Deficit verejných financií sa zlepšil, dlh však stále rastie Ako-investovat.sk .


Dnes zverejnil Európsky štatistický úrad údaje o deficite a dlhoch európskych krajín za rok 2012.  Deficit verejných financií Slovenska dosiahol v roku 2012 podľa predbežných údajov Eurostatu 4,35 % HDP, čím zaznamenal oproti predchádzajúcemu roku mierne zníženie. Zároveň bol o 0,2 percentuálneho bodu nižší než vládny cieľ. Predbežné hotovostné údaje pritom naznačovali horší vývoj.

Na druhej strane, deficit za rok 2011 bol revidovaný nahor z 4,9 % na 5,1 % HDP pre vyšší schodok samospráv a revíziu akruálnych daní. Napriek miernemu zlepšeniu malo Slovenko vlani deviaty najvyšší deficit vrámci Európskej únie. Spomedzi krajín Eurozóny už mali vyšší deficit len krajiny, ktoré požiadali o záchranu európske inštitúcie (Španielsko, Grécko, Írsko, Portugalsko, Cyprus) a Francúzsko.

V priemere zaznamenala Európska únia ako celok mierne zlepšenie hospodárenia, keď deficit klesol zo 4,4 % na 4,0 % (krajiny eurozóny mali v priemere deficit 3,7 % HDP). Nemecko ako jediná krajina skončila s miernym prebytkom na úrovni 0,2 % HDP. Najnižšími deficitmi sa môžu pochváliť Estónsko, Švédsko, Bulharsko a Luxembursko. Z 27 členov EÚ až 17 stále neplní Maastrichtské kritérium - deficit nižší ako 3 % HDP.

Deficit verejných financií krajín EÚ

V porovnaní so susednými krajinami, sme dosiahli podobný deficit ako Česká republika (4,4 % HDP). Poľsko dopadlo o niečo lepšie s deficitom na úrovni 3,9 % HDP. Najnižší deficit dosiahlo minulý rok Maďarsko na úrovni 1,9 % HDP.

Hoci slovenský dlh patrí medzi nižšie v EÚ (52 % HDP, pričom priemer EÚ dosiahol 85 % HDP), za posledných pár rokov výrazne vzrástol. Vlani sa posunul nahor z 43,3 % HDP až na 52 % HDP. Okrem fiškálneho deficitu sa na raste zadlženia podieľali  príspevky a garancie do európskych záchranných mechanizmov (2 % HDP) a predfinancovanie dlhovou agentúrou na tento rok (3 % HDP).

Dlh sa zastavil pod hranicou 53 %, ktorej dosiahnutie by podľa Zákona o dlhovej brzde znamenalo zmrazenie platov členov vlády a povinnosť predložiť ďalšie opatrenia na zníženie dlhu. Dôležitejšia je úroveň 55 % HDP, ktorá by znamenala automatické 3-percentné škrty vo verejných výdavkoch. Podľa konvergenčného plánu by sa k nej dlh mohol priblížiť už koncom tohto roka. Verejný dlh však minulý rok nerástol iba u nás, ale aj v celej EÚ, keď jeho priemer vzrástol z 82,5% na 85,3 %. Najnižší dlh k HDP zaznamenalo Estónsko, kým najvyššie dlhy boli opäť v krajinách periférie: Grécko, Taliansko, Portugalsko, Írsko.

Vláda sa zaviazala pokračovať vo fiškálnej konsolidácii aj v nasledujúcich rokoch, pričom na rok 2013 plánuje znížiť deficit verejných financií na úroveň 2,9 % HDP. Konsolidácia bude musieť pokračovať aj v ďalších rokoch. Napriek znižovaniu deficitov však verejný dlh bude aj naďalej rásť. Vrchol zrejme dosiahne až v roku 2015 na úrovni medzi 55 % a 57 % HDP. 

Celý týždňový komentár SLSP si prečítajte v tomto PDF.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Ako sa meria inflácia?

monday
25.03.2013
Trhy a makro | balaz.martin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Súvisiace dokumenty

361-tp-130422.pdf

Rubriky autora

Trhy a makro


Podobní autori

admin

martin.gulka

saxo

kasik

ts
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)