ECB znížila úrokové sadzby, naznačila ďalšie opatrenia Ako-investovat.sk .


ECB na svojom výjazdovom zasadnutí v Bratislave znížila základnú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na úroveň 0,50 %.

Tento krok bol sčasti očakávaný, nakoľko možnosť zníženia v posledných týždňoch pripustili aj zástancovia reštriktívnej menovej politiky na čele s guvernérom nemeckej Bundesbanky Jensom Weidmannom. Ten minulý týždeň vyhlásil, že si vie predstaviť zníženie sadzieb v prípade, že ekonomické dáta budú aj naďalej negatívne. Podľa očakávaní však depozitná sadzba zostala nezmenená na 0,00 %.

Priestor pre zníženie sadzieb poskytla klesajúca inflácia v eurozóne, ktorá za prvé štyri mesiace tohto roka dosiahla úroveň 1,7 % (čo je pod inflačným cieľom ECB 2 %). Podľa odhadov ECB by pritom inflácia v eurozóne tento rok mala dosiahnuť v priemere 1,6 %. Negatívne prekvapili aj posledné indexy sentimentu nákupných manažérov (PMI). Tie naznačujú pokračovanie mierneho poklesu ekonomickej aktivity. Za posledný mesiac sa zhoršila nálada aj v Nemecku, ktoré je tradičným ťahúňom hospodárskeho rastu v eurozóne.

Pri pohľade na jednodňový koridor úrokových sadzieb vidíme, že marginálna úroková sadzba (t.j. sadzba, za ktorú národné banky krátkodobo financujú banky čeliace problémom) bola znížená až o 50 bázických bodov na úroveň 1,00 %. To naznačuje, že ECB chce podporiť banky najmä na periférii, ktoré sa za túto sadzbu financujú cez operácie ELA.

Rozhodnutie o sadzbách nebolo jednoznačné, avšak existoval silný konsenzus pre zníženie sadzieb o 25 bodov. Prezident ECB Mario Draghi pritom naznačil, že ECB je pripravená prijať aj ďalšie opatrenia na podporu ekonomiky, ak si to situácia vyžiada.

Úroková sadzba ECB

Tlačová konferencia s Draghim priniesla ďalšie zaujímavé informácie. Draghi po prvýkrát predstavil konkrétny termín, do ktorého bude ECB v refinančných operáciách uspokojovať celý dopyt bankového sektora po likvidite za hlavnú refinančnú sadzbu. Mala by tak robiť minimálne do júla 2014. Toto opatrenie zaviedla ECB ešte na začiatku finančnej krízy, aby tak podporila bankový sektor.

Pomerne prekvapivým je ohlásenie ECB, že začalo konzultácie s Európskou Investičnou Bankou a Európskou komisiou o možnostiach podporiť trh s asset-backed securities (ABS). Jedná sa o finančné nástroje, prostredníctvom ktorých môžu investori nakupovať úvery poskytnuté bankami, a teda de facto požičiavať priamo podnikom aj fyzickým osobám. Opätovné rozbehnutie tohto trhu v eurozóne by mohlo viesť k lepšej dostupnosti úverov a nižším úrokovým sadzbám. Zatiaľ je však otázne, či bude ECB ochotná nakupovať tieto nástroje na svoju bilanciu – keďže sa s nimi spájajú výrazné riziká.

Veľký ohlas na trhoch mali Draghiho vyjadrenia o zápornej depozitnej sadzbe. Podľa neho je ECB po technickej stránke na takúto eventualitu pripravená, aj keď jej prijatie by mohlo priniesť niekoľko neželaných následkov. Euro na ohlásenie zníženia sadzieb reagovalo najskôr posilnením nad hladinu 1,32 USD, avšak po Draghiho vyjadreniach o zápornej depozitnej sadzbe výrazne oslabilo až pod úroveň 1,31 USD.

ECB po znížení úrokovej sadzby teraz zrejme niekoľko mesiacov počká na ďalší vývoj v ekonomike. Ďalšie znižovanie úrokových sadzieb (vrátane depozitnej sadzby) tak v najbližších mesiacoch pravdepodobné nie je.  

Martin Baláž je analytik SLSP

Úroká sadzba ECB
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Európska centrálna banka dnes znížila úrokové sadzby

thursday
05.06.2014
Trhy a makro | maria

ECB ponechala základnú úrokovú sadzbu na úrovni úrovni 0,25 %

friday
04.04.2014
Trhy a makro | balaz.martin

Zníži FED Kvantitatívne uvoľňovanie do pol roka?

tuesday
26.11.2013
Trhy a makro | balaz.martin

Horšie dáta a nižší objem likvidity tlačia ECB k akcii

tuesday
05.11.2013
Trhy a makro | balaz.martin

Slovenská ekonomika si udržala mierny rast, ale eurozóna pokračuje v poklese

monday
20.05.2013
Trhy a makro | balaz.martin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Trhy a makro


Podobní autori

admin

martin.gulka

saxo

kasik

ts
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)