Investovanie do ETF fondov Ako-investovat.sk .


ETF fondy sa obchodujú na burze podobne ako akcie. V posledných rokoch rapídne stúpla ich obľuba na úkor klasických podielových fondov. O ETF-kách sme už písali veľmi veľa článkov a rozhodol som sa napísať ďalší.

Minulý týždeň mi zavolali z TA3-jky, či by som neprišiel do relácie Peňaženka porozprávať o ETF fondoch. Otázky boli pomerne jednoduché, a tak som súhlasil. Nerád by som sa staval do pozície "odborníka", keď som len obyčajný investor-samouk. Relácia mala 14 minút a nebol čas v nej vysvetliť všetko ohľadom ETF fondov a upresniť niektoré informácie.

Čo sú to ETF fondy?

Hlavný rozdiel medzi klasickými podielovými fondami a ETF je v distribúcii. Podielový fond si kúpite na pobočke banky alebo vám ho predá sprostredkovateľ. ETF fondy sa predávajú (obchodujú na burze) a kúpite ich zvyčajne cez online brokera.

Nie je to však pravidlo. Sú aj bežné podielové fondy, ktoré sa obchodujú na burze a naopak aj ETF-ko viete kúpiť v banke (napríklad ak ste klient privátneho bankovníctva).

ETF fondy sú prevažne pasívne

ETF-ká sú väčšinou pasívne spravované. To znamená, že sa nesnažia časovať trh, vyberať akcie, ale len pasívne kopírujú určitý akciový index (nakúpia akcie z tohto indexu). Neznamená to však, že všetky ETF iba pasívne kopírujú index. Nájdu sa medzi nimi aj aktívne spravované fondy alebo fondy, kde je veľmi ťažké určiť hranicu aktivita/pasivita. To sa týka najmä komoditných ETF.

Rovnako sa nedá povedať, že by všetky podielové fondy boli spravované aktívne. Dávno pred vynálezom ETF existovali indexové podielové fondy. Časom ich však ETFká vytlačili a napríklad u nás už nenájdete v distribúcii žiadny indexový podielový fond (pred desiatimi rokmi som však také kupoval aj u nás).

Aké výnosy majú ETF fondy?

ETF fondy budú mať približne také isté výnosy ako tá trieda aktív, ktorú ETF-ko reprezentuje. Rovnako aj podielový fond, ktorý je zameraný na veľké americké akcie, bude mať výnosy podobné ako index S&P 500. Fondy (je jedno či sa obchodujú na burze, alebo ich ponúkajú sprostredkovatelia) sú také rôznorodé, že sa nedá hovoriť o nejakej univerzálnej výške výnosov.

Ak by sme ohraničili len čisto akciové fondy, môžeme si skúsiť pomôcť príkladom. Index S&P 500 spätne prepočítaný od roku 1871 by dodnes zarobil 8,8 % p.a. vrátane reinvestovaných dividend. Ak toto číslo očistíme o poplatky, dostaneme sa na výnosy niekde okolo 6 - 7 % p.a. Toto sa dá čakať na dlhodobom horizonte od akciového trhu. Spomínané 140-ročné obdobie zahŕňa dve svetové vojny, štyri silné recesie, dve globálne hospodárske krízy a niekoľko poklesov presahujúcich 50 %.

Na druhú stranu treba povedať aj to, že sa týkajú amerických akcií. Amerika mala za 140 rokov veľmi stabilnú politickú situáciu a svetové vojny ju nezasiahli priamo. Ak by sme pred 140 rokmi kúpili ruské akcie (znárodnenie) alebo nemecké akcie (hyperinflácia + vojna + NDR), dopadli by sme horšie.

ETF kopírujú aj iné akciové indexy, potom dlhopisy, komodity a tak ďalej. U každej tejto skupiny (triedy aktív) by priemerné dlhosobé výnosy boli iné. Generalizovať sa teda nedá.

Aké výnosy majú ETF v porovnaní s podielovým fondom?

Ak ETF aj podielový fond investuje na tom istom trhu, napríklad do veľkých amerických akcií, obidva budú mať výnosy veľmi podobné, ako má S&P 500. V skupine aktívne spravovaných fondov zameraných na veľké americké akcie s porovnávacím benchmarkom S&P 500 budú priemerné výnosy +- podobné, ako má samotný index S&P 500. V tejto skupine fondov sa nájdu manažéri, ktorí index porazili, aj takí, čo zarobili menej než index, ale priemerný výnos všetkých fondov v skupine bude podobný indexu. Preto si nemyslím, že by ETF alebo podielové fondy museli mať vyššie alebo nižšie výnosy - jeden od druhého.

Kto má výhodnejšie poplatky?

Pasívne indexové fondy sú menej nákladné ako aktívne spravované fondy. Indexové fondy majú poplatky za správu v desatinách percent a aktívne spravované akciové fondy si za správu pýtajú poplatky vo výške 1,5 - 2 %. Aktívne spravované fondy sú teda výrazne nákladnejšie. Treba však zdôrazniť, že poplatky za správu sú v oboch prípadoch už zohľadnené vo výnosoch fondu. Ak si pozeráte výnosy alebo grafy fondov, tieto čísla sú už očistené od poplatkov za správu fondu. Pre ETF fondy to okrem iného znamená, že sa nemáte pozerať na výnosy indexu, ale na výnosy samotného ETF-ka, ktoré index kopíruje. Index je totiž virtuálny barometer trhu a nezohľadňuje náklady na správu fondu.

Čo sa týka vstupných poplatkov a poplatkov za obchod, hlavný rozdiel je v tom, že pri podielových fondoch máte percentuálny poplatok a pri ETF-kách je poplatok fixný. V detailoch to môže byť trošku inak, ale na všetky podrobnosti tu nemáme piestor. Keď to zjednoduším, podielové fondy majú vstupný poplatok (províziu) 2 - 4 %. Oplatia sa teda na malé sumy, keďže aj pri stovke sa platí v percentách. ETF fondy majú poplatkok fixný od 5 do 15 eur za obchod, oplatia sa teda skôr na vyššie sumy. Samozrejme, že na oddelení privátneho bankovníctva vám ETF predajú za percentuálny poplatok 1 % a ešte vám budú účtovať ročný poplatok 0,5 - 1 % za poradenstvo. Ak hovorím o fixných poplatkoch, myslím tým online brokerov.

ETF sa oplatia rádovo pri investíciách od tisíc eur do jedného ETF-ka. Ak má portfólio 5 ETF po 1000 eur, na poplatkoch zaplatíte cca. 50 EUR za nákup a potom 50 EUR za predaj. Spolu ste teda minuli 2 %. Ak by ste investovali 20 000 eur do piatich ETF-iek, rovnako by ste minuli približne 100 EUR na poplatky a percentuálne by vám to vyšlo na 0,05 %.

Naopak ak investujete do podielových fondov 5000 eur s 3 % vstupným a 0 % výstupným poplatkom, na provízie ste minuli 150 eur. Pri nižšej sume, napríklad 2500 EUR, miniete na provízie len 75 EUR, teda rovnaké 3 % ako pri vyššej sume. Podielové fondy sa teda oplatia na menšie sumy a na pravidelné investovanie pri sumách približne do 150 eur/mesiac (pri sporení 200 EUR mesačne by ste si už našli online brokera, kde platíte paušálne 75  EUR ročné poplatky, čo je cca. rovnako ako percentuálny poplatok 3 %) .

Nezabudnite na dividendy

Ak hľadáte index alebo indexový fond, nezabudnite si pozrieť aj dividendy. Bežne sa udávajú výnosy indexov bez dividend - len čisto cenový index. Pri výbere indexového fondu (ETF) však jeho výnos zahrňuje aj reinvestované dividendy - teda by mal byť vyšší ako samotný index. Ak porovnávate fondy s indexom, pozrite si špeciálnu verziu indexu, takzvaný total return index, ktorý už zahrňa aj vyplatené a reinvestované dividendy.

Na grafe je vidieť rozdiel výnosu indexu S&P 500 bez započítania a so započítaním dividend:

S&P 500 total return index

Podielové fondy sú pohodlnejšie, ETF sú rýchlejšie

Podielové fondy sú pohodlné - dostanete sa k nim v banke alebo vo vlastnej obývačke od poradcu. Nemusíte vedieť nič, len podpísať zmluvy. Pre niekoho to môže byť výhoda. Pri ETF musíte vedieť, čo chcete kúpiť a koľko toho chcete kúpiť a musíte si to sami vybrať z tisícov ETF. Pokyn zadávate online cez platformu u brokera, ktorá vyzerá podobne ako internet banking. Nevýhodou je, že len niektorí brokeri majú sporiace plány, a tak každý nákup musíte zrealizovať ručne. Pri podielových fondoch je istá výhoda aj v tom, že ak už podpíšete zmluvu, na číslo účtu fondu s variabilným symbolom si môžete kedykoľvek poslať peniaze a tie sa vám automaticky zainvestujú.

Nevýhodou podielových fondov je to, že príkaz sa zrealizuje v rámci dňa alebo až na druhý deň. ETF fond máte nakúpený/predaný okamžite po zadaní pokynu. Toto však využijú v podstate len skúsení traderi. Pri invevstícii v horizonte desiatok rokov vás jeden deň nezabije.

Riziká

Či kúpite podielový fondy alebo ETF, pokiaľ sú z rovnakého sektora a rovnakej triedy aktív, budú mať podobné riziká a volatilitu. V tomto rozdiel nie je. Riziko a volatilitu by ste mali riešiť rozdelením na rôzne triedy aktív. Až potom nasleduje výber konkrétneho investičného nástroja.

Na záver ešte spomínané stručné video o ETF fondoch z TA3:ETF

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

ETF fondy s pravidelnou výplatou dividend

sunday
13.12.2015
Investície | martin.gulka

Ktoré opcie sa najviac obchodujú?

tuesday
06.10.2015
Trading a brokeri | martin.gulka

Výnosy zahraničných High Yield dlhopisov sú vyššie ako slovenské

monday
12.08.2013
Dlhopisy | koysjuraj

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)