Investovať do malých internetových projektov? Ako-investovat.sk .


Malé internetové projekty dokážu priniesť zhodnotenie v násobkoch z investovanej sumy hneď za prvý rok. Ich problémom však je, že sú príliš malé a väčšina z nich aj malými zostane. Prepočítané na percentá vyzerajú super, ale čiastky v absolútnych sumách sú príliš nízke.

Ja a mnoho ďalších podnikavcov na internete začínalo práve s drobnosťami ako affiliate webíky, malé stránky, malé affil e-shopy a podobne. Postaviť malý ziskový projekt je veľmi jednoduché a nevyžaduje si to takmer žiadny kapitál. Aj dnes stačí iba doména, hosting a redakčný systém zadarmo (wordpress). Ako to vyzerá v realite, uvediem na dvoch príkladoch.

Affiliate stránka na knihy Kiyosaki.cz

 • Doménu Kiyosaki.cz som kúpil za 1500 Kč
 • Dizajnovanie šablóny do kiyosakiovskej fialovej ma stálo 1500 Kč
 • Investícia 3000 Kč

S tou doménou som mal nápad, že Kiyosaki vydáva každý rok 2 - 3 knihy a k tomu má nejaké staré bestsellery. Je teda vždy o čom napísať a čo odporúčať. Český vydavateľ Pragma má partnerský program, v rámci ktorého platí 20 % províziu. Na knihách je to veľa, ale Pragma si to môže dovoliť, lebo v e-shope predáva za plné pultové ceny, nemá tam žiadnu zľavu. O to viac môže dať affliate partnerom na provízii.

Na webe Kiyosaki.cz som jednoducho iba popísal všetky české knihy, ktoré sa nejako týkali Kiyosakiho. V každom článku boli dva odkazy na kúpu knihy u vydavateľa. Za rok prevádzky tohto partnerského programu som na affiliate zarobil cca 10 000 Kč.

 • Investícia 3000 Kč
 • Tržby prvý rok 10 000 Kč
 • Návratnosť 333 % za rok

V čom bol problém? Jednak som sa s tým spisovateľom až tak nestotožňoval a časom som ho už mal plné zuby. Nebavilo ma ani písať o jeho knižkách a ani na tom zarábať. Knižný e-shop (polica.sk) som už predal, a tak web o knižkách už pre mňa nedával zmysel ani z dôvodu marketovania e-shopu.

Je to však pasívna investícia, prečo si ju nenechať? Po prvé preto, lebo web zarába iba 10 000 Kč za rok. Na to, aby sa z toho dalo žiť, by som potreboval 50 - 100 takých webov. Po druhé, nie je to pasívna investícia. Takýto projektík má rýchlu úmrtnosť. Behom 3 rokov bez údržby by na neho už nikto nechodil a tržby by klesali každý kvartál. Jednoducho sa o neho treba starať a životnosť tak predĺžiť aspoň na 5 - 6 rokov.

Affiliate stránka na zásielkovú službu Shipito.com

 • Doménu som kúpil za 100 eur
 • Preklad textov z českého Shipita som zadal brigádnikovi tuším za 100 eur
 • Investícia 200 eur

Shipito.com je služba, ktorá vám prepošle balík z Ameriky z takého e-shopu, ktorý nechce posielať priamo na Slovensko. Môj plán bol úplne jednoduchý. S majiteľom (Čechom Honzom Vaňharom) som sa dohodol, že môžem používať doménu s názvom jeho firmy, preložím jeho český web do slovenčiny a budem mu získavať zákazníkov. 

Tým, že som mal doménu s názvom služby aj firmy, pri hľadaní slova shipito cez Google ľudia častokrát našli môj web. To som si uvedomil až neskôr, že celý zázrak spočíval v tej doméne. Niektorí prišli aj na texty o preposielaní z USA, o poštovej adrese v USA, ale väčšina do Google zadávali už priamo názov služby Shipito. Ľudia si automaticky klikli skôr na slovenskú stránku, tam si klikli na otvorenie účtu a už boli "moji". Dostal som za nich 10 % + nejaké bonusy. Web za rok zarobil okolo 1000 dolárov. 

 • Investícia 200 eur
 • Prvý rok tržba 1000 USD
 • Návratnosť skoro 400 % za rok

Problém je opäť to, že suma za rok je pomerne malá, nie je priestor na rast tržby/zisku a že sa o webík treba starať a pravidelne ho aktualizovať po stránke obsahu aj softvéru. Ešte väčší problém týchto malých investícií je v tom, že v nich vlastne ani nezhodnocujete kapitál - tých 100 až 200 eur. Vy v nich vlastne zhodnocujete svoju prácu a ten maličký kapitál má až druhoradú úlohu. Nepamätám si presne, koľko som tým webíkom venoval, ale môžem skúsiť odhadnúť:

 • Kiyosaki: 1 týždeň jednorázovo + 1 deň v mesiaci priebežne
 • Shipito: 2 týždne jednorázovo + 1 deň v mesiaci priebežne

Na Kiyosakim som teda zarobil tých 10 000 Kč za týždeň roboty. Na bežného freelancera to nie je veľa. Shipto zarobilo 1000 USD na dva týždne roboty. Tiež to nie je až tak veľa. Príjem každý ďalší rok by bol vlastne odmena za pravidelné staranie sa o webíky (ten jeden deň v mesiaci na jeden projekt).

Čo takto postaviť 100 podobných webov a mať tržby dajme tomu 30 000 - 60 000 eur za rok? Ak by ste na to chceli zamestnať jedného človeka, dáte mu výplatu a vám zostane malá časť tržieb. Z nich ešte musíte zaplatiť náklady na hosting, domény, účtovníctvo, občasné programovanie a podobne. Ak by ste to skúsili s brigádnikom, náklady by boli nižšie, ale fluktuácia vysoká. Za jeden rok by sa študent - brigádnik niečo naučil a druhý rok by už u vás nepracoval.

Investovať do malých projektov a biznisov?

Ak začnete s malými podnikaniami, tak veľmi rýchlo zistíte, že vám už nestačia a že sú malé. A že väčšina z nich nevyrastie. Kľudne by som už dnes túto fázu preskočil a vrhol sa na niečo stredne veľké. Kde toho odmakáte viac, ale potenciálne tržby a zisky sú oveľa vyššie. A nepozeral by som sa až tak veľmi na percentá návratnosti, ale skôr na to, kam to podnikanie môže rásť.

Investovať do malých biznisov?


super clanocek, dik Pridal: Michal Kočiš dňa 29.05.2013 o 15:49

zaujimave. Ta navratnost investicie je ale malicka, napr. ak sa vynos shipito prepocita na cenu prace tak to vychadza 800 dolarov / (10 + 12) dni = 36 dolarov na den. Ten kyosaki vyjde este menej.

Nevidim ale dovod, preco by sa to nedalo vyskalovat vyssie - v zavislosti od projektu a ako sa to potom uchopi/expanduje.
V kazdom pripade pozitivna informacia je ze sa to da, moj dojem bol ze dominantne mnozstvo projektov konci fiaskom.

Pridal: emr dňa 29.05.2013 o 16:05

800 USD dostavas v podstate kazdy rok. NIe len ten prvy.
Fiasko - fiaskom koncia projekty do ktorych das vela penazi. Ak by som do toho dal tisice a predal za jeden tisic, tak je to strata.
Ak do projektu das par korun + robotu, tak v podstate nemas co prerobit. Len tu svoju robotu.
Velke investicie casto koncia fiaskom, lebo taky isty projekt urobis na kolene za 10 a s investorom za 100 penazi. Ak sa predava za 90 penazi, tak v prvom pripade si zarobil 900% a v druhom si prerobil 10%.
Skalovanie - a la Fandor (pozri fandor.cz). On skupoval taketo male veci a mal ich mozno desiatky a mozno aj stovky. Ja som mu zrovna tieto dva weby tiez predal. Vysledok je, ze dnes nefunguju a nezarabaju mu nic. Kupil, zaplatil a potom na ne zabudol. Proste toho ma tam vela, ze si ich ani nenahodil na svoj hosting. A ked skoncil moj, tak skoncili weby. Ma toho tak vela, ze na niektore weby zabudne (aj ked za ne zaplatil).
Svojho casu som mal asi 10 - 15 malych sranok kvoli eshopu (marketovali eshop polica.sk). Strasne ma nebavilo stale dokola tie male weby aktualizovat, opravovat a pridavat tam obsah. NIe je to sranda.
Jeden velky projekt je pre mnazaujimavejsi ako 5-15 malych. Pridal: filip glasa dňa 29.05.2013 o 16:22
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:3 Komentáre Galéria (1)

Súvisiace články

Ako-investovat.sk story, alebo jak blogovaním zarobiť velké lóve

saturday
25.10.2014
Podnikanie | admin

Originálny nápad na malom trhu - smrteľná kombinácia

wednesday
07.08.2013
Podnikanie | admin

V čom začať podnikať?

tuesday
06.08.2013
Podnikanie | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)