Michael Sonenshine zo Symfonie Capital Ako-investovat.sk .

Michael Sonenshine zo Symfonie Capital

thursday
25.04.2013
Dlhopisy | hockicko.m | VIDEO Komentáre: 1


Tohtoročný ročník investičnej konferencie hostil okrem zvučných mien ako Motejlek, Zychová, Winkler či Babiš, taktiež Michaela Sonenshina z fondu Symfonie Capital. Michael rozvinul tému hedge fondov, hovoril tiež o svojej kariére, prečo sú high-yield dlhopisy zaujímavejšie než akcie ale i o tom, ako to skutočne vo svete dlhopisov chodí.

Michael okúsil snáď celú škálu prestížnych zamestnávateľov. Jeho kariéra začala v r. 1992 kedy pôsobil ako poradca Evrobanky pod záštitou MBA Enterprise Corps. Neskôr presedlal na akciový trh strednej a východnej Európy pre Chicago-based Driehaus Capital Management. Od roku 1994 už ako senior analytik. Nasledovala pozícia generálneho manažéra ING Investment Management v Českej republike. 

Od r.1998 už analyzoval európske high-yield dlhopisy. Po 6-ročných skúsenostiach v ING Group nastúpil v roku 2003 na post viceprezidenta európskeho high-yield výskumu (European High Yield Research) v Credit Suisse First Boston. V súčasnej dobe pôsobí ako partner Symfonie Capital. Špecializuje sa na  Wealth management a Corporate finance advisory.

Niet divu, že bol ocenený Institutional Investor, EuroMoney a Credit Magazin za jedného z najlepších analytikov.

Po krátkom predstavení Michale poukazuje na krásu dlhopisov, špeciálne high-yield dlhopisov. Za nespornú výhodu považuje fakt, že dlhopisy nesú kupón, či je ekonomika v recesii alebo panuje boom. Kapitálovú stratu na akciách môže ukončiť uzavretie pozície, alebo dlhé, dlhé čakanie na „kladné čísla“. A prečo práve high-yield? Aj na to má Michael pripravený graf, kde ukazuje priemerný zisk high-yieldov držaných od roku 1986 na úrovni 1100 % (zatiaľ čo akcie zhodnotili 700 %).

Ďalšou výhodou je vlastnosť dlhopisov, ktorú nazýva „rubber band“ (gumová páska). Ak sa spoločnosti nedarí, cena dlhopisu ide nadol. V dobe splatnosti však zaň dostanete celý nominál späť. Ak k tomu pridáme nízku volatilitu, máme dokonalý finančný inštrument. Teda aspoň podľa Michaela.

Je však nutné poznať dlhopisy ktoré kupujeme, poznať spoločnosti ktoré ich vydávajú, pretože štatisticky 7,5 zo 100 dlhopisov sú junk (dlhopisy stratových spoločností). S rastom počtu dlhopisov v portfóliu rastie i pravdepodobnosť, že sa v ňom junk dlhopisy objavia. Je preto dôležité pochopiť úverové riziko dlhopisov, obzvlášť v dobe recesie. Taktiež pochopiť, čo sa deje s vašim dlhopisom keď sa ekonomický cyklus mení.

Michael vidí v dlhopisoch resp. v spoločnostiach ktoré ich vydávajú dva rozdielne pohľady: ochotu platiť a schopnosť platiť. Na prvý pohľad podobné frázy Michael vysvetľuje na príklade biznisu s vodkou – spoločnosti CEDC.  Kde sa snaží taktiež vysvetliť rozdielne triedy držiteľov dlhopisov.

Za dôležitú vec pri nazeraní na dlhopisy považuje úveruschopnosť (creditworthiness- je spoločnosť schopná dlhopis splatiť?). Na základe tohto pohľadu prirovnáva spoločnosti k lodiam. Definuje vrtuľu–vec ktorá spoločnosť posúva vpred a balast-ktorý udržuje stabilitu spoločnosti. Preto pri pohľade na akúkoľvek spoločnosť musíte nájsť odpoveď na otázku: „čo je vrtuľou spoločnosti a aký ma balast?“. Typickým príkladom vrtule sú tržby a zisky.

Ďalšou vecou, v ktorej by sme mali byť opatrní, je štruktúra firemných nákladov. Je nutné zladiť variabilné a fixné náklady. Extrémy sú síce jednoduché na riadenie, no v prípade tržného šoku aj veľmi nepríjemné. Michael odporúča: "dlhopisom spoločností s vysokými fixnými nákladmi a vysokou finančnou pákou sa vyvarujte, pretože v momente keď tržby začnú klesať spoločnosť má problém!"Pokračovanie v ďalšom článku už čoskoro..... !!!


K výnosom high yield bondov a akcii by som dodal, ze dlhopisy mali +- rovnaky vynos a nizsiu volatilitu na urcitom obdobi (od 80tych rokov po dnes).
Nie je to teda tak, ze by HY dlhopisy boli vzdy lepsie, ale ze mali toto celkom dobre obdobie.
Pre najblizsie roky vsak budu skor horsie, kedze maju za sebou par rokov velkeho rastu.
Obchoduju sa priblizne za nominal a nemaju uz kam rast. Pridal: filip glasa dňa 25.04.2013 o 09:16
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:1 Komentáre Galéria (1)

Súvisiace články

Michael Sonenshine: Je čas na akcie alebo high yield dlhopisy?

saturday
27.04.2013
Dlhopisy | hockicko.m | VIDEO

Ako zarábajú Hedge fondy - Kateřina Zychová a Robert Doucha

wednesday
10.04.2013
Hedge fondy | admin | VIDEO

Andrej Babiš a Miroslav Motejlek - prednáška o podnikaní

tuesday
09.04.2013
Podnikanie | dulak.silvester | VIDEO

Libor Winkler z RSJ - tri krát sme prešli úzkym hrdlom

friday
29.03.2013
Hedge fondy | dulak.silvester | VIDEO

Kateřina Zychová z hedge fondu Verdi Capital

wednesday
27.03.2013
Hedge fondy | admin | VIDEO

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)