Kam investovať na vyspelých trhoch? Ako-investovat.sk .


Našimi najobľúbenejšími akciami na vyspelých trhoch z pohľadu ocenení a momenta sú tie japonské, francúzske a talianske. Na opačnej strane rebríčka naopak dominujú švédske, grécke a dánske akcie.

Zamieria japonské akcie do hviezdnych výšin?

Keď opomeniem neustále prekonávanie hlavných akciových indexov, dá sa za najväčšiu udalosť na svetových akciových trhoch od roku 2009 označiť hviezdny býčí trh s japonskými akciami. Jeho hnacím motorom pritom bola najmä tzv. abenomika. A hoci už výnosy japonských akcií dokázali stúpnuť až na 40,9 percenta (merané v jenoch, pozri graf nižšie), aj naďalej zostávajú našim tipom číslo jedna. Či už na základe ocenení, alebo momenta.

Japonské akcie

Rally na japonských akciách by mohlo predĺžiť niekoľko faktorov. Prognózy rastu tamojšieho HDP pre tento rok sa pomaly revidujú smerom nahor, aby tak lepšie zodpovedali optimizmu okolo budúceho vývoja japonskej ekonomiky a tiež exportu. Predstavitelia G7 dali cez víkend japonskému ministrovi financií Shinzo Abemu voľnú ruku, teda môže s pomocou tamojšej centrálnej banky ďalej zrážať japonský jen dole, na úkor svojich kľúčových obchodných partnerov. Väčšina inštitucionálnych investorov má podľa prieskumu Bank of America Merrill Lynch japonské akcie stále ešte za podhodnotené. Pritom sentiment medzi zahraničnými i japonskými investormi sa už od decembra zmenil výrazne k lepšiemu. Takto zásadný obrat vo vnímaní by mohol súčasný rast ešte znásobiť. Index Nikkei 225 by tak podľa našich ukazovateľov mohol rásť. Vychádzame tu z lepších výsledkov firiem zastúpených v indexe, ktorých konkurencieschopnosť v poslednej dobe výrazne vzrástla.

K ďalším našim tipom potom patria aj akcie na európskych trhoch, ktoré sú pod tlakom. Predovšetkým tie francúzske a talianske (pozri tabuľku nižšie). Na oba štáty sa oplatí staviť, pretože ekonomika eurozóny sa postupne dostáva z najhoršieho a momentum by obom trhom mohlo v druhej polovici roka hrať do kariet.

Akcie rozvinutých trhov - pomerové ukazovatele

Naproti tomu najmenší záujem máme o švédske, grécke a dánske akcie. S gréckymi akciami ide ruka v ruke relatívne vysoké ocenenie. Tamojšie momentum sa však po impozantnej rally, ktorú spustili minuloročné voľby, úplne zastavilo. Švédsky trh patrí k tým najdrahším, a to mu pritom momentum chýba. A ani tamojšia ekonomika nemá príliš ružové vyhliadky, lebo posledné makroekonomické dáta boli celkom slabé, zatiaľ čo švédska mena je už dlhodobo silná. Zďaleka najdrahšími akciami v rámci vyspelých trhov sú tie, ktoré sa obchodujú na našej domácej burze v Kodani. A keď k tomu prirátame to najnižšie momentum, potom ide podľa nás o najmenej zaujímavý akciový trh vôbec.

Peter Garnry, hlavný akciový stratég Saxo Bank.
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (2)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)