Nehnuteľnosť ako ochrana pred infláciou?

10.05.2013  /  Admin
rodinny dom - financovanie

Nehnuteľnosti na Slovensku za posledných desať rokov narástli z 592 na 1247 eur za meter štvorcový. Ich ročný kapitálový výnos (alebo ročný nárast ceny) bol teda 7,67% p.a. 

Za rovnaké obdobie (2002-2012) inflácia rástla o 3,42% ročne. Ceny nehtnuteľností teda za posledných desať rokov rástli dva krát tak rýchlo ako inflácia.

Od polovice roka 2008 však nehnuteľnosti prestali rásť. Za dva roky stihli ceny bytov a domov klesnúť o 16%. A odvtedy ceny realít prešľapujú namieste. Medzikvartálne sa ceny pohnú občas aj o krôčik hore. Ale ak to meriame v rokoch, tak trošku klesajú. 

Kvartálny vývoj cien nehnuteľností:

Ceny nehnuteľností na Slovensku

Ak by ste byt alebo dom kúpili niekedy v roku 2008, tak by to nebola žiadna ochrana pred infláciou. Naopak, po započítaní inflácie by ste prerobili. Ceny nehnuteľností totiž stagnovali alebo klesali, ale inflácia pomaličky rastie každý rok:

Inflácia na Slovensku

Horný graf ukazuje medziročné zmeny inflácie v percenách. Nižšie sa môžete pozrieť na graf medziročných zmien ceny realít v percentách. Teda poklesy a nárasty cien rezidenčných nehnuteľností:

Medziročné zmeny cien nehnuteľností

Stále sme však rátali len rast/pokles cien nehnuteľností. Ak k nim pripočítame výnos s nájomného, tak nám výnos za 10 rokov poskočí o 3-4% ročne, teda niekde cez 10% p.a. Po roku 2008 však ceny nehnuteľností  klesli o 16% za dva roky. Museli by sme mať 8-11% výnos z nájomného na to, aby sme sa za tie dva roky dostali na nulu, alebo porazili infláciu. Posledný rok ceny nehnuteľností len mierne klesajú. Na to aby  sme porazili infláciu teda potrebujeme približne 4-5% výnos z prenájmu.

Nehnuteľnosti teda nie sú automatickou ochranou pred infláciou. Niekedy infláciu predbehnú, ale inokedy sú kus za ňou. Ak sa chceme kúpou nehnuteľnosti chrániť pred infláciou, tak by sme nemali kupovali nehnuteľnosť na vrchole cien (ako v roku 2008). A tiež by sme sa mali obzerať po slušnom výnose z prenájmu. 2-3% ročného výnosu z nájomného nás pred infláciou nezachráni.

ako-investovat.sk

Európska únia

Ceny nehnuteľností na Slovensku

Inflácia na Slovensku

Medziročné zmeny cien nehnuteľností

Ako-investovat.sk

Ostatné články evidované pod administrátorom webu, autorsky nezaradené. Máš chuť prispievať aj ty? Neváhaj nás osloviť.