Ľudia darovali štátu akcie za 1,3 milióna Eur Ako-investovat.sk .


V predchádzajúcom článku som písal, že ľudia aj v roku 2012 darovali do FNM cenné akcie, ktoré radšej mohli predať alebo si ich ponechať. Teraz sa pozrieme nato, ako sa vlastne vyvíjali stavy nadobudnutých vybraných cenných akcií za sledované obdobia.

V mojej tabuľke sa nachádzajú len vybrané obchodované akcie z burzy, ktoré sú cenné. Alebo inak povedané, ktoré by ich majiteľ dokázal speňažiť predajom na burze. 

Sumárum darovaných likvidných cenných akcií v ks, v trhovej cene a v účtovnej hodnote:

 

V tabuľke je uvedené, zhruba koľko cenných akcií dokopy ľudia darovali k 31.12.2012. Je to 142 010 kusov v trhovej cene spolu 1 321 862 EUR. Trhová cena je len orientačná, pretože v skutočnosti by sa Fondu národného majetku nikdy nepodarilo všetky tieto akcie speňažiť z dôvodu nízkej likvidity na našej burze. A okrem toho, v skutočnosti majú tieto akcie vyššiu hodnotu ako trhovú, a preto uvádzam tieto akcie aj v účtovnej hodnote.

Ďalej uvádzam stavy darovaných cenných akcií k určitým dátumom. Ak by mal niekto záujem prezrieť si kompletný zoznam všetkých nadobudnutých CP, dolu prikladám excelovský súbor.

Prehľad stavov darovaných cenných likvidných akcií k jednotlivým dátumom:

 

V mojej tabuľke teda možno vidieť stavy nadobudnutých vybraných cenných akcií k určitým dátumom. Hneď v prvom období, alebo „v prvej vlne“, darovania akcií ľudia darovali pomerne veľké množstvá cenných akcií, čo bolo pravdepodobne spôsobené nedôkladnou informovanosťou ľudí, či ich akcie majú nejakú hodnotu, alebo nie.  Niektorí ľudia možno spanikárili z toho, keď sa všade písalo, že budú musieť platiť poplatky za vedenie majetkového účtu v CDCP a v rozruchu darovali všetko, čo na majetkovom účte mali. Takto sa niektorí obrali o možno nemalé peniaze a práve v tomto prvom období darovania sa v zozname objavili aj 3 kusy akcií Tatra banky, ktoré sú najcennejšie zo všetkých. Tatra banka nielenže každoročne vypláca dividendy, ale ich speňažením na burze by ste mohli získať zhruba 14 000 alebo 15 000 EUR za akciu.

 

Vyskytujú sa prípady, kedy síce vlastníte niektoré z týchto cenných papierov, ale neoplatí sa ich predať, pretože poplatky, ktoré musíte zaplatiť za zrealizovanie obchodu prevýšia to, čo by ste predajom získali. Ak napríklad vlastníte 10 kusov OTP banky, neoplatí sa vám tieto akcie držať (kvôli poplatkom CDCP) a taktiež sa vám ich neoplatí ani predať, pretože ich speňažením by ste momentálne získali 10 EUR a na poplatkoch by ste zaplatili asi 15 EUR. 

Sú však akcie, ktoré sa oplatí predať, aj keď vlastníte iba jeden kus! Napríklad, ak vlastníte čo i len jednu akciu Allianzu, Dolkam Šuja, VÚB a pod. oplatí sa túto akciu predať, pretože to, čo získate predajom pokryje sumu poplatku za obchod a zostane vám aj niečo nazvyš.

 

Treba si proste vždy zistiť, či moje akcie sú cenné, či sa obchodujú na burze a v akej cene by som akcie mohol predať a až potom kalkulovať, čo je pre mňa najvýhodnejšie.

 

Cenné akcie však nemusíte nutne predať, len preto, že vlastníte len pár kusov. Akcie si môžete kľudne ponechať, prípadne dokúpiť ďalšie. Ešte lepším prípadom je, keď vám z vašich akcií plynú dividendy, ktoré pokryjú poplatky za vedenie majetkového účtu.

 

O ponechaní si akcií vravím z toho dôvodu, pretože sa môže stať, že majoritný akcionár vyhlási ponuku na prevzatie alebo  bude nútený vyhlásiť povinnú ponuku na prevzatie. Pri takomto výkupe môžete za vašu akciu dostať zhruba toľko, aká je jej účtovná hodnota. A keďže skoro všetky akcie z našej burzy sú podhodnotené, účtovná hodnota akcie je väčšinou dvoj-, troj-, až viacnásobne vyššia ako trhová cena akcie.

 

V tabuľke sú aj akcie MPC Cessi a Protetiky, ktoré sú dôkazom toho, že pri povinnej ponuke na prevzatie sa protiplnenie rovná zhruba účtovnej hodnote akcie.   

 

Prehľad darovaných akcií vyjadrených v trhovej cene a v účtovnej hodnote:

 

A aká je bilancia projektu „Bezodplatný prevod cenných papierov na FNM SR“ ? Ľudia k 31.12.2012 darovali dokopy 10 040 197 kusov zaknihovaných cenných papierov110 710 kusov listinných cenných papierov.

Keď si odmyslíme, koľko z toho sú cenné akcie, stále nám zostáva veľmi vysoké množstvo darovaných kusov bezcenných akcií, ktoré sa nachádzali a ešte aj nachádzajú na majetkových účtoch CDCP SR.

A čo sa týka tých všetkých cenných akcií, už predchádzajúcom článku som písal, že ani sám FNM SR ešte nevie, akým spôsobom naloží so všetkými týmito akciami. To sa pravdepodobne dozvieme až po roku 2013. No možno povedať, že fond zinkasoval za všetky darované cenné akcie celkom slušné dividendy. Len z akcií z nášho zoznamu mohol FNM SR za posledné tri roky zinkasovať na dividendách zhruba 34 000 EUR.

Celý zoznam cenných papierov vo FNM nájdete v tomto excel dokumente.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (3)

Súvisiace články

Previedli ste na FNM hodnotné akcie? Je šanca, že ich získate späť!

tuesday
17.02.2015
Akcie | martin.gulka

Hodnota slovenských akcií a ich dividendy - tieto akcie do FNM určite nedarujte!

monday
20.01.2014
Akcie | martin.gulka

Ako sa dostať naspäť k hodnotným akciám z FNM?

monday
07.10.2013
Akcie | admin

Bezcenné papiere - čas na bezodplatný prevod do FNM sa kráti

wednesday
25.09.2013
Akcie | martin.gulka

Podielové listy prvej penzijnej nedarujte do FNM

thursday
25.04.2013
Investície | martin.gulka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Súvisiace dokumenty

356-zoznam-cp-stav-k-31122012.xls
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)