Investovanie v meniacej sa a rastúcej Afrike Ako-investovat.sk .


Komentár portfolio manažéra Nicka Prica o africkom hospodárstve a investičných príležitostiach v Afrike:

Afrika bola odjakživa bohatá na rudy či poľnohospodárske a energetické zdroje, ktoré nepochybne poháňali hospodársky rast tohto kontinentu. Ale až terajšia vlna projektov v oblasti infraštruktúry, predovšetkým v oblasti telekomunikácií, zmenila hospodársky model Afriky a postarala sa o silný rozmach na tomto kontinente. S prudkou industrializáciou rastie aj blahobyt mladého obyvateľstva, takže domáca spotreba bude mať pravdepodobne už čoskoro výrazne väčší podiel na hospodárskom raste. Afrika patrí už niekoľko rokov k rozvíjajúcim sa regiónom s najrýchlejšie rastúcimi akciovými trhmi. Tento kontinent by mohol v nasledujúcich rokoch dokonca ešte výrazne prekonať očakávania investorov.

V Afrike síce na podniky stále čakajú výzvy, napríklad v podobe nadmernej byrokracie a nespoľahlivých dodávok elektriny. Investície do projektov, ako napríklad do ropných rafinérií, však svedčia o tom, že investori sem prišli natrvalo. V uplynulých desiatich rokoch sa priame zahraničné investície na africkom kontinente strojnásobili. Predpokladá sa, že len Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika v roku 2015 investujú do afrického priemyselného sektora 530 miliárd USD. Pritom ešte v roku 2010 to bolo len 150 miliárd USD. Podiel čínskych investícií vo výrobnom sektore, ktorý sa momentálne pohybuje na úrovni    22 %, rýchlo dobieha ťažobný priemysel, do ktorého vždy prúdili najväčšie investície. Navyše, logistické firmy, ktoré medzičasom objavili tento región, by mohli mať enormný efekt na hospodárstvo, ak sa im podarí skrátiť dodacie lehoty.

Spotrebný priemysel a supermarkety s veľkým potenciálom

Odhaduje sa, že populácia Afriky sa do roku 2050 zdvojnásobí na dve miliardy ľudí. Najväčší potenciál preto, podľa môjho názoru, majú investície do spoločností v spotrebnom priemysle. Keďže rozvoj v Afrike vychádza z veľmi nízkeho základu a príjmy rastú, najskôr sa bude rýchlo zvyšovať najmä spotreba každodenného spotrebného tovaru, ako sú potraviny. Prognózy rátajú so zdvojnásobením spotrebiteľských výdavkov v nasledujúcich desiatich rokoch. Z toho by mohli profitovať napríklad pivovary ako SABMiller.

Priemerný ročný zárobok na obyvateľa zatiaľ prekročil hranicu 1 000 USD len v menej ako polovici z 54 afrických krajín. Už čoskoro to však bude platiť pre tri štvrtiny krajín Afriky. Ukážkovým príkladom je Nigéria, kde príjem na obyvateľa od roku 2000 do roku 2012 stúpol štvornásobne na 1 600 USD. V nasledujúcich rokoch bude nigérijské hospodárstvo ďalej rapídne rásť, o čom svedčia rastúce investície mimo ropného odvetvia. Rozvíjajúca sa stredná vrstva medzitým poháňa súkromnú spotrebu a podporuje tak kurzy spoločností ako Nestlé, ktorých výrobky sa čoraz častejšie objavujú v nákupných košíkoch Nigérijčanov.

S rastúcou domácou spotrebou prichádzajú aj v Afrike do módy supermarkety. Napríklad juhoafrická sieť supermarketov Shoprite je veľmi úspešná na celom kontinente a na základe trhovej kapitalizácie je najväčším maloobchodným predajcom v Afrike. Kapitálová návratnosť spoločnosti Shoprite sa už niekoľko rokov pohybuje na úrovni 40 % za rok. Okrem toho prebieha radikálna zmena v potravinárskom a nápojovom priemysle, do ktorého sa medzičasom začalo masívne investovať. Ak bude pozitívny vývoj v nasledujúcich rokoch pokračovať, lacnejšie domáce výrobky by mohli už čoskoro získať väčší priestor na regáloch supermarketov v celej Afrike a vytlačiť časť drahých dovozov z Juhoafrickej republiky. Z tohto úspechu však neťažia len predajcovia potravín. Aj dodávatelia, ako napríklad výrobca snackov AVI a Nestlé Nigéria, profitujú z rozvetvených distribučných maloobchodných sietí, ako je Shoprite.

Afričania milujú mobilné telefóny

Mobilné telefóny sú dnes v Afrike takmer rovnako rozšírené ako v Indii. K popredným poskytovateľom patrí juhoafrický mobilný operátor MTN. Pohľad do Nigérie zvýrazňuje tempo, ktorým táto technológia ovládla africký kontinent. Kým v roku 2000 tu existovalo len 500 000 pevných liniek a prakticky žiadne mobilné telefóny, dnes je tu registrovaných neuveriteľných 90 miliónov mobilných telefónov. S nimi idú ruka v ruke významné obchodné príležitosti pre poskytovateľov finančných služieb. Vďaka mobilným telefónom, môže byť budovanie siete bankových pobočiek často druhoradé. Podľa údajov spoločnosti Vodafone, ktorá patrí k priekopníkom mobilného bankovníctva v Keni, dnes tretina tamojšieho HDP prebieha cez transakcie mobilného platobného systému M-Pesa od spoločnosti Vodafone. Nečudo, že Vodafone chce tento model zaviesť aj v iných krajinách Afriky.

Investorom sa v celom regióne južne od Sahary naskytá veľký počet zaujímavých investičných príležitostí. Nie všetky sú však vhodné pre tie fondy, kde je dôležitá likvidita. Preto je dôležité zaistiť si prístup k atraktívnym investičným príležitostiam v regióne aj nepriamo. Z tohto dôvodu investujem aj cez okľuky do zaujímavých investičných oblastí, napríklad prostredníctvom juhoafrických a britských spoločností. S mojím fondom EMEA, ktorého kapitál je momentálne z približne 60 % investovaný v Afrike, si tak môžeme vybrať tie najlepšie nápady z veľkého počtu krajín.

Nick Price je manažérom fondov Fidelity Emerging Europe, Middle East and Africa (EMEA) 

 
Nick Price
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Slovák v Líbyi - ekonomika, bezpečnosť a vývoj krajiny po Kadáfího páde

monday
23.06.2014
Trhy a makro | Peter Matay

Iracký Kurdistán, región investičných príležitostí

friday
21.03.2014
Investície | Peter Matay

Rast v Číne sa presúva do nových sektorov

tuesday
20.08.2013
Trhy a makro | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)