Najviac som zarobil na akciách Volkswagen

28.05.2013  /  Filip Glasa

V prvom súťažnom príspevoku nám Martin Schön popísal svoje dva obchody s akciami VW a so zlatom:

S tradingom som začal v roku 2003, kde som sa na rôznych internetových fórach a diskusných skupinách bližšie zoznamoval s problematikou investovania na finančných trhoch. Veľmi rýchlo som pochopil, že je to rýchly spôsob ako zhodnotiť svoje úspory a stať sa vlastne finančne nezávislý. Vyskúšal som mnoho demo účtov na mnoho platformách a samozrejme ako každý som aj na prvých obchodoch s reálnymi peniazmi prišiel o  väčšinu svojich úspor. Potom som si vypracoval Obchodný plán, Money managment a pustil som sa do ozajstného zarábania peňazí a nastúpil na cestu finančnej nezávislosti, po ktorej idem dodnes.

Moja najlepšia investícia a doposiaľ najväčší zisk som zrealizoval v októbri roku 2008 keď nakúpil akcie Volkswagenu na cene 84,30 v hodnote 5 lotov a uzavrel takmer o dva mesiace v decembri na cene 135,00. Bola to dlhá jazda, na ktorú som stavil polovicu svojho kapitálu. Vtedy spoločnosť začala produkovať nové typy vozidiel, čo som považoval za dobrú a pozitívnu správu pre nákup akcií tejto spoločnosti. Využil som aj pohľad na technickú analýzu, kde som v tej dobe považoval vývoj akcie za korekciu a zároveň nástup na Long pozíciu. StopLoss som použil na 10% od nákupu a už som len čakal aký výsledok sa dostaví.  Postupne som posúval SL podľa potreby najskôr na BE a potom už podľa supportov podľa odrazov ceny. Táto dvojmesačná jazda mi vyniesla cca 450.000,-Kč (korún českých).

Moja najhoršia investícia bola v septembri 2011 kde som predpokladal nárast zlata čo som samozrejme nakúpil na jeho vrchole a následný pád ceny ma pripravil o takmer celý svoj účet, nakoľko som zabudol zadať SL a zachránil som z neho len 20%. Bolo to veľmi zlé obdobie, ktoré som potom dva mesiace neobchodoval. Prišiel som takmer o 15.000,-€, ktoré som za 14 mesiacov znova zobchodoval. Takú chybu ako som spravil vtedy som už nikdy nespravil. SL zadávam zároveň s príkazom, prípadne do najbližších sekúnd. Pri plánovaní obchodu si ihneď zadávam SL a TP.

Zlato v roku 2011:

Toto sú moje dva „naj…“ obchody, ktoré sú dodnes pre mňa dôležité a pamätné. Z toho druhého som si zobral ponaučenie na celý život 🙂