Európska centrálna banka minulý týždeň po prvý krát v histórii upustila z tradičného postoja, ktorým sa nezaväzovala k ďalšiemu rozhodnutiu o úrokových sadzbách. Namiesto toho naznačila, že jej oficiálne sadzby zostanú na terajších alebo ešte nižších úrovniach „dlhší čas“.
Napriek značnej diskusii napokon ECB ponechala svoje sadzby nateraz nezmenené (kľúčová sadzba zostala na úrovni 0,50 %). ECB použila nové usmernenie o budúcom vývoji úrokov po vzore americkej centrálnej banky najmä preto, že v ostatných týždňoch značne stúpli výnosy európskych vládnych dlhopisov. ECB tak chcela korigovať tento vývoj, ktorý predražuje európskym vládam financovanie dlhu. Rast výnosov na finančných trhoch odštartovala americká centrálna banka vyjadreniami o možnom skorom ukončení kvantitatívneho uvoľovania v USA.

ECB bude o prípadnom budúcom sprísnení menovej politiky rozhodovať na základe vývoja inflačných očakávaní, vývoja menových agregátov a objemu úverov v ekonomike a po novom aj na základe makroekonomického vývoja. Hoci ECB bližšie nešpecifikovala časový úsek dokedy chce nechať sadzby na historických minimách, predpokladáme, že to bude minimálne do konca budúceho roku. Ďalšie zníženie sadzieb ECB by pripadalo do úvahy v prípade zhoršenia ekonomickej situácie v eurozóne.
Posledné výsledky indikátorov dôvery ako napr. PMI a IFO naznačujú, že situácia by sa mohla postupne zlepšovať, preto zostáva našim hlavným očakávaným scenárom stabilita sadzieb ECB. Šance na zhoršenie dát a teda na ďalšie zníženie sadzieb však nepokladáme za zanedbateľné, nie sú však našim hlavným očakávaným scenárom. Euro na vyhlásenia reagovalo oslabením, nakoľko výhľad nízkych úrokových sadzieb po dlhšie obdobie znižuje jeho atraktivitu. Úrokové sadzby na trhoch sa však pohli nadol iba veľmi mierne.
Martin Baláž a Mária Valachyová - analytici SLSP
Komoditný prehľad: zlato sa prepadá
27.11.2013