BKS Bank - nová banka prišla s výhodným úrokom Ako-investovat.sk .


V predošlom článku, v ktorom som sa zameral na aktuálne najvyššie úrokové sadzby na termínovaných vkladoch, som kladne ohodnotil ponuku termínovaného vkladu od BKS Bank. Len málokto pozná túto banku a to z toho dôvodu, že ide o pobočku zahraničnej banky BKS Bank AG, ktorá sídli v Rakúsku. Na Slovensku pôsobí pobočka rakúskej BKS Bank od 01.03.2011 a sídli v Bratislave. S retailovým bankovníctvom začala BKS Banka na Slovensku zhruba v decembri 2012 a od vtedy ponúka retailovým klientom aj osobné účty, úvery a sporiace produkty. Dovtedy sa banka orientovala len na firemných zákazníkov.

 

BKS Bank AG bola založená v roku 1922 a na Slovensku pôsobila už v roku 2007, kedy vstúpila na náš trh kúpou dnešnej BKS-Leasing, a.s. (vtedajšej KOFIS Leasing). V súčasnosti riadi bankové a leasingové obchody v Rakúsku, Slovinsku, Chorvátsku a na Slovensku. Ako hospodárila BKS Bank AG za posledných 5 rokov, akú má štruktúru aktív, štruktúru akcionárov a či ju možno považovať za bezpečnú si povieme v tomto článku. Údaje sú čerpané z konsolidovaných účtovných závierok.

 

Prvý graf zobrazuje v akom pomere sú zastúpené najdôležitejšie položky aktív v celkových aktívach. Z grafu je zrejmé, že najväčší podiel na celkových aktívach tvoria úvery poskytnuté klientom. Teda BKS Banku možno označiť ako klasickú obchodnú banku, ktorá vklady využíva najmä na poskytovanie úverov. Keďže finančné aktíva sú zastúpené na celkových aktívach asi 15-timi percentami, banke by prípadné zlyhané investície do cenných papierov nemali spôsobiť veľké problémy.

 

Vývoj objemu aktív, úverov a jednotlivých finančných aktív za posledných 5 rokov je možné vidieť v tabuľke nižšie:

 

Aj keď sa finančné aktíva nepodieľajú na celkových aktívach vo veľkom rozsahu, konkrétnu štruktúru cenných papierov určených na predaj a cenných papierov držaných do splatnosti sa mi zistiť nepodarilo. Banka nespolupracuje s ratingovými agentúrami, takže pri BKS Bank nenájdete hodnotenie kvality a finančnej sily - rating od niektorej z ratingových agentúr. 

 

Ak by sme banku chceli veľkosťou prirovnať k niektorej zo slovenských bánk, tak BKS Bank AG je niečo medzi ČSOB a Tatra bankou. Pre porovnanie iných údajov a ukazovateľov BKS Bank so slovenskými bankami slúži nižšie uvedená tabuľka:

Vlastný kapitál BKS Bank za sledované obdobie z roka na rok rástol a tak isto sa zvyšovala aj kapitálová primeranosť banky, čo je pozitívnym javom. Nebezpečnejšie sa javí pomer úverov ku vkladom, ktorý dosahuje veľmi vysoké hodnoty. Úvery poskytnuté klientom výrazne prevyšujú záväzky voči klientom. Ak však prirátam k záväzkom voči klientom aj tzv. záväzky voči úverovým inštitúciám, tak hodnota pomeru sa priblíži k 1, čo je už určite lepším číslom. Vo výročných správach síce nie je uvedené o aké konkrétne úverové inštitúcie sa jedná, no určite pôjde o záväzky voči bankám. BKS Bank je totiž súčasťou skupiny tzv. 3 Banken Gruppe, ktorej súčasťou sú BKS Bank, Oberbank AG a Bank für Tirol und Vorlarlberg AG. Tieto tri banky a ešte Generali 3 Banken Holding AG uzavreli medzi sebou syndikátnu zmluvu, ktorá spočíva vo vzájomnej spolupráci a partnerstve.

 

Objem vlastného kapitálu, kapitálová primeranosť a pomer úverov ku vkladom:

 

Ďalší graf zobrazuje vývoj hospodárenia. Banka si udržiava stabilný zisk, ktorého vývoj nie je vôbec nejako volatilný ako sme to mohli vidieť pri iných bankách, ktoré najmä v krízovom a po krízovom roku vykazovali straty.

 

Tabuľka nižšie zobrazuje objem výnosov z úrokov plynúcich banke, úrokové náklady banky, výnosy z poplatkov a výsledok hospodárenia z finančných operácií. Banka nielenže dosahuje stabilné celkové zisky, ale dokáže tvoriť zisky aj z finančných operácií, za ktorými sa skrývajú najmä úrokové a menové obchody. Gro výnosov tvoria samozrejme úrokové výnosy a výnosy z poplatkov a provízií.

 

Akcie BKS Bank sú kótované na Wiener Börse a trhová kapitalizácia súčtu kmeňových a prioritných akcií činí okolo 561 mil. EUR. Štruktúru akcionárov je možné vidieť v obrázku nižšie:

 

Oberbank, BTV a Generali 3 Bankej Holding AG uzavreli syndikátnu dohodu a majú spoločne 47,07% hlasovacích práv. Najväčším individuálnym akcionárom BKS Bank AG je CABO Beteiligungs GmbH., 100% koncernová spoločnosť banky UniCredit Bank Austria AG. Vo vlastníctve verejnosti sa nachádza zhruba 12,4% akcií a posledná zobchodovaná cena kmeňovej akcie zo dňa 24.6.2013 bola 17,35 EUR.

 

Keďže BKS bank ponúka aktuálne výhodné úrokové sadzby na svojich termínovaných vkladov, určite každého zaujíma ako je to s ochranou vkladov pri pobočkách zahraničných bánk. Vklady v pobočkách zahraničných bánk vykonávajúcich činnosť na území SR sú chránené podľa pravidiel domovského systému. Zároveň platí, že vklady v bankách v SR a v ďalších krajinách EÚ sú jednotne chránené do výšky 100 000 EUR. Ak si teda zriadite termínovaný vklad v BKS Bank, sú vaše prostriedky chránené do 100 000 EUR.

 

Jej pobočku nájdete v kancelárskej budove Eurovea Cenral 1:


V ktorých mestach sú pobočky BKS Bank?? dakujem Pridal: Katka dňa 17.01.2014 o 10:36

Ľahko to nájdete na stránke BKS.

Sú to Banská Bystrica, Bratislava a Žilina. Pridal: martin gulka dňa 17.01.2014 o 13:54

Dal som k dispozícii úver od 2.000 € do € 2.000.000 velmi jednoduché podmienky. Tiež som sa investície a pôžicky medzi jednotlivými druhmi. Ponúkat úvery krátkodobé, strednodobé a dlhodobé. Nevieme, svoje zvyky a naše transfery sú prevádzkované banky pre zabezpecenie transakcie. Pre všetky Vaše požiadavky návrhy, pokial ide o sadzby a zastávok platieb, a budem vašu pomoc. A konecne, pre bližšie porozumenie prosím pripojte adresu - Email - subinovalistiakova@centrum.sk Pridal: subinova dňa 15.09.2014 o 11:55


ponúka úver s ludmi, ktorí potrebujú financovanie vyriešit svoje
financné problémy. ponúkam pôžicky v rozmedzí od 2000 EUR do výšky
1.500.000 EUR pri úrokovej sadzbe 2% rocne.Kontaktujte ma e-mailom pre
bližšie informácie: subinovalistiakova@centrum.sk
Pridal: subinova dňa 21.02.2015 o 10:45


ponúka úver s ludmi, ktorí potrebujú financovanie vyriešit svoje
financné problémy. ponúkam pôžicky v rozmedzí od 2000 EUR do výšky
1.500.000 EUR pri úrokovej sadzbe 2% rocne.Kontaktujte ma e-mailom pre
bližšie informácie:miquetsylvie@linuxmail.org
Pridal: miquet dňa 25.02.2015 o 09:04


ponuka uver s ludmi, ktori potrebuju financovanie vyriesit svoje
financne problemy. ponukam pozicky v rozmedzi od 2000 EUR do vysky
1.500.000 EUR pri urokovej sadzbe 3% rocne.Kontaktujte ma e-mailom pre
blizsie informacie: miquetsylvie@linuxmail.org Pridal: miquet dňa 25.03.2015 o 10:52


Financnú pomoc jednotlivcom pre ich projekty, alebo platit svoje dlhy. Som k dispozícii, aby vám peniaze. Kontaktujte ma pre viac informácií. E-mailom: vladimirnemeczpozicka@gmail.com Pridal: vladimir dňa 20.05.2015 o 01:04

neviete ci poskytuju aj debetne karty na vyber penazi z bankomatu?...lebo nikde som to nenasiel na ich stranke Pridal: Johnny dňa 21.05.2015 o 07:28

Ku každému osobnému účtu by ste mali dostať kartu, takže aj v BKS. Treba tam zavolať Pridal: Martin Gulka dňa 21.05.2015 o 09:36
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:9 Komentáre Galéria (9)

Súvisiace články

Úroky na sporiacich účtoch sa znížili

friday
18.10.2013
Financie a poistenie | martin.gulka

Úroky na termínovaných vkladoch - aktuálna ponuka

monday
14.10.2013
Financie a poistenie | martin.gulka

Termínované vklady s najvyššími úrokmi

wednesday
03.07.2013
Financie a poistenie | martin.gulka

Sporiace účty - porovnanie 2013

friday
21.06.2013
Financie a poistenie | martin.gulka

Slovenské banky - ratingy, kapitálová primeranosť a zlyhané úvery

sunday
16.06.2013
Financie a poistenie | martin.gulka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)