Slovenská ekonomika si udržala mierny rast, ale eurozóna pokračuje v poklese Ako-investovat.sk .


Podľ a rýchleho odhadu Štatistického úradu slovenská ekonomika v 1. štvrťroku rástla tempom 0,6 % medziročne, čo je ve mi blízko úrovne zo 4. štvrťroka (0,7 %). Výsledok bol blízko nášho odhadu (0,5 % ) ako aj  odhadov trhu (0,6 % poda Reuters).

Na medzikvartálnej báze sa po sezónnom očistení rast dokonca zvýšil z 0,1 % vo 4. štvrťroku 2012 na 0,3 % v 1. kvartáli 2013 – čo hodnotíme pozitívne. Na druhej strane, ekonomický sentiment na Slovensku zostáva stále pomerne negatívny – a to najmä v stavebníctve. Naopak, nálada v priemysle sa v posledných mesiacoch mierne zlepšila, pričom výrobcovia očakávajú najmä vyšší dopyt od našich zahraničných obchodných partnerov.

Tempo rastu v 1. štvrťroku je však výrazne nižšie než v rovnakom období pred rokom (2,6 %), k čomu prispelo najmä spomalenie našej ekonomiky koncom minulého roka. To sa prejavilo najmä na priemyselnej produkcii. Priebežné ekonomické ukazovatele pritom naznačujú pozitívny vývoj zahraničného obchodu začiatkom tohto roku – čo napovedá, že čistý export zrejme bude rovnako ako minulý rok ako jediný z komponentov HDP prispievať k rastu pozitívne.

Spolu s HDP boli zverejnené aj čísla celkovej zamestnanosti (ESA), ktorá dosiahla medziročný pokles o1 %. To naznačuje, že domáca spotreba bude zrejme aj v 1. kvartáli stagnovať, resp. mierne klesať. Podrobná štruktúra HDP za 1. štvrťrok bude zverejnená 5. júna.

HDP vo vybraných krajinách EÚ

HDP v eurozóne pritom klesal rýchlejšie než sa očakávalo, keĎ bol v 1. štvrŤroku medziročne nižší o 1%. Pomalší rast oproti očakávaniam zaznamenali prakticky všetky hlavné ekonomiky. Nemecká ekonomika medzikvartálne vzrástla o 0,1 %, pričom trh očakával rast o 0,3 %. Francúzska ekonomika zaznamenala ďalší medzikvartálny pokles o 0,2 %.

Negatívny je aj vývoj u našich susedov. V Čechách sa medziročné tempo poklesu ekonomiky nečakane prehĺbilo z 1,7 % na 1,9 % medziročne (pričom trh počítal so zmiernením na -1,3 %) – pravdepodobne pre nižšie investície. Za očakávaniami zaostal aj poľský HDP, ktorého medziročný rast spomalil z 0,7 % na 0,4 %. Naopak, pokles maďarskej ekonomiky bol nižší než sa očakávalo, keď medziročne spomalil z 2,7 % na 0,9 %, k čomu zrejme prispel lepší vývoj priemyselnej produkcie.

Minulý týždeň pozitívne prekvapil aj vývoj HDP v Japonsku, ktorý vysoko prekonal očakávanie trhov. Anualizovaný rast za prvý kvartál dosiahol 3,5 %, k čomu prispela najmä rastúca domáca spotreba. Tá bola naštartovaná najmä rozsiahlym kvantitatívnym uvoľňovaním, ktoré realizuje Bank of Japan. QE pritom začína viesť aj k rastu inflačných očakávaní v ekonomike. Naznačuje to pomerne prudký rast výnosov japonských dlhopisov, ktoré za posledné dva týždňa vzrástli z 0,6% na 0,9% (10-ročné splatnosti).

Vývoj HDP v 1. štvrťroku je v súlade s naším výh ľadom na rok 2013, nakoľko spomalenie z konca minulého roka ovplyvňuje ekonomiku aj v roku 2013. Za celý rok 2013 by naša ekonomika mohla vzrásť o 0,5 %, za predpokladu, že v druhej polovici roka sa očakávané oživenie v Nemecku premietne aj do vyššieho dopytu po slovenských výrobkoch. Domáca spotreba po očistení ovinfláciu pravdepodobne mierne poklesne, pre rastúcu nezamestnanosť a dopady fiškálnej konsolidácie.

Celý týždenný komentár SLSP si môžete prečítať v tomto PDF.

 
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Spotreba domácností rástla prvýkrát od roka 2009

tuesday
10.09.2013
Trhy a makro | balaz.martin

Štruktúra rastu HDP na Slovensku

tuesday
11.06.2013
Trhy a makro | balaz.martin

ECB znížila úrokové sadzby, naznačila ďalšie opatrenia

thursday
02.05.2013
Trhy a makro | balaz.martin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Súvisiace dokumenty

394-tp-130520.pdf

Rubriky autora

Trhy a makro


Podobní autori

admin

martin.gulka

saxo

kasik

ts
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)