Štruktúra rastu HDP na Slovensku Ako-investovat.sk .


Štatistický úrad minulý týždeň potvrdil odhad medziročného rastu reálneho HDP v 1. štvrťroku na úrovni 0,6 %. Rast tak bol na veľmi podobnej úrovni ako v predchádzajúcom štvťroku, keď dosiahol 0,7 %. Sezónne očistený medzikvartálny rast rovnako zostal na úrovni 0,2 %.
HDP na Slovensku - príspevky k HDP

Zverejnená štruktúra rastu bola blízko našich očakávaní - rast ekonomiky bol už štvrtý kvartál po sebe ťahaný výhradne zahraničným dopytom. Vývoz (v reálnom vyjadrení) v prvom štvrťroku bol medziročne vyšší o 4,2 %, pričom dovoz vzrástol iba o 2,6 %. Rast exportu bol však vyšší než rast priemyselnej produkcie (tá v prvom štvrťroku medziročne vrástla len o 2 %), čo malo za následok pokles zásob. Tie tak prispievali k rastu HDP negatívne.

Domáci dopyt klesol o vyše 3 %, pričom všetky jeho zložky zaznamenali pokles. Reálna spotreba domácností klesla o 1 %, čo súvisí s rastúcou nezamestnanosou. Tá v 1. štvrroku podľa prieskumu výberového zisťovania pracovných síl vzrástla na 14,5 %. Na spotrebe domácností sa neprejavil mierny rast reálnych miezd, ktoré sa prvý krát po dvoch rokoch dostali do plusu (vďaka poklesu inflácie stúpli reálne mzdy o 0,3 % medziročne).
Spotreba verejnej správy ďalej klesala, vďaka konsolidácii verejných financií. Výrazný pokles zaznamenali investície, ktoré boli medziročne nižšie až o 8,4 % - čo je najviac od krízového roka 2009. Najvýraznejšie zníženie (o vyše 50 %) nastalo u investícií verejnej správy, čo zrejme súvisí s nižším čerpaním eurofondov tento rok. Nižšie kapitálové výdavky pritom ukazujú aj čísla priebežného plnenia štátneho rozpočtu.

Pokles investícií však nastal aj v súkromnom sektore – nefinančné korporácie v prvom štvrťroku investovali o 6,4 % menej než pred rokom. Menej investícií podnikateľov súvisí s neistotou ohľadom ďalšieho vývoja ekonomiky a najmä s očakávaniami, že eurozóna tento rok zostane v recesii.

Ekonomika eurozóny aj po revízii zaznamenala v prvom kvartáli pokles o 0,2 % q/q, k čomu prispeli najmä nižšie investície. Jej najsilnejší člen Nemecko rástlo tempom 0,1% q/q. Zaujímavá bola najmä štruktúra HDP v Českej republike, kde v prvom štvrťroku rástla spotreba aj investície. Celkovo však ekonomika zaznamenala medzikvartálny pokles až o 1,1%, k čomu prispel najmä výrazný pokles zásob. Ekonomický vývoj v eurozóne a podnikateľ ský sentiment naznačujú, že pomalý rast bude zrejme pretrvávať aj v ďalších štvrťrokoch.

Ponechávame v platnosti náš odhad rastu slovenskej ekonomiky na tento rok na úrovni 0,5 %. Rast tak bude výrazne nižší ako minulý rok, kedy ekonomika stúpla o 2,0 %. Hospodárstvo už tento rok nebude benefitovať z rozšírenia výroby a výrazných investícií v automobilovom priemysle, ako tomu bolo vlani. Okrem toho určitú časť z rastu ukrojí aj prebiehajúca fiškálna konsolidácia.

Celý týždenný komentár SLSP si prečítajte v tomto PDF.

 

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Rast HDP v závere roku potiahli najmä investície

wednesday
05.03.2014
Trhy a makro | balaz.martin

Dlhodobo nezamestnaní na Východnom Slovensku - štvrté najhoršie čísla v EÚ

friday
24.05.2013
Trhy a makro | balaz.martin

Slovenská ekonomika si udržala mierny rast, ale eurozóna pokračuje v poklese

monday
20.05.2013
Trhy a makro | balaz.martin

Ako sa meria inflácia?

monday
25.03.2013
Trhy a makro | balaz.martin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Súvisiace dokumenty

422-tp-130611.pdf

Rubriky autora

Trhy a makro


Podobní autori

admin

martin.gulka

saxo

kasik

ts
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)