Slovenské banky – zisky a finančné ukazovatele Ako-investovat.sk .


Z pohľadu slovenských komerčných bánk možno rok 2012 označiť za mimoriadny, avšak v negatívnom zmysle slova, pretože bankám vznikol náklad navyše v podobe špeciálnej bankovej dane.

 

Z externého prostredia mali vplyv na hospodárenie bánk v roku 2012 najmä dva faktory, a to nízke úrokové sadzby, ktoré pretrvávajú už dlhšie, a zavedenie už spomínanej bankovej dane. Vplyv nízkych úrokových sadzieb na hospodárenie bánk možno teoreticky vysvetliť tak, že ak je základná úroková sadzba nízka, nízke sú aj všetky ostatné sadzby. Teda znížia sa aj medzibankové sadzby, ďalej sadzby novo poskytnutých úverov a tak isto sa znížia aj sadzby na nových vkladoch. A nízke úrokové príjmy znamenajú zároveň aj nižšie zisky. No nemusí to byť pravidlom, pretože na sadzby bankových produktov vplýva aj množstvo iných faktorov. Z toho dôvodu by som za negatívnejší externý vplyv na hospodárenie bánk označil zavedenie bankovej dane, pretože táto daň oholila banky o takmer 170 mil. Eur.

 

V tomto príspevku by som však chcel upriamiť pozornosť na jednotlivé výsledky a nejaké ukazovatele bánk a porovnať ich s minulým rokom a podať tak zjednodušený pohľad na hospodárenie bánk v minulom roku.

 

Prehľad aktív, vlastného kapitálu a primeranosti vlastných zdrojov:



 

U všetkých bánk okrem jednej nastalo zvýšenie aktív a prevažne u väčšiny aj medziročné zvýšenie vlastného kapitálu. Tradične, SLPS aj VÚB, ktoré možno označiť za najväčšie banky, disponujú najvyšším objemom aktív a aj vlastného kapitálu. Kapitálová primeranosť je ukazovateľom finančnej sily a čím je hodnota kapitálovej primeranosti vyššia, tým menej sú ohrozené vklady klientov. Banky sú povinné udržiavať primeranosť vlastných zdrojov na úrovni vyššej ako 8%. Túto podmienku NBS spĺňali ku koncu roka 2012 všetky slovenské komerčné banky. Najvyššiu hodnotu kapitálovej primeranosti dosiahla Slovenská sporiteľňa a Prima banka.

 

Objem aktív bánk síce vypovedá o veľkosti banky, no o sile a stabilite vypovedá štruktúra aktív. Keďže u bánk sú poskytnuté úvery najdôležitejšou položkou aktív a zvyčajne tvoria aj viac ako dve tretiny celkového objemu aktív, v ďalšej tabuľke sa pozrieme sa objemy úverov, ale aj vkladov ku koncu roka 2012 a na ukazovateľ „pomer úverov ku vkladom“.

 

Prehľad vkladov, poskytnutých úverov a ukazovateľa "pomer úverov ku vkladom":

 

Najviac depozít drží Slovenská sporiteľňa, VÚB a Tatra banka a z týchto troch bánk má najviac prostriedkov alokovaných v úveroch práve VÚBčka.

 

Ukazovateľ „pomer úverov ku vkladom“ by nemal presiahnuť 110%, no zároveň nízka hodnota ukazovateľa svedčí o neefektívnom využívaní vkladov od klientov, prípadne o tom, že banka vklady klientov zhodnocuje iným spôsobom ako vo forme poskytovania úverov. Ale keďže na Slovensku prevláda klasické obchodné bankovníctvo a nie investičné, hodnota tohto ukazovateľa by sa mala pohybovať v rozmedzí od 80-100%.

 

V nasledujúcej tabuľke, v ktorej sú uvedené úrokové výnosy a výsledky hospodárenia, uvidíme najviac červených čísiel.

 

Prehľad výnosov a výsledku hospodárenia:

 

Pri pohľade na objem úverov je zrejmé, že na úrokoch a poplatkoch najviac zarobili banky, ktoré majú najvyšší objem úverov. Doposiaľ sme výsledky SLSP, aj Tatra banky hodnotili v superlatíve, no práve tieto dve banky patria medzi tie, ktoré zaznamenali medziročné zníženie úrokových výnosov, pričom ich poskytnuté úvery medziročne vzrástli. Ale napriek tomu obe banky vykázali zisk. Zisk však nedokázali vykázať všetky banky a stratovo hospodárili Prima banka, OTP banka a Sberbank. Pri pohľade na medziročnú zmenu výsledku hospodárenia asi najviac „udrie do očí“ zmena hospodárenia Sberbank, no táto banka vykázala tak vysokú stratu z dôvodu vytvorenia opravných položiek k pohľadávkam. Okrem Sberbank, medziročné zhoršenie hospodárenia zaznamenali skoro všetky banky a za zhoršením hospodárenia sa okrem iného skrýva aj spomínaná banková daň.

 

V akej výške museli jednotlivé komerčné banky museli odviesť bankovú daň si je možné pozrieť v nasledujúcej tabuľke:

 

Na záver ešte pre zaujímavosť uvádzam, koľko Eur banky dávajú do reklamy. No podľa toho, koľkokrát v televízore vidím reklamy na produkty bánk, ani nie som prekvapený výškou týchto nákladov.

 

Prehľad prostriedkov vynaložených na marketing a reklamu:


Pekný článok, prehľadný.

Akurát v prípade Sberbank sa jedná o čísla Volksbank. Pridal: Pavel Oravec dňa 03.06.2013 o 12:12

Ďakujem.

Hej, sú to čísla ešte vtedajšej Volksbank. To som pobabral trochu. Ospravedlňujem sa.

Ako bude hospodáriť Sberbank ešte len uvidíme :) Pridal: Martin Gulka dňa 03.06.2013 o 15:07

podla mna to je spravne - je to ta ista banka len sa premenovala (kupila ju sberbank, ale cisla sedia). Pridal: filip glasa dňa 03.06.2013 o 17:03

Čísla sedia, ale nieje to výsledok Sberbank...Keď futbalový tím prehrá 30 zápasov, potom vymení trénera a vyhrá 3 zápasy za sebou, tak skore 3 ku 30 nieje výsledok nového trénera. možno vec názoru, môj názor je takýto. Pridal: Pavel Oravec dňa 05.06.2013 o 11:20

je to vysledok tej banky, ktora sa nes vola sberbank. Pred tym tu ziadna sberbank nebola a myslim ze je teda jasne kazdemu o ktoru banku ide. Pridal: filip glasa dňa 07.06.2013 o 10:11
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:



5 Komentáre Galéria (5)

Súvisiace články

Koľko zarobili slovenské banky od krízy?

sunday
21.09.2014
Financie a poistenie | martin.gulka

Slovenské banky zverejnili výsledky za rok 2013. Ktoré z nich sú silné a bezpečné?

wednesday
07.05.2014
Financie a poistenie | martin.gulka

Ktorý podnikateľský účet je najlepší?

friday
06.12.2013
Financie a poistenie | martin.gulka

Porovnanie poplatkov slovenských bánk

monday
28.10.2013
Financie a poistenie | martin.gulka

Termínované vklady s najvyššími úrokmi

wednesday
03.07.2013
Financie a poistenie | martin.gulka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok




Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)