste predali za vyššiu cenu. Teda tá cena jednoducho predstavuje len cenu, za ktorú by ste akciu okamžite predali a nie skutočnú cenu (hodnotu) akcie.

V tomto prípade má väčšiu vypovedaciu schopnosť o hodnote akcie jej účtovná (vnútorná) hodnota, preto v tabuľke uvádzam aj túto hodnotu.

Prehľad vybraných darovaných akcií k 31.12.2012:Ľuďom sa opäť ani minulý rok nechcelo veľmi zisťovať, či ich akcie majú cenu alebo nie, a tak sa obrali o pár desiatok, stoviek a možno aj tisíc Eur.

Pri pohľade na tabuľku ma zaujímalo, že či tí ľudia, ktorí darovali cenné akcie, majú nejakú šancu, že by tieto cenné akcie dostali späť. Niektorí sa totiž sami obrali o nemalý majetok (hlavne tí, ktorí darovali akcie Tatra banky, VÚB, Zentivy, Allianzu, atď.) a tak som opäť kontaktoval FNM SR, ktorý mi poskytol stručnú odpoveď:

„Kým FNM SR nerozhodne ako náloží s týmito cennými papiermi, nič nie je jasné. V každom prípade môžem len odporučiť, že v prípade, že ma niekto záujem o navrátenie cenných papierov, ktoré previedol na FNM SR, nech sa so žiadosťou obráti na nás písomne. Žiadosti budeme evidovať a v prípade, že vedenie FNM SR dospeje k rozhodnutiu, budeme týchto ľudí informovať. Na zaver teda: FNM SR v súčasnosti nevracia cenne papiere, ktoré boli predmetom bezodplatného prevodu na FNM SR.“


ale "analytik" zabudol na poplatky, ktoré si správca účtuje každý rok a pri nie veľkom objeme akcií, nie najlepšia možnosť držby. Choď do lavice synku, stuhle ist noch "warm" Pridal: wirtschaftsprofi dňa 12.04.2013 o 10:37

Presne nerozumiem, že "nie najlepšia možnosť držby" - tak ich predsa predám (ak sú cenné) a nie darujem !

Pridal: Martin G. dňa 12.04.2013 o 10:43

Takže je lepšie darovať akcie tatra banky za 14 000 eur fondu národného majektu preto, lebo platím banke ročne poplatok 15-30 eur?
A pritom dividendu z tatry dostávam okolo 1000 eur?
To že sú ročné poplatky a aj poplatky za predaj je jasné.
Ale darovať akcie v hodnote nad 50 eur do fondu národného majetku je úplná hlúposť. Ak sa dajú na burze predať a dostanete za to nejaké peniažky.
Držať sa oplatí niekoľko málo akcií. NIektoré sa oplatí predať.
Ale veľa z nich sa určite neplatí darovať do FNM. Pridal: filip glasa dňa 12.04.2013 o 10:43
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:3 Komentáre Galéria (1)

Súvisiace články

Ako sa dostať naspäť k hodnotným akciám z FNM?

monday
07.10.2013
Akcie | admin

Bezcenné papiere - čas na bezodplatný prevod do FNM sa kráti

wednesday
25.09.2013
Akcie | martin.gulka

Podielové listy prvej penzijnej nedarujte do FNM

thursday
25.04.2013
Investície | martin.gulka

Ľudia darovali štátu akcie za 1,3 milióna Eur

tuesday
16.04.2013
Akcie | martin.gulka

Hodnoty cenných papierov – akcií z kupónky

thursday
24.01.2013
Akcie | martin.gulka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)