Dlhodobo nezamestnaní na Východnom Slovensku - štvrté najhoršie čísla v EÚ Ako-investovat.sk .


Podiel dlhodobo nezamestnaných na Východnom Slovensku je štvrtý najvyšší medzi regiónmi EÚ.

Eurostat zverejnil detailné výsledky prieskumu pracovných síl za rok 2012 podľa regiónov. Výsledky ukazujú výrazné rozdiely. Miera nezamestnanosti v rámci EÚ sa v roku 2012 podľa prieskumu pohybovala od 2,5 % v Salzburgu a Tirolsku až po 38,5 % v Ceute, španielskej enkláve v Afrike.

Na Slovensku dosiahla nezamestnanosť minulý rok hranicu 14 %. Najvyššia bola tradične na východnom Slovensku, kde dosiahla až 19 %. Mierne lepšie bolo na tom stredné Slovensko so 16,2 %. Nezamestnanosť na západnom Slovensku je tradične nižšia a dostala sa na úroveň 11,3 %. Najnižšia miera nezamestnanosti bola v bratislavskom kraji, ktorý minulý rok ako jediný región u nás zaznamenal pokles nezamestnanosti z 5,8 % na 5,7%.

V porovnaní so susednými štátmi je miera nezamestnanosti u nás výrazne vyššia – napr. nezamestnanosť v ČR bola minulý rok na úrovni 7 %. K dlhodobo vyššej nezamestnanosti u nás pritom prispieva najmä vysoký podiel dlhodobo nezamestnaných – t.j. ľudí, ktorí sú bez práce dlhšie ako jeden rok. Ten minulý rok na Slovensku dosiahol 67,3 %, najviac v rámci EÚ. Najhoršie je na tom Východné Slovensko, kde zo sto nezamestnaných je bez práce viac ako jeden rok až 71. Horšie sú na tom už iba tri francúzske zámorské teritóriá – Guadeloupe, Guyana a Martinik.

 
Dlhodobá nezamestnanosť na Slovensku

Pri pohľade na dlhodobý vývoj vidíme, že podiel dlhodobo nezamestnaných na konci 90-tych rokov výrazne rástol, čo bolo spôsobené štrukturálnymi zmenami v ekonomike a maximum dosiahol v roku 2004 na úrovni 312 tisíc. V nasledujúcich rokoch však v dôsledku rýchleho hospodárskeho rastu, ktorý so sebou prinášal nové pracovné miesta, postupne klesal až na úroveň 178 tisíc v roku 2008. Práve v posledných dvoch predkrízových rokoch 2007-08 počet dlhodobo nezamestnaných u nás klesal najrýchlejšie – keďže v dôsledku prudkého rastu ekonomiky sprevádzaného veľkým počtom nových pracovných miest začali mať zamestnávatelia problém s hľadaním pracovníkov, a museli tak siahnuť po dlhodobo nezamestnaných.

Pokles dlhodobej nezamestnanosti však prerušila v roku 2009 hospodárska kríza, v dôsledku ktorej sa nezamestnanosť rapídne zvýšila. Veľká časť prepustených ľudí si nedokázala nájsť prácu, a tak sa v nasledujúcom roku zaradila medzi dlhodobo nezamestnaných. Odvtedy už boli výkyvy miernejšie a počet dlhodobo nezamestnaných sa pohyboval približne v súlade s celkovou nezamestnanosťou. Avšak v dôsledku rastu nezamestnanosti koncom minulého roka môže v budúcnosti ešte stúpnuť.

Znižovanie dlhodobej nezamestnanosti bude v nasledujúcich rokoch problematické, pretože sa jedná o štrukturálny problém, ktorý súvisí s nedostatkom zručností a sčasti zrejme aj motivácie pracovať. Z dlhodobého hadiska je možné tento problém riešiť prostredníctvom vzdelávania a zlepšovania podnikateského prostredia. V krátkodobom horizonte by do určitej miery mohlo pomôcť zníženie minimálnej mzdy (ktoré by umožnilo zamestnať sa aj ľuďom s nižšími zručnosťami) alebo zvýšenie rozdielu medzi mzdou a sociálnymi dávkami.

Martin Baláž pracuje ako analytik SLSP

 

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Čo si môžu slovenské domácnosti dovoliť v porovnaní s európskymi susedmi?

wednesday
18.06.2014
Trhy a makro | maria

Štruktúra rastu HDP na Slovensku

tuesday
11.06.2013
Trhy a makro | balaz.martin

Ako sa meria inflácia?

monday
25.03.2013
Trhy a makro | balaz.martin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Trhy a makro


Podobní autori

admin

martin.gulka

saxo

kasik

ts
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)