Kde a ako kúpiť dlhopisy na Slovensku Ako-investovat.sk .


Dlhopisy sú považované za menej rizikový investičný nástroj ako akcie, no napriek tomu priame investovanie do dlhopisov nie je u ľudí snažiacich sa o zhodnotenie svojich úspor také časté ako pri investovaní do akcií. Je to spôsobené najmä tým, že dlhopisy sa obchodujú v objemoch od tisícov až po desiatky tisíc Eur. Tým pádom sa aj rozumná investícia pohybuje v desiatkach, až v stovkách tisíc Eur, čo „malému“ investorovi sťažuje diverzifikáciu.

 

Dlhopis si môžeme zaobstarať cez  sprostredkovateľa, ktorý si za obchod účtuje poplatok. Sprostredkovateľom môže byť banka alebo obchodník s cennými papiermi. V tomto článku sa pozrieme na poplatky niektorých slovenských a českých sprostredkovateľov.

 

Dlhopisy je možné si obstarať aj cez zahraničných sprostredkovateľov, kde môžu byť poplatky za obchod aj nižšie, no tu zas vzniká pre niektorých jazyková bariéra a s tým spojené ťažkosti pri riešení prípadných problémov.

 

Za účelom získania informácií o možnostiach priameho investovania do dlhopisov som kontaktoval vybraných obchodníkov s cennými papiermi a niektoré naše komerčné banky. Zaujímalo ma hlavne, či sprostredkovatelia realizujú obchody s dlhopismi aj pre retail klientov a nákup akých dlhopisov dokážu sprostredkovať.

 

Banky a investovanie do dlhopisov

 

Na otázku ponuky dlhopisov, teda aké dlhopisy mám možnosť si zaobstarať, som väčšinou dostal odpoveď, že je možné si zaobstarať rôzne zahraničné (štátne, i korporátne), či tuzemské dlhopisy, len je potrebné si overiť dostupnosť požadovaného dlhopisu. To znamená, že ja buď zadám banke nejaké moje parametre (napr. sektor, mena, minimálny výnos) a ona mi spätne pošle ponuku dlhopisov s danými parametrami, alebo si vyberiem konkrétny dlhopis a overím si, či ho môžem prostredníctvom danej banky zakúpiť.

 

Príklad odpovede Sberbank, ktorá jediná odpovedala trochu obšírnejšie:

 

„Klient môže prostredníctvom nás nakupovať ľubovoľné CP, ktoré sú likvidné, t.j. sú niekde vo svete kótované“.

„Prostredníctvom našich informačných systémov vieme pre klienta vyhľadať akýkoľvek CP, ktorý spĺňa klientom zadané parametre. Zriedkavo príde klient s priamym zadaním (napr. že chce belgický štátny dlhopis so splatnosťou max. 10 rokov)“

 

Alebo odpoveď z Tatra banky:

 

„Investovať je možné do všetkých akcii a dlhopisov, ktoré sa obchodujú na Frankfurtskej burze. Poplatok za odpredaj je uvedený v sadzobníku poplatkov.“

„Minimálny objem nákupu je stanovený podľa menovitej hodnoty dlhopisu, môže mať 1000€, 10000€, 50000€ alebo aj 100000€, čiže záleží od konkrétneho dlhopisu.“

„Podmienkou pre otvorenie Investičného účtu je mať otvorený účet v Tatra banke, z ktorého sa strhávajú všetky poplatky.“

 

Poplatok za obchod realizovaný cez banku je väčšinou vyšší ako keby sme obchod realizovali prostredníctvom brokera. Ak by sa niekto napriek tomu rozhodol zakúpiť si zahraničné dlhopisy cez banku, tak najlacnejšie by to malo byť  u Sberbank, ktorí by mali mať širokú ponuku zahraničných dlhopisov. Zároveň u Sberbank musím pochváliť komunikáciu a ochotu, pretože celý proces investovania do dlhopisov mi bol dôkladne vysvetlený.

 

Aby niekto mohol prostredníctvom banky obchodovať, resp. si zakúpiť nejaký CP, banka mu bude musieť najprv vytvoriť majetkový účet, na ktorom bude mať vedené svoje CP. Okrem toho, podmienkou môže byť aj to, že klient musí mať okrem majetkového účtu, vedený aj osobný účet v danej banke (napr. u Tatra banky).

Samotný obchod, resp. príkaz na obchod sa poväčšine realizuje telefonicky, mailom, prípadne osobne.

Odpoveď na proces zobchodovania zo Sberbank:

 

„Samotný proces zobchodovania je veľmi jednoduchý a transparentný. Po zadaní pokynu klientom ide objednávka nášmu obchodníkovi, ktorý ju okamžite vysporiadáva. Klient si môže rovnako určiť presný čas platnosti objednávky, dokonca aj presnú burzu, a i..“

 

Čo sa týka ostatných bánk, tak skoro vo všetkých mi ihneď ako som spomenul dlhopisy bol ponúknutý niektorých z ich podielových fondov a až potom, keď som vysvetlil, že o čo presne mám záujem, mi bolo odporučené osobné stretnutie na niektorej z pobočiek.

 

Reakcia VÚB na moju otázku, či mám možnosť prostredníctvom VÚB si zaobstarať zahraničné dlhopisy:

 

„Oblasť investícii je špecifická tým, že peňažné prostriedky sa investujú do rôznych typov dlhopisov, akcii, na rôzne obdobie zhodnocovanie. Všetko závisí od požiadavky klienta, teda aký vynos a za aké dlhé obdobie očakávate, pripadne akú mieru rizika akceptujete. Práve za týmto účelom je potrebné na pobočke banky vyplniť investičný dotazník klienta. Následne Vám kolega na pobočke, ktorý sa špecializuje na oblasť investícií, odporučí produkt, ktorý by čo najviac vyhovoval Vaším investičným potrebám a zámerom.“

 

Z odpovede vycítiť, že táto banka (ale aj niektoré iné) sa často nestretáva s takouto požiadavkou a ani personál nedokáže vždy poskytnúť presné informácie napriek tomu, že sprostredkovávanie obchodov s CP patrí medzi služby, ktoré banka poskytuje. 

 

Takže ani prostredníctvom emailovej komunikácie, ani telefonickej, sa mi nepodarilo získať u ostatných bánk tak podrobné informácie ako u Sberbank. Ale všade mi potvrdili, že sprostredkovávajú obchody na účet klienta aj so zahraničnými dlhopismi. Len je potrebné osobné stretnutie.

 

Investovanie cez obchodníkov s cennými papiermi - brokermi

 

Nákup dlhopisov však môžeme okrem bánk zrealizovať aj cez obchodníka s cennými papiermi. Výhodou obchodníka je, že si všeobecne účtuje nižší poplatok za obchod s cennými papiermi ako banka a okrem toho sa jedná o niekoho, kto sa obchodovaním primárne zaoberá.

 

Na Slovensku, i v Čechách je veľa obchodníkov s cennými papiermi, no ja som sa zaujímal najmä o Patria Direct, Saxo Bank, Infinity Capital a Atlantik. Každý z týchto obchodníkov ponúka širokú škálu zahraničných dlhopisov.

 

Napríklad Patria Direct:

 

„Patria Direct štandardne ponúka české štátne dlhopisy. Nákup iných dlhopisov (štátnych aj korporátnych) sme schopní sprostredkovať, dostupnosť ale overujeme u našich partnerov, od ktorých získavame cenovú ponuku.“

 

Reakcia zo Saxo bank:

 

„Dluhopisy samozřejmě patří mezi možnosti kam přes Saxo Bank investovat. obchodování dluhopisů přes Saxo Bank probíhá přes chat nebo telefon (narozdíl všech ostatních nástrojů, která jsou výhradně elektronicky). Ano, jsou určitá minima jako 50 000 EUR.“

 

Alebo odpoveď Atlantik:

 

„Co se týče dluhopisů, můžeme Vám zprostředkovat nákup jakýchkoliv dluhopisů. Poplatek za obchod je 0,05% ,minimálně však 1 000 Kč. Poplatek za depositáře max. 0,1% p.a.. Minimální objemy vesměs neexistují, jsou většinou dané minimální hodnotou/ obchodním lotem daného CP.“

 

Všetci štyria teda dokážu svojim klientom sprostredkovať nákup dlhopisov, no pri niektorých je stanovený minimálny objem obchodu. Napríklad Saxo Bank realizuje obchody s dlhopismi len v objeme nad 50 000 EUR/ISIN, čo je pre bežného človeka veľa.

 

Infinity Capital síce primárne nerealizuje obchody s dlhopismi pre retail klientov, ale v princípe je možné investovať do jedného titulu už od 5 000 EUR. Portfólio desiatich dlhopisov sa tak dá vytvoriť so sumou už 50 000 eur. Infinity sa zameriava hlavne na zahraničné korporátne dlhopisy a high yield dlhopisy. Posledné roky korporátnym dlhopisom priali a preto ich často zaraďovali do klientských portfólií. Aktuálne sú dlhopisy menej atraktívne vzhľadomna to, že ich ceny vyrástli a preto im dáva obchodník do portfólií nižšiu váhu. Stále sa však objavjú jednotlivé zaujímavé príležitosti v takzvanom segmente distressed debt.

 

Poplatky vybraných bánk a obchodníkov a výšky minimálnych objemov obchodu si je možné prezrieť a porovnať v tejto tabuľke:

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Dlhopis CEETA nie je veľmi atraktívny

tuesday
13.08.2013
Dlhopisy | martin.gulka

Výnosy zahraničných High Yield dlhopisov sú vyššie ako slovenské

monday
12.08.2013
Dlhopisy | koysjuraj

High yield bonds - sú všetky „prašivé dlhopisy prašivé“?

sunday
11.08.2013
Dlhopisy | koysjuraj

Korporátne dlhopisy

tuesday
12.02.2013
Dlhopisy | admin

Investovanie do špekulatívnych dlhopisov

wednesday
06.02.2013
Dlhopisy | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)