Cena zlata klesla pod 1200 dolárov Ako-investovat.sk .


Zlato sa v priebehu minulého týždňa prepadlo až pod hranicu 1200 dolárov za uncu. Jeho cenu totiž aj naďalej tlačili dole investori, ktorí zľavovali od svojich dlhých pozícií. Avšak dosiahnutie hranice 1200 dolárov tiež znamená, že sa vyplnila jedna z šokujúcich predpovedí Saxo Bank na rok 2013. Už v decembri tu bola šanca, že by oživenie americkej ekonomiky mohlo prekvapiť a koniec kvantitatívneho uvoľňovania by mohol prísť skôr. Nasledovalo obdobie likvidácia dlhých pozícií zo strany hedgeových fondov a hlavne investorov do burzovo obchodovaných produktov (ETP).

Všetko odštartovalo prelomenie hranice 1500 dolárov za uncu zlata, ku ktorému došlo už v apríli. Z hľadiska technickej analýzy tak bolo možné, že zlatý kov spadne až na 1150 dolárov. Hedgeové fondy teraz s najväčšou pravdepodobnosťou držia historicky najviac krátkych pozícií. O tom svedčia aj posledné dáta zverejnené po skončení piatkového amerického obchodovania. Shortové pozície u produktov ETP sa naopak znížili na 2048 ton. Ešte v decembri pritom tieto pozície dosahovali svoje maximum 2632 ton (podľa agentúry Bloomberg).

Kam až sa ešte dostaneme?

Sám som bol prekvapený, ako boli výpredaje silné. Lenže po 12 rokoch býčieho trhu už spokojnosť na tomto trhu zmizla – mnohí totiž nedokázali rozpoznať zmenu v sentimente a prípadný dopad na ceny zlata a striebra. Stále sa nachádzame v období likvidácie dlhých pozícií, hoci na ostatných trhoch prebiehajú po výpredajoch z predchádzajúcich týždňov korekcie. Rastúcim výnosom z dlhopisov ani slabšiemu doláru sa nepodarilo sentiment zmeniť, pretože investori stále myslia len na minimalizáciu rizika. A zaujímavé je tiež to, ako sa striebru od stredy darí prekonávať zlato. Ide pritom o neobvyklú situáciu, zvlášť, keď vezmeme do úvahy jeho cenovú slabosť.

Ešte sa uvidí, či ide o prvé známky ústupu od predajov. Rozmedzie 1150 až 1155 dolárov by však mohlo poskytnúť dobrú ochranu pred medveďmi. Ide totiž o 61,8 percentuálny retracement z rally v rokoch 2008 až 2011. Navyše toto cenové rozpätie vyzerá ako dlho očakávané dno, od ktorého by sa cena zlata mohla odraziť späť nad 1305 dolárov za uncu.

Graf ceny zlata od roku 2008
Graf ceny zlata
Ole Hansen, hlavný komoditný stratég Saxo Bank
Ole Hansen
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (2)

Súvisiace články

Zlato je na ústupe, skončil sa býčí trh?

thursday
13.06.2013
Investície | saxo

Je zlato bezpečný prístav?

sunday
09.06.2013
Trhy a makro | admin

Zlato ako istota a ochrana proti inflácii?

thursday
07.03.2013
Investície | dulak.silvester

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)