Väčšina majetku v druhom pilieri sa presunula do dlhopisových fondov Ako-investovat.sk .


V dlhopisových fondoch je aktuálne 90% peňazí z druhého piliera. Do dlhopisových fondov sa presunuli úspory väčšiny sporiteľov automaticky, lebo si do konca marca nevyplnili návratky o ponechaní/zmene dôchodkového fondu.

Toto preklopenie do dlhopisových fondov nie je až také dramatické ako by sa mohlo zdať. Portfóliá akciových a zmiešaných fondov totiž tvorili najmä dlhopisy a neobsahovali takmer žiadne akcie. Niektorí správcovia mali dokonca portfóliá všetkých troch fondov veľmi podobné.

Presunutím peňazí do dlhopisových fondov sa fakticky iba sformalizoval reálny stav portfólií dôchodkových fondov v druhom pilieri.

Rozloženie majetku v druhom polieri v máji 2013:

Majetok v druhom pilieri 5v máji 2013

Ešte v marci bolo najviac peňazí v akciových a zmiešaných fondoch (v skutočnosti podľa portfólia skôr dlhopisových). V dlhpisových fondoch bolo oveľa menej peňazí. Tak ako si sporitelia fondy nastavili v roku 2005 pri spustení dôchodkovej reformy, tak ich nechali celých osem rokov až do automatickej zmeny tento rok. 

Majetok v dôchodkových fondoch v marci 2013:

Majetok vo fondoch marec 2013


Majetok v nových indexových fondoch za dva mesiace o trošku narástol. Ľudia ktorí si aktívne zvolili indexové fondy, tak si aj aktívne vyplnili návratky a odoslali ich správcom. Preto majetok v indexových fondoch neklesol ako v akciových a zmiešaných fondoch.

Zmena objemu majetku v dôchodkových fondoch - marec vs. máj 2013 (milióny eur):Aktuálne je v druhom pilieri 5 437 797 350 € (5,4 miliárd eur) z toho 4,9 miliárd je v dlhopisových fondoch. V akciových zostalo len 407 miliónov a v zmiešaných 86 miliónov eur.

 Ešte v marci bolo v akciových fondoch vyše 3 miliardy eur, v zmiešaných cez miliardu a v dlhopisových len 730 miliónov eur. Indexové fondy narástli zo 14,8 na 16,3 miliónov eur.

V máji sú už vidieť prvé zmeny fondov v DSSkách. Allianz už stihol zrušiť zmiešaný aj indexový fond a ponechal len dva povinné - garantovaný a negarantovaný fond (dlhopisový a akciový fond).

Majetok vo fondoch v druhom pilieri:

Majetok vo fondoch v druhom pilieri

Z tabuľky je vidieť, že na začiatku roka trocha ubudlo z majetku v druhom pilieri (5,4 miliardy v januári a 5,3 miliardy v marci). Čo bolo spôsobené vystúpením časti ľudí z druhého piliera. Dnes je však celkový majetok v dôchôdkových fondoch skoro rovnaký ako v januári.

Fondy sa budú meniť v každej DSSke. Na to kam prejsť a ako budú fondy vyzerať si treba počkať na prvé mesačné reporty po zmenách. V nich budeme vidieť aj detailnejšie portfóliá. Po zverejnení mesačných reportov všetkými DSSkami sa na zmeny vo fondoch pozrieme.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (2)

Súvisiace články

Výber fondu v druhom pilieri

thursday
13.06.2013
Druhý pilier a dôchodky | admin

Akciové dôchodkové fondy - konečne je z čoho vyberať

wednesday
12.06.2013
Druhý pilier a dôchodky | admin

Majetok v dôchodkových fondoch - vyše 5 miliárd €

sunday
10.03.2013
Druhý pilier a dôchodky | admin

Fondy v druhom pilieri

thursday
31.01.2013
Druhý pilier a dôchodky | admin

Najnovšie články

Nové ESG ETF-ká od Vanguardu s nízkymi poplatkami

sunday
30.09.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Cestovne poistenie online: Kde sa vám to oplatí najviac?

monday
24.09.2018
Reklamný článok | redakcny clanok

Je čas opustiť akciový trh?

tuesday
18.09.2018
Trhy a makro | redakcny clanok

Merck a Pfizer profitujú

friday
31.08.2018
Akcie | juraj.kisak

Poznáte základy investovania?

thursday
30.08.2018
Reklamný článok | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)