Privat banka umiestnila Pente dlhopisy za vyše 400 miliónov eur Ako-investovat.sk .


Miron Zelina vo svojej prednáške na konferencii Kapitálový trh 2013 hovoril o tom, ako pracujú s klientmi privátneho bankovníctva. Mňa zaujímala najmä časť o korporátnych dlhopisoch.

Podľa Mirona Zelinu zaznamenali v roku 2007 v Privat Banke silný dopyt klientov po inštrumentoch s fixným výnosom hlavne kvôli averzii k volatilite. Zároveň mal byť výnos tohoto inštrumentu vyšší ako úroky na termínovaných vkladoch, riziko malo byť "rozumné" a inštrument mal byť v domácej mene. Takýchto investícií (korporátnych bondov) bolo na Slovensku máličko. Preto musela Privat Banka nájsť emitentov priamo vo svojej skupine Penta.

Moja poznámka je, že po prijatí eura už mala Privat Banka na výber dlhopisy z celého euro-bondového trhu (v domácej mene euro). Nemusela sa už teda spoliehať len na Pentu.

Privat Banka teda zvolila pre klientov ako hlavný inštrument podnikové dlhopisy z týchto dôvodov:

  • negatívne skúsenosti klientov s volatilitou na finančných trhoch
  • báli sa ponúknuť akcie konkrétnej firmy, keďže v prípade neúspechu by klienti utrpeli stratu aj v desiatkach percent
  • ak akcie, tak diverzifikované riešenia (ETF)

Opäť moje poznámky. Pri akciách diverzifikujem cez ETF fondy, ale pri dlhopisoch bez problému nakúpim papiere od jedinej domácej skupiny, a teda nediverzifikujem? Klienti sa boja volatility, tak im ponúkne papiere, ktoré sa neobchodujú na trhu, a preto nie sú volatilné. Akú volatilitu by mali bondy zo skupiny Penta, ak by sa obchodovali na európskom trhu? 

Emisie korporátnych dlhopisov sprostredkované Privat bankou:

  • počet emitentov 13
  • počet emisií 37
  • objem emisií cca. 450 mil. eur

Miron Zelina vysvetlil, že robia private placemnet high yield dlhopisov. Ich predajný úspech závisel od týchto faktorov: zázemie silnej skupiny Penta, transparentné a jednoduché projekty, prezentácie, kde je základný popis projektu, číselné parametre a SWOT analýzy, roadshow pri niektorých emisiách a v neposlednom rade miestna znalosť projektov (Digital park, Bory a podobne).

Mali by mať dlhopisy ponúknuté v Privat Banke vyšší yield? Miron Zelina tvrdí, že zatiaľ umiestnili všetky emisie, takže nie je dôvod ponúkať vyšší výnos (dopyt bol aj tak vysoký).

Aké riziko je pri korporátnych dlhopisoch našich finančných skupín?

Podľa môjho názoru, na európskom dlhopisovom trhu by investor našiel bondy spoločností, ktoré majú lepšie pomerové ukazovatele, zázemie silnejšej spoločnosti a rovnaký výnos ako domáce nelikvidné bondy. Jedinou nevýhodou euro-bondov je volatilita (aj keď nižšia ako u akcií).

Domáci investor si teda kupuje nelikvidný papier, ktorý práve z tohoto dôvodu nemá volatilitu. Vo väčšine prípadov však nedostane porovnateľný výnos ako pri podobnej spoločnosti, ktorej dlhopisy sa obchodujú na finančnom trhu. Investor by výnosy nemal porovnávať s výškou úrokov na termínovanom vklade (ako to často robia sprostredkovatelia týchto dlhopisov), ale s inými korporátnymi dlhopismi obchodovanými na likvidných trhoch.

Aj v rámci podnikových dlhopisov od domácich skupín je veľmi široké rozpätie výhodnosti/nevýhodnosti. Na jednej strane máte možnosť kúpiť vcelku rozumné emisie (projekty Penta, dlhopisy J&TFG) a na druhej strane vesmíru máte v ponuke emisie s veľmi zlými ukazovateľmi ako Esin Gruop alebo JOJ Media House. V druhom prípade výnosy vôbec nezodpovedajú kvalite papiera ani v spektre domácich žraločích dlhopisov. 

Investor do dlhopisov od slovenských finančných skupín sa spolieha skôr na dobré meno skupiny ako na pomerové ukazovateľe a finančnú silu emitentov jednotlivých dlhopisov. Investor uvažuje správne, lebo z hľadiska materskej spoločnosti (alebo zastrešovatela emisie) je reputačné riziko vysoké. V prípade problémov žralok radšej zachráni malú emisiu zo zdrojov celej skupiny, ako by mal riskovať default a svoju reputáciu. Veď v prípade Penty tvoria všetky vyemitované dlhopisy len desatinu jej celkových aktív.

Miron Zelina z Privat Banky

Miron Zelina z Privat Banky


Mozete nam uviest aspon 3-4 take likvidne dlhopisy (aj s konkretnymi ISINom) spolocnosti, ktore maju podla Vas lepsie parametre (mensie zadlzenie, vyssiu EBITDA, vacsiu diverzifikaciu portfolia, atd.) ako skupina PENTA a pri tom maju vyssi vynos ? Bol by som Vam povdacny. Pridal: mojson dňa 12.06.2013 o 09:19

Otazka je ci porovnavat ukazovatele Skupiny, alebo toho konkretneho emitenta (emitent nie je Penta, ale nejaka projektova firma).
Kazdopadne niekedy sa skupina zaruci za dlhopisy svojej maled dcery. Ale na to treba pozriet konkretny dlhopis a preverit.
Co sa tyka prikladov, tak to si uz kazdy musi najst sam. Ceny sa kazdu chvilu menia. Minuly rok boli korporatne bondy na burze za 90% z nominalu celkom bezne. Dnes su akurat tak presne za nominal. Zajtra to moze byt inak.
Co sa oplati sledovat su fondy podnikovych dlhopisov (najmä high yield) vo forme podielovych aj ETF fondov. Tam si najst konkretne emisie a tie si potom analyzovat.
ETF aj podielove fondy portfolia zverejnuju aspon ciastocne a daju sa tam najst zaujimave tipy.
Aktualne som videl pentacky dlhopis Florentinom za 5,3% p.a. do splatnosti. To je vynos priemeru segemntu high yield dlhopisov. Obycajny high yield fond (bez bond pickingu) ma +- takyto vynos.
Osobne by som v dnesnej dobe bondy moc nevyhladaval (nie su atraktivne) aj keď kto ich chce držať do splatnosti, tak mu je zmena ceny ukradnuta. Pridal: filip glasa dňa 12.06.2013 o 09:32
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:2 Komentáre Galéria (1)

Súvisiace články

Výnosy zahraničných High Yield dlhopisov sú vyššie ako slovenské

monday
12.08.2013
Dlhopisy | koysjuraj

Dlhopisy J&T, Penty a ďalších rybičiek

sunday
04.08.2013
Dlhopisy | admin

Zhrnutie konferencie Kapitálový trh 2013

thursday
06.06.2013
Vzdelanie | admin

Korporátne dlhopisy

tuesday
12.02.2013
Dlhopisy | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)