Drahé kovy padli až na dno, komoditám sa nedarí Ako-investovat.sk .


Komoditné trhy sa v uplynulom týždni museli vysporiadať s niekoľkými témami. Medzi tie najdôležitejšie pritom patrili dáta k výrobnému indexu nákupných manažérov (manufacturing PMI) z Číny, ktoré boli slabšie, než sa predpokladalo. A ďalej to bol menší krach japonských akciových indexov spolu s výstupmi šéfa Fedu Bena Bernankeho, ktorý potvrdil ďalší nákup dlhopisov.
 
 
Cyklické komodity, ku ktorým patrí energetika a priemyselné kovy a ktoré sa spoliehajú na rast ekonomiky a dopytu, po oznámení výrobných dát z Číny oslabili. Opäť sa tak začalo hovoriť o tom, že sa blíži koniec tzv. supercyklu komoditných trhov. Toto obdobie trvá už posledných pár rokov a v prvom rade za ním stál vyšší dopyt prameniaci z ekonomického rastu rozvíjajúcich sa ekonomík, predovšetkým Číny. Navyše dolár vystúpil oproti košu mien na najvyššie hodnoty od júla 2010, čo komoditám tiež príliš nepomohlo.
 
 
Drahé kovy sa dotýkajú dna
 
 
Indexom Dow Jones-UBS a S&P Goldman Sachs sa od začiatku roka nepodarilo dostať do plusu. Ide pritom o dva svetovo najsledovanejšie indexy, ktoré investorov informujú o pasívne spravovaných triedach aktív. Takmer všetky sektory nedokážu generovať zisk – až na energetiku z indexu DJ-UBS, čo si vysvetľujeme relatívne vysokou expozíciou v oblasti zemného plynu. Táto komodita totiž v minulom týždni a hlavne od začiatku roka rástla zďaleka najviac. Naproti tomu drahé kovy v predchádzajúcom týždni padli až na dno. Striebro sa prepadlo o štvrtinu a zlato o 17 percent. Ďaleko lepšie sa ale darilo platine a predovšetkým paládiu.
 


Výnosy  kmodít 2013
Pondelkovú paniku nakoniec drahé kovy ustáli – keď sa striebro najprv počas niekoľkých málo minút prepadlo o 10 percent, potom ale po zvyšok dňa rástlo. Podobnú volatilitu v rámci jednoduchého dňa má na svedomí vrcholiace preťahovanie sa medzi kupcami a predajcami. Obchodníci preto už dlhšie nedokážu povedať, ako sa trhy vlastne budú vyvíjať. Zlato aj striebro si po skončení týždňa nakoniec menšie zisky pripísali, a to aj napriek nákupom spôsobeným menším štvrtkovým zakopnutím japonských trhov a upokojujúcim vetám od Bena Bernankeho zo stredy.
 
 
Ako to bude s dodávkami kukurice, pšenice a sóje?
 
 
Čo sa týka poľnohospodárskeho sektora, veľmi rozdielne sa vyvíjali ceny plodín a mäkkých komodít. Rástli všetky tri hlavné kľúčové plodiny, teda sójové bôby, pšenica a kukurica. Kvôli vlaňajšiemu suchu sa totiž tenšia ich zásoby, čo majú na svedomí najmä Spojené štáty a ich silnejšie exporty. Nová úroda však nebude ešte pár mesiacov k dispozícii, takže sa postupne zvyšuje rozdiel medzi tým, čo nákupcovia zaplatia teraz za promptné dodávky a čo dajú za dodanie na konci roka. To sa týka najmä sóje a kukurice, kde sa neskorší zber obchoduje o 17, respektíve 19 percent nižšie, než sú ceny súčasnej úrody.
 


Týždenné výnosy komodít
 
 
Zásoby ropy sú veľké
 
 
Na ropných trhoch je v súčasnosti dostatok hlavnej suroviny. Zásoby ropy v Spojených štátoch sú dokonca blízko rekordu z roku 1931, pretože americká ťažba ďalej rastie, zatiaľ čo dopyt zo strany Číny nie je taký vysoký, ako sa predpokladalo. Keď k tomu prirátame recesiu v Európe, cena ropy typu WTI aj Brent sa drží na nižších hodnotách svojho obchodného rozmedzia. To platí hlavne pre Brent, svetový benchmark tých najobjemnejších fyzických transakcií. Rozdiel medzi cenou ropy WTI a Brent sa síce za posledné mesiace výrazne zmenšil, avšak odbery americkej ropy z Cushingu v uplynulých týždňoch znova klesli. Ďalšie znižovanie rozdielu medzi oboma ropami až na 7,5 dolára za barel tak teraz zrejme nie je na programe dňa.
 


Graf Ropy
 
 
Obavy o ďalší rast svetovej ekonomiky by mali udržať ropu Brent na nižších hodnotách jej súčasného obchodného rozmedzia. A než Brent nájde podporu, existuje aj možnosť, že by mohol ďalej oslabovať. Konkrétne až na 99 dolárov za barel. Rope sa počas posledného mesiaca niekoľkokrát nepodarilo prekonať hladinu odporu a vystúpiť nad 105 dolárov, takže ani nepredpokladáme, že by k tomu malo v blízkej dobe dôjsť.
 
 
Výhľad pre zlato zostáva negatívny
 
 
Trhy so zlatom a striebrom čiastočne upokojili slová Bena Bernankeho o tom, že by nebolo rozumné predčasne ukončiť kvantitatívne uvoľňovanie. Šéf americkej centrálnej banky dodal, že koniec nákupu aktív zváži až vo chvíli, keď sa zotaví tamojší trh práce. Vo štvrtok potom japonský Nikkei zažil menší krach, aj keď išlo len o krátkodobú záležitosť. Tiež to dodalo obom trhom podporu. Napriek tomu ale pokračovala redukcia pozícií pri zlate, ktoré sa obchoduje cez burzovo obchodované produkty (ETP). Týkalo sa to najmä inštitucionálnych investorov, a potenciál k rastu zlata tak zostáva skôr limitovaný. Tomu by zodpovedal aj postoj hedžových fondov, ktoré vytvorili rekordný počet shortových pozícií. Hoci mnoho investorov pristupuje kvôli tomuto vývoju k zlatu zdržanlivo, mohlo by sa to pozitívne premietnuť do cien. Ak sa totiž dostaví priaznivejší výhľad, investori by sa mohli pustiť do obsadzovania krátkych pozícií.
 


Graf zlata
 
 
Avšak na to, aby bol výhľad priaznivejší, je potrebné, aby sa potvrdilo dvojité dno (na grafe vyššie). Tento trend už možno pritom z grafu vyčítať. K jeho stanoveniu je nutné pri technickej analýze sledovať, či sa cena opäť dostane nad 1430 dolárov za uncu, čo predstavuje 61,8 percentný retracement od posledného výpredaja.
 


Ole S. Hansen, hlavný komoditný stratég Saxo Bank
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (4)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)