Objem hypoték na Slovensku a ich úrokové sadzby Ako-investovat.sk .


Podľa štatistík NBS sa celkový stav úverov na nehnuteľnosti od roku 2002 viac ako zdesaťnásobil. NBS eviduje, okrem iných hľadísk, stavy poskytnutých úverov a tzv. nové obchody.

 

Nové obchody predstavujú v peňažnom vyjadrení nové úverové zmluvy uzavreté medzi bankou a klientom a stav úverov predstavuje hodnotu všetkých úverov (celkový objem úverov), ktoré boli poskytnuté a nie sú ešte splatené klientmi.

 

V tomto článku sa pozrieme na stav úverov na nehnuteľnosti. K 30.4.2013 bol stav celkových úverov na  nehnuteľnosti 16 034 570 tis. EUR. Úvery na nehnuteľnosti zahŕňajú hypotekárne úvery, stavebné úvery, medziúvery a iné úvery na nehnuteľnosti. Stav úverov na nehnuteľnosti, medziročnú zmenu a ich priemernú úrokovú sadzbu za jednotlivé roky si je možné prezrieť v nasledujúcej tabuľke:

Stav poskytnutých úverov a ich úroky

 

Objem úverov na nehnuteľnosti

 

Z tabuľky, aj z grafu je jasné, že stav úverov na bývanie z roka na rok narastá a priemerná úroková sadzba týchto úverov, naopak, klesá. 30-48% ročné tempo rastu úverov na bývanie (do roku 2008) tlačilo hore aj ceny nehnuteľností, čo bude možné vidieť v grafe nižšie. Naopak od roku 2009 tempo rastu úverov na bývanie spomalilo a ceny nehnuteľností klesajú:

Ceny nehnuteľností

 

 

Do roku 2006 mali z celkových úverov na nehnuteľnosti najväčší podiel hypotéky, no od roku 2007 začal objem tzv. iných úverov (spotrebné úvery na nehnuteľnosti) prevyšovať hypotéky a práve iné úvery začali nadobúdať stále väčší a väčší podiel na celkovom stave úverov na nehnuteľnosti. Pre banky sa určite stalo výhodnejšie poskytovať tzv. iné úvery na nehnuteľnosti ako hypotéky, ktoré sú legislatívne a administratívne podstatne náročnejšie.

 

Hypotéky vs. spotrebné úvery na bývanie

 

 

Priemerné úrokové sadzby iných úverov sa spočiatku výrazne nelíšili od iných hypoték, no za posledných päť rokov bola priemerná úroková sadzba pri iných úverov o niekoľko desatín percent nižšia ako pri hypotékach.

 

Prehľad stavu hypoték a iných úveroch a ich priemerné úrokové sadzby:

Stav hypoték a spotrebných úverov na bývanie

 

 

Celkom zaujímavou informáciou zo štatistík NBS je aj podiel jednotlivých bánk na typoch úverov na nehnuteľnosti. Najviac úverov na nehnuteľnosti poskytli Slovenská sporiteľňa, VÚB a Tatra banka.

 

Z toho najviac hypotekárnych úverov poskytla VÚB banka, ktorá poskytla skoro polovicu všetkých nesplatených hypoték poskytnutých obyvateľstvu ku koncu apríla 2013.

 

Naproti tomu, SLSP poskytla najviac iných úverov na nehnuteľnosti, ktorých poskytovanie je pre banku výhodnejšie. Na všetkých nesplatených iných úverov poskytnutých obyvateľstvu ku koncu apríla 2013 sa SLSP podieľa až 40-timi percentami. SLSP teda radšej poskytuje iné úvery na nehnuteľnosti ako hypotéky, pričom u VÚBčky to bolo naopak.

 

Podiel jednotlivých bánk na typoch úverov na nehnuteľnosti:

Banky - podiel bánk na trhu s hypotékami


Nedal by sa ten stĺpec stav úverov rozšíriť aj o informáciu prírastky a úbytky v danom roku? Pridal: MichalVach dňa 25.06.2013 o 09:25

V ďalšom článku sa budem venovať novým úverom, takže tam bude možné vidieť každoročné prírastky, alebo aj mesačné. Pridal: martin gulka dňa 25.06.2013 o 09:50

Dobry den,

rad by som sa Vas spytal ohladom udajov uvadzanych v prvej tabulke, konkretne stav poskytnutych uverov na nehnutelnosti, z akeho zdroja ste cerpali? podla udajov NBS je vyska uverov k 4. mesiacu roka 2013 13 660 335 (tis. Eur) - http://www.nbs.sk/_img/Documents/_Dohlad/Hypo/2013/2013-12-SK.pdf

dakujem Pridal: Tomas dňa 16.02.2014 o 18:47

Dobrý deň,

podľa všetkého ten Váš odkaz na štatistiku zahŕňa iba úvery na nehnuteľnosti poskytnuté živnostníkom a obyvateľstvu.

Všetku štatistiku ohľadom úverov nájdete tu:
http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/menova-a-bankova-statistika/statisticke-udaje-penaznych-financnych-institucii/uvery Pridal: martin gulka dňa 16.02.2014 o 19:09
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:4 Komentáre Galéria (6)

Súvisiace články

Vývoj úverov na bývanie na Slovensku od roku 2002 - komplexná analýza

tuesday
12.08.2014
Reality | martin.gulka

Objem nových úverov na bývanie je na historickom maxime

thursday
31.07.2014
Reality | martin.gulka

Zadlženosť slovenských domácností rastie, stále je však nižšia ako v euro zóne

thursday
13.03.2014
Financie a poistenie | martin.gulka

Úroky hypoték máme stále drahšie ako priemer eurozóny

wednesday
05.03.2014
Reality | martin.gulka

Ceny nehnuteľností na Slovensku mierne klesajú, objem hypoték stále rastie

wednesday
12.02.2014
Reality | martin.gulka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok