Objem nových hypoték rástol aj vďaka refinancovaniu starých úverov Ako-investovat.sk .


Kým predchádzajúci článok o úveroch bol na zameraný na vývoj stavu úverov na nehnuteľnosti, v tomto príspevku sa pozrieme na nové úvery. Nové úvery predstavujú objem novo poskytnutých úverov za určité obdobie. NBS ich eviduje ako tzv. nové obchody.

 

Prvý graf zobrazuje ročný vývoj nových úverov na nehnuteľnosti od roku 2004. Od roku 2004 objemy nových úverov prudko narastali a prvý výrazný prepad za sledované obdobie bol zaznamenaný v roku 2009. No v roku 2010 objem novo poskytnutých úverov opäť začal rasť a prevýšil dokonca aj objem z roku 2008 a nárast bol zaznamenaný aj v roku 2011. 

 

Pre lepšiu čitateľnosť objemov v grafe vyššie, pripájam aj tabuľku. V tabuľke je možné okrem objemov nových úverov vidieť aj priemernú úrokovú sadzbu, za ktorú sa úvery na nehnuteľnosti poskytovali.

Poskytnuté nové úvery na nehnuteľnosti za jednotlivé roky a ich priemerná úroková sadzba:

 

 

Z celkových úverov na nehnuteľnosti majú najväčší podiel hypotekárne úvery, ale od roku 2007 prevažujú tzv. iné úvery na nehnuteľnosti. V grafe nižšie je možné vidieť kvartálny vývoj objemu nových úverov na nehnuteľnosti a z nich vývoj objemu hypoték a iných úverov.

 

 

Pre prehľad ročného vývoja nových úverov na nehnuteľnosti v číslach, prikladám nižšie uvedenú tabuľku. Ako som už vyššie spomenul, stále viac a viac sa poskytujú tzv. iné úvery na nehnuteľnosti než hypotéky. A práve iné úvery na nehnuteľnosti tvoria od roku 2007 najväčší podiel zo všetkých úverov na nehnuteľnosti, ktoré zahŕňajú hypotekárne úvery, stavebné úvery, medzi úvery a iné úvery na nehnuteľnosti.

 

Objemy nových úverov na nehnuteľnosti za jednotlivé roky:

  

Logicky by niekto mohol povedať, že práve vývoj novo poskytnutých úverov na nehnuteľnosti odzrkadľuje zároveň aj dopyt po nehnuteľnostiach, no nemusí to tak byť. Údaj o nových úverov totiž zahŕňa aj refinancovanie starých úverov a nezahŕňa zanikanie už splatených úverov, a preto ak chceme zistiť, koľko naozaj nových úverov pribudlo, musíme sa pozrieť na zmenu stavu úverov a nie len na novo poskytnuté úvery.

Celkový stav úverov, nárast objemu úverov a nové úvery na nehnuteľnosti:

  

V tabuľke vyššie je znázornený celkový objem úverov na nehnuteľnosti k 31.12., teda stav úverov, a zmena stavu týchto úverov. Pre lepšie znázornenie uvádzam aj graf, v ktorom je možné vidieť situáciu, že aj keď objem nových úverov z roka na rok rastie, tak nárast na celkovom stave úverov je nižší (viď. roky 2009, 2010, 2011). To znamená, že veľká časť novo poskytnutých úverov v týchto rokoch bola použitá na refinancovanie starých úverov. Ak nás teda zaujíma, koľko bolo naozaj nových úverov, ktoré sa použili na nákup nehnuteľností, dôležitý je pre nás nárast celkového objemu úverov uvedený v tabuľke vyššie.

  

Na záver ešte pohľad na priemerné úrokové sadzby hypotekárnych úverov a iných úverov na nehnuteľnosti. Jednotlivé priemerné sadzby predstavujú priemernú cenu, za ktorú sa jednotlivé typy úverov za dané roky poskytli.

  

Objem novo poskytnutých úverov, ich úrokových sadzieb a medziročný nárast celkového stavu úverov je vhodné sledovať na to, aby sme vedeli, za koľko si ľudia v priemere aktuálne požičiavajú, koľko starých úverov sa refinancuje a aká časť sa z novo poskytnutých úverov sa naozaj použije na obstaranie si nehnuteľností.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (7)

Súvisiace články

Analýza - úvery na nehnuteľnosti opäť rastú

wednesday
20.05.2015
Trhy a makro | martin.gulka

Vývoj úverov na bývanie na Slovensku od roku 2002 - komplexná analýza

tuesday
12.08.2014
Reality | martin.gulka

Objem nových úverov na bývanie je na historickom maxime

thursday
31.07.2014
Reality | martin.gulka

Zadlženosť slovenských domácností rastie, stále je však nižšia ako v euro zóne

thursday
13.03.2014
Financie a poistenie | martin.gulka

Ceny nehnuteľností na Slovensku mierne klesajú, objem hypoték stále rastie

wednesday
12.02.2014
Reality | martin.gulka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)