Priame zahraničné investície narástli Ako-investovat.sk .


Po dlhšom období ticha v posledných týždňoch ohlásilo svoj príchod na Slovensko viacero nových investícií. Nemecká spoločnosť Continental potvrdila plán rozšíriť produkciu v továrni na pneumatiky v Púchove, pričom celková výška investície by mala dosiahnu 250 miliónov EUR a vytvoriť 600 nových pracovných miest. Investovať plánuje aj spolonosť Grandwood, ktorá by chcela v okolí Vranova vybudovať drevospracujúci závod s 390 zamestnancami.

Priame zahraniné investície (PZI) na jednej strane prinášajú zamestnanosť a podporujú ekonomický rast, na strane druhej však predstavujú pre štát náklady vo forme investiných stimulov – najčastejšie daňové úľavy.

Priame zahraničné investície

Štatistiku priamych zahraničných investícií vedie v rámci platobnej bilancie Národná Banka Slovenska. Pri pohľade na ich historický vývoj vidíme, že tieto boli najvyššie v rokoch 2005 – 2008. Následne v dôsledku krízy boli investície v roku 2009 záporné – t.j. zahraničné spoločnosti vyberali nerozdelený zisk, resp. zatvárali prevádzky na Slovensku. V nasledujúcich rokoch sa však bilancia PZI opäť dostala do kladných čísel – pričom minulý rok sa niesol v znamení rozširovania kapacít automobiliek, ktoré výrazným spôsobom potiahli celú ekonomiku.

Na druhú stranu, opatrenia vlády prijaté minulý rok môžu znížiť atraktivitu Slovenska v očiach zahraničných investorov v budúcnosti. Daň z príjmov právnických osôb na Slovensku sa po zvýšení na 23 % stala najvyššou v rámci regiónu V4. Navyše, špeciálne odvody pre banky a regulované podniky taktiež znižujú jeho atraktivitu. Avšak stále zostávajú konkurenčné výhody ako lacná a súčasne kvalifikovaná pracovná sila i geografická dostupnosť.

Až 36 % zahraničných investícií bolo pritom na konci roka 2011 sústredených v priemysle, 22 % vo finančnom a poisťovacom sektore a 15,5% v energetike. Väšina investícií je však realizovaná dovozom a zavádzaním už existujúcich technológií zo zahraničia. To síce v súčasnosti ešte stále dokáže generova ekonomický rast, avšak ak má naša ekonomika aj ďalej dobiehať ekonomiky západoeurópskych krajín, bude sa musieť v dlhodobom horizonte preorientovať na sektory s vyšším stupňom inovácií a vyššou pridanou hodnotou.

Celý týždenný komentár SLSP si prečítajte v tomto dokumente.

 


Dik za clanok, len poznamka; danove ulavy mi minimalne pre investicie na zelenej luke ako naklady pre stat nepripadaju. Pridal: Martinko dňa 15.04.2013 o 22:46
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:1 Komentáre Galéria (1)

Súvisiace články

Priemyselná produkcia v decembri pokračovala v solídnom raste

monday
10.02.2014
Trhy a makro | balaz.martin

Ako sa meria inflácia?

monday
25.03.2013
Trhy a makro | balaz.martin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Súvisiace dokumenty

355-tp-130415.pdf

Rubriky autora

Trhy a makro


Podobní autori

admin

martin.gulka

saxo

kasik

ts
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)