Po dlhšom období ticha v posledných týždňoch ohlásilo svoj príchod na Slovensko viacero nových investícií. Nemecká spoločnosť Continental potvrdila plán rozšíriť produkciu v továrni na pneumatiky v Púchove, pričom celková výška investície by mala dosiahnu 250 miliónov EUR a vytvoriť 600 nových pracovných miest. Investovať plánuje aj spolonosť Grandwood, ktorá by chcela v okolí Vranova vybudovať drevospracujúci závod s 390 zamestnancami.
Priame zahraniné investície (PZI) na jednej strane prinášajú zamestnanosť a podporujú ekonomický rast, na strane druhej však predstavujú pre štát náklady vo forme investiných stimulov – najčastejšie daňové úľavy.
Štatistiku priamych zahraničných investícií vedie v rámci platobnej bilancie Národná Banka Slovenska. Pri pohľade na ich historický vývoj vidíme, že tieto boli najvyššie v rokoch 2005 – 2008. Následne v dôsledku krízy boli investície v roku 2009 záporné – t.j. zahraničné spoločnosti vyberali nerozdelený zisk, resp. zatvárali prevádzky na Slovensku. V nasledujúcich rokoch sa však bilancia PZI opäť dostala do kladných čísel – pričom minulý rok sa niesol v znamení rozširovania kapacít automobiliek, ktoré výrazným spôsobom potiahli celú ekonomiku.
Na druhú stranu, opatrenia vlády prijaté minulý rok môžu znížiť atraktivitu Slovenska v očiach zahraničných investorov v budúcnosti. Daň z príjmov právnických osôb na Slovensku sa po zvýšení na 23 % stala najvyššou v rámci regiónu V4. Navyše, špeciálne odvody pre banky a regulované podniky taktiež znižujú jeho atraktivitu. Avšak stále zostávajú konkurenčné výhody ako lacná a súčasne kvalifikovaná pracovná sila i geografická dostupnosť.
Až 36 % zahraničných investícií bolo pritom na konci roka 2011 sústredených v priemysle, 22 % vo finančnom a poisťovacom sektore a 15,5% v energetike. Väšina investícií je však realizovaná dovozom a zavádzaním už existujúcich technológií zo zahraničia. To síce v súčasnosti ešte stále dokáže generova ekonomický rast, avšak ak má naša ekonomika aj ďalej dobiehať ekonomiky západoeurópskych krajín, bude sa musieť v dlhodobom horizonte preorientovať na sektory s vyšším stupňom inovácií a vyššou pridanou hodnotou.
Celý týždenný komentár SLSP si prečítajte
v tomto dokumente.