Juraj Masár o startupe Prizeo a Silicon Valley

27.06.2013  /  Admin

Juraj Masár hovorí v rozhovore o tom ako pracoval v stratupe Prizeo, ktorý sa dostal do amerického Y Combinatoru. Prizeo je pôvodné londýnsky startup so zakladateľmi z UK USA ale aj zo Slovenska.

Ako si sa dostal do tímu Prizeo?

Jedného dňa som si našiel email od kamaráta, že nejaký “Oxfordský startup, v ktorom sú aj Slováci” hľadá pár ľudí, ktorí by im počas leta v Londýne pomohli s vývojom. Tí Slováci boli kamaráti kamarátov, takže som prakticky hneď vedel, že ide o serióznu ponuku.  Po niekoľkých vymenených emailoch sme sa dohodli na technickom interview cez Skype – porozprávali sme sa o mojich bývalých projektoch ako aj škole a keďže sme si celkom sadli, ďalší deň mi volal ich americký co-founder so slovami “Hello Juraj, welcome on board!”.

Čo si robil pred Prizeom?

Webové aplikácie. Ešte v štrnástich som náhodou cez Linuxácke fórum na kubuntu.sk urobil prvú zákazku pre jedného chalana. Tomu sa zrejme páčilo moje nasadenie, ktorým som si asi vynahradzoval nedostatok skúsenosti a odporučil ma ďalej – takto som sa dostal do firmy AbaffyDesign, kde som zopár rokov vyvíjal webové aplikácie komerčne, ako aj spravoval niekolko webových serverov.

Neskôr som kvôli škole musel odrezať skoro všetky mimoškolské aktivity – maturoval som vrámci medzinárodného programu International Baccalaurate na GJH v Bratislave a dalo mi to celkom zabrať.

Keď však IB skončilo a mal som opäť nejaký voľný čas, povedali sme si s kamarátom Kubom Konečným, že prečo nevyskúšať podnikanie. Naivne sme sa pustili do Vocablr.com, softvéru na výučbu slovnej zásoby a urobili sme na ňom asi všetky chyby, ktoré sme ako “začínajúci startupisti” mohli urobiť. Avšak napriek tomu to bol, myslím, veľmi dobre investovaný čas – spoznali sme veľa super ľudí nie len vrámci MozgoHouse.sk a získali sme kopec skúsenosti, ktoré sme asi nemohli získať inak. A okrem iného si ma aj vďaka tomu všimli chalani z Prizea.

O čom je vlastne projekt Prizeo?

Prizeo spaja celebrity s charitami: organizuje losovanie o ceny ako “obed s Jamie Oliverom” či “účasť na nahrávaní talk show Stephena Frya”, ktorých sa môže zúčastniť ktokoľvek, kto si za euro kúpi virtuálny ticket. 90% percent vyzbieraných peňazí ide priamo charite, s ktorou tá-ktorá celebrita spolupracuje a Prizeo preto patrí medzi najefektívnejšie formy fundraisingu.

Kto založil Prizeo?

Prizeo bolo založené slovensko-britsko-americkými spolužiakmi z Oxfordu. Asi aj vďaka tejto pestrosti pôvodu si chalani rýchlo uvedomili, že je dobrý nápad spolupracovať s čo najlepšími ľuďmi bez ohľadu na to odkiaľ sú – a tak do tímu neskôr pribudla tiež narodnost česká a španielska.

Prečo myslíš že Prizeo uspelo vo výbere do Y Combinatoru?

Môžem len háďat, no myslím, že najmä preto, že Prizeo má fakt dobrý tím. Viaceré startupy počas YC celkom drasticky pivotli (= výrazné zmenili ich zameranie), a aj to je myslím dôkazom toho, že ide najmä o ľudí.

Ako sa ti tam pracovalo?

Veľmi dobre. S Prizeom som strávil už predchádzajúce leto v Londýne, takže keď som v januári prichádzal do Mountain View, celkom som vedel čo ma čaká. Žili aj pracovali sme v jednom dome, čo prirodzene spôsobilo, že to malo ďaleko od “nine to five job”  Pri viacerých dôležitých deadlineoch sme robili aj celé dni a noci (potom vznikajú takéto fotky ). Po technologickej stránke sme už boli celkom zohraní a atmosféra v tíme bola veľmi fajn.

Nie je to však určite pre každého: keď som prichádzal späť tak som si uvedomil, že z uplynulých 9 mesiacov som 6 strávil v startupe v Londýne a Amerike a len 3 s priateľkou v Prahe. Inými slovami, pracovať takto pre startup je celkom výrazný zásah do osobného života.

Čo si myslíš o prostredí v Silicon Valley?

Atmosféra a prostredie sú v okolí San Francisca veľmi výrazné. Priam každý druhý človek má niečo dočinenia s technológiami. Keď som vošiel do kaderníctva, prvé slová kaderníčky boli “You are a software engineer, right?”. Niet sa jej čudovať, veď v 74 tisícovom Mountain View má len Google viac než 20 tisíc zamestnancov, nehovoriac o všetkých možných iných firmách. Technológie sú cítiť fakt všade, napríklad v kaviarňach: tie sú častokrát vyslovene natrieskané ľuďmi s notebookmi.Ja som Silicon Valley vnímal najmä ako miesto so skvelým počasím (aj krátke rukávy v januári) a s najvyššou koncentráciou zaujímavých ľudí na meter štvorcový, akú som doposiaľ zažil: ľudia s titulmi z najprestížnejších škôl, ľudia čo predali svoje firmy za veľa, veľa peňazí, alebo len 18 roční chalani, čo získali investíciu viac ako pol milióna dolárov a “they are just having fun”.

Treba tiež povedať, že ľudia tam pracujú intenzívnejšie, ako je bežné na Slovensku.

Ako sa odlišujú startupy ktoré hľadajú investora v SV od bežných malých projektov u nás?

Čo sa tyká iných startupov, rozprával som sa najmä s ľuďmi  z Y Combinatoru. Ťažko sa mi to preto porovnávať, no skoro každý vo YC mal za sebou slušný zoznam predchádajúcich projektov, na ktorých bolo zväčša vidno, že je naozaj schopný. Určite sa necítim na to, aby som porovnával startupy tam a tu: zďaleka totiž netuším, ako vyzerá “priemerný” startup na pomery v Silicon Valley.

Priemerne seed investície sú však v Amerike určite vyššie ako u nás, no to je myslím celkom prirodzené vzhľadom na rádovo väčšie náklady na život a zamestnancov. Okrem zopár špecifických odvetví si však myslím, že fungujúca firma sa dá urobiť aj tu aj tam. Atmosféra a ľudia sú v SV určíte super, no to je tak všetko. Ak sa Ti nepodarí urobiť startup tu, nemyslím si, že sa Ti to podarí tam.

Čo teraz investori v SV hľadajú?

(smiech) Netuším. Ale pripomenul si mi jedno skvele video:

to boli ďalší ľudia v tíme Prizea z tohot regiónu?

Spoluzakladateľ a CTO Prizea Andrej Pančík; náš český brat Josef Pacula, ktorý sa stará najmä o backend a infraštruktúru; frontendovy mag Michal Simonfy; a o analytics a backend starajúci sa Martin Haviar.

Martin Haviar, Michal Simonfy, Juraj Masár, Josef Pacula, Andrej Pančík:

Ako sa programátor od nás môže dostať do nejakého teamu v Silicon Valley?

Určite sa necítim sa na dávanie rozumov, na webe sa dá nájsť veľa podrobných postov – napríklad tento. Každopádne určite je fajn si postupne budovať portfólio svojich zaujímavých projektov, a tie, pri ktorých to ide zavesiť na github. Prejsť si nejakými algoritmickými úlohami a potom sa už len asi ozvať nejakému známemu vo facebooku/googli/… a vypýtať si odporúčanie a ďalšie rady.

Alternatívne nemusí byť zlý nápad začať intenzívne prispievať do open source projektov, ktoré zastrešuje spoločnosť, do ktorej sa chcem dostať. Tých spôsobov ako sa tam dostať je myslím celkom veľa, a keď človek naozaj chce, tak je to asi len otázkou času.

No a mladým ľuďom a deťom ešte na strednej škole by som jednoznačne odporučil korešpondenčné semináre. Najmä korešpondenčný seminár z programovania (ksp.sk) no aj seminár z matematiky (kms.sk) a fyziky (fks.sk). Okrem skvelej komunity, ktorá sa potom s človekom nesie ďalšie roky môžu už počas strednej takto decká získať znalosti, vďaka ktorým sú potom pre nich interviá do Facebookov, Googlov, ci všeliakych startupov hračka.

Na čom teraz pracuješ?

Po návrate zo SV som z Prizea odišiel, keďže som sa chcel venovať iným projektom. S kamarátom sme založili firmu www.appivia.com, ktorej cieľom je realizovat webové aplikácie na zákazku, najmä pre zahraničných klientov. Firmou teda teraz trávim väčšinu času a zatiaľ to ide super.

No a okrem ineho prirodzene bojujem so školou – MFF UK v Prahe. Keďže som tri mesiace jednoducho nechodil do školy, a odchádzal som prvý deň zimného skúškového, musím si tieto dni nahradiť celú prácu za letný semester ako aj skúšky za celý rok. Čo mi pripomína, že som si v Amerike uvedomil jeden pragmatický dôvod, prečo mať vysokú školu: je potom podstatne ľahšie vybaviť si víza.

Ostatné články evidované pod administrátorom webu, autorsky nezaradené. Máš chuť prispievať aj ty? Neváhaj nás osloviť.