Dividendy českých akcií 2008-2012 Ako-investovat.sk .

Dividendy českých akcií 2008-2012

tuesday
16.04.2013
Akcie | dulak.silvester Komentáre: 6


V najbližších týždňoch – mesiacoch nastáva obdobie, kedy spoločnosti schvaľujú výšku vyplácaných dividend za uplynulý hospodársky rok 2012. V nadväznosti na článok Dividendy slovenských akcií prinášame podobné informácie o dividendách k akciovým titulom z Burzy cenných papierov Praha. Nasledujúce riadky rekapitulujú vývoj dividendovej politiky jednotlivých spoločností od roku 2008.

Na pražskej burze vypláca dividendy viacero firiem, zamerali sme sa na spoločnosti zaradené do indexu PX, ktoré v spomínanom období nejakú dividendu vyplatili. Tabuľky obsahujú sumu vyplatenú v danom roku, teda dividendu vyhlásenú za minulé obdobie. Dividendy sú vyplácané obvykle raz ročne, iba NWR rozhoduje a tiež vypláca svoje dividendy polročne.

Dividendový výnos je počítaný vzhľadom ku kurzu akciového titulu na konci roka 2012.

Dividendy českých akcií

Telefónica Czech RepublicTelefonica vypláca pomerne pravidelné dividendy, no už v minulom roku mala problém udržať stálych 40 Kč, vyriešila to dividendou vo výške 27 Kč, zvyšných 13 Kč dostali akcionári vďaka zníženiu základného kapitálu.

NWRNWR vypláca dividendy polročne. Za druhý polrok 2012 sa však spoločnosť rozhodla nevyplatiť žiadne dividendy, a tak akcionár (aj na základe posledných 3 dividend) nemôže očakávať príliš vysoké výnosy v roku 2013.

Pegas NonwovensPodľa obvyklej dividendovej politiky spoločnosti Pegas je investor zvyknutý na každoročný rast dividendy o 0,05€. Výsledkom je hoci nie najvyšší, ale stabilný dividendový výnos, ktorý môže akcionár očakávať aj tento rok.

Komerční bankaKomerční banky očakávame návrat k vyššej dividende, ohlásenej valnej hromade bude k schváleniu predložená dividenda 230 Kč. Pri súčasných hodnotách akcií by šlo o dividendový výnos okolo 6 %.

FortunaVýška dividend spoločnosti Fortuna je pomerne nízka, dividendový výnos je naopak veľmi zaujímavý. Navyše na najbližšej valnej hromade má byť k schváleniu predložená dividenda vo výške 0,67€, čo predstavuje pri súčasnom kurze akcií výnos vo výške až 17 %.

ČEZDividendový výnos akciového titulu ČEZ je pomerne stabilný, hoci výška hrubej dividendy od roku 2010 postupne klesá. Zatiaľ nie sú známe dividendy za rok 2012.

VIGV nasledujúcom období očakáva VIG nárast dividend na 1,2€, čo predstavuje sumu približne 30 Kč. Vďaka vysokej hodnote akcie však dividendový výnos ostane približne 3 %.

Philip MorrisPhilip Morris je ďalšia akcia s veľmi zaujímavým dividendovým výnosom. Nadchádzajúca valná hromada by mala schváliť navrhovanú dividendu vo výške 900 Kč, čo by znamenalo dividendový výnos na úrovni 7,7 %.

Erste Group BankPo tom, čo akcionári Erste minulý rok nedostali žiadnu dividendu, je na tento rok ohlásená vo výške 0,40€, čo je približne 10Kč. Akcia tak nebude predmetom obchodov s účelom získania dividendových výnosov, ktorý by v súčasnosti dosahoval len 1,6 %.

Unipetrol, ORCO

Unipetrol a Orco nevyplácajú dividendy každoročne. V období od roku 2008 dosiahli akcionári dividendový výnos iba jedenkrát. Zmena v nulových dividendách sa neočakáva ani v nasledujúcom období.

Zdroje

dáta - Burza cenných papierov Praha

odhady dividend - správy zo stránok spoločností


Pán autor článku.tento článok je o ničom . Tieto dáta sa dajú nájsť na milion spôsobov.Dávam návrh-ukáž sa ,ukáž svoje schopnosti.Zverejni dividendy akcii z kuponovej privatizacie,aj ked nie sú na BCP praha,bratislava.Myslím akcie ,ktoré nie sú volne obchodovatelné ,ale sú v rukách obyčejných ludí.Potom si ťa budem mladý vážiť a zložím ti tu poklonu.PS.zaujíma ma najmä česká energetika,plynárenstvo,teplárne,a slovenské akcie Pridal: lubos ilavský dňa 27.10.2013 o 08:43

Dividendy/spôsob rozdelenia zisku spoločností, ktorých akcie nie sú verejne neobchodovateľné asi ťažko zistí - nemá ako. Možno, že sa človek dostane k poznámkam k účtovnej závierke takejto spoločnosti, ale ani tam nemusí byť uvedený spôsob rozdelenia zisku. A načo by ho vlastne aj zverejňovali takéto spoločnosti ?? Pridal: martin gulka dňa 27.10.2013 o 09:15

V prvej vete som sa pomýlil - myslel som "..., ktorých akcie nie sú verejene obchodovateľné" Pridal: martin gulka dňa 27.10.2013 o 09:16

Finančné údaje sa dajú nájsť u každej firmy. Problém je, že tie čo nie sú na burze zaujíma len veľmi málo ľudí.
Nemá význam robiť článok, ktorý si prečítajú 3-4 ľudia.
Čo sa týka slovenských akcií, tak to pokrývame tiež:
http://ako-investovat.sk/clanok/330/dividendy-slovenskych-akcii

Mimo burzové firmy sa dajú robiť (viď. Finstat.sk), ale nevidím jediný dôvod prečo by sme mali robiť zoznam českých neverejných firiem z kupónky len preto, že to zaujíma jedného človeka.

Ak sa chcel lubos ilavský ukázať aký je chytrý, tak môže napísať na svoj blog vlastný článok na túto tému.

Ak potrebuje tieto dáta sám pre seba a nemá ich, tak môže zajtra začať s opisovaním z účtovných závierok, ale si kúpiť SW kde už tieto dáta sú spracované (takéto SW stoj tisícky eur ročne za dáta). Pridal: filip glasa dňa 27.10.2013 o 14:36

samozrejme že som ich chcel pre svoju potrebu.len tak mimochodom nie som tak chytrý a preto som sem napísal túto požiadavku.na druhú stranu horeuvedený článok nemá žiadnu cenu.napíše ho aj môj malý syn ,stačí si podobné články prečítať na všetkých stránkach píšucích o akciach a dividendách.všetko na jedno kopyto , páni ekon´movia -odborníci
Pridal: lubos ilavský dňa 02.01.2014 o 22:03

Ako som už písal, dividendy slovenskych akcií sme popisali davno: http://ako-investovat.sk/clanok/330/dividendy-slovenskych-akcii

Dividendy ceskych neobchodovanych firiem nesledujeme, lebo ako som uz spominal, je to tema pre 3-4 ludi.

ked si tie dividend neviete zistit sami (je to velmi jednoduche), tak si niekde objednajte a zaplattne analyzu. Pridal: filip glasa dňa 03.01.2014 o 09:35
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:6 Komentáre Galéria (11)

Súvisiace články

Dividendy slovenských akcií

tuesday
02.04.2013
Akcie | martin.gulka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)