Bitcoin - obchodovanie na burze v digitálnom svete Ako-investovat.sk .


Vedeli ste že bitcoin má svoje burzy kde sa obchodujú akcie, opcie a futures? Na jednej z nich pôsobí ako jediný bitcoinový broker aj Juraj Variny s ktorrým sme sa zhovárali o obchodovaní vo svete Bitcoinov.

 

Juraj Variny je prevádzkovateľ  portálu CoinBr.com, brokerskej služby na obchodovanie s bitcoinom. Sám začínal s virtuálnou menou už v roku 2011, po prestávke sa k obchodovaniu vrátil v roku 2012.  Najdôležitejšie rady na začiatok?

 

„Veľa čítať (napríklad #bitcoin-assets - IRC komunikačný kanál s témou bitcoin), obchodovať len s vecami, ktorým rozumiete, a s ľuďmi, z ktorých máte aspoň dobrý pocit (napríklad na IRC)“.

 

Vyššie spomenutú brokerskú službu pre malých investorov sa rozhodol vytvoriť preto, že MPEx (bitcoin burza) má prakticky nulové užívateľské rozhranie a napriek tomu poplatky za užívateľský účet:

 

 „MPEx je myslený ako trh pre veľkých hráčov, ktorým sa oplatí zaplatiť 30 bitcoinov za vstup. Pre menších investorov je tu CoinBr ako broker s online prístupom na MPEx, ktorý má klasický web interface a žiadny poplatok za vytvorenie účtu. Snažíme sa zachovať transparentnosť.“Hoci je bitcoinový trh stále malý, nemá dostatok dôveryhodných spoločností a stále značnú volatilitu, záujem o bitcoin postupne rastie, dokonca aj na významných miestach svetového obchodu:

 

„Vo "fiat" svete prakticky na všetko potrebujete licenciu a kto sa pustí do nejakých "neschválených" operácií, túto licenciu riskuje. Preto ľudia z Wall Street už dávno na bitcoinovom trhu sú, ale anonymne. Napokon možno aj samotný autor Satoshi Nakamoto pochádza z tohto prostredia, a práve preto si svoju identitu úzkostlivo stráži.“

 

Juraj sám drží väčšinu investičného kapitálu v bitcoinoch:

 

„Na eurá si zamieňam iba toľko koľko potrebujem, mám o niečo väčšiu dôveru v bitcoin než v euro. Považujem posledné dianie na Cypre, limit na platby v hotovosti, daň na finančné transakcie a ďalšie podobné kroky za dosť zúfalé počiny ktoré neveštia nič dobré.“

 

Ako najobchodovanejšie akcie spomína napríklad S.DICE - SatoshiDICE online kasíno, S.MPOE - obchodník s opciami a zároveň burza MPEx, ASICMINER - spoločnosť na ťažbu bitcoinov, S.BBET - BitBet.us stávková spoločnosť, VTX - VirtEx kanadská burza obchodujúca bitcoin/dolár. Okrem akcií tu môžete nájsť tiež rôzne opcie a futures na kurz bitcoin/dolár.

 

Juraj sa skúmal aj podvody a krádeže pri obchodoch s bitcoinom:

 

„V oblasti bitcoinu sa pohybuje veľa nadšencov a anarchistov ktorí maľujú veci naružovo, a zároveň veľa podvodníkov zneužívajúcich naivitu tej prvej skupiny.“

 

Konkrétne problémy vidí v nedostatočnom zabezpečení privátnych kľúčov, na ktorých sú bitcoiny uložené. Faktom tiež je, že bitcoinové kontrakty sú veľmi slabo vymožiteľné. Navyše, celý systém je vyvíjaný ľuďmi, ktorí dovtedy nemali žiadne skúsenosti z finančného sektora alebo IT bezpečnosti, aj preto sa vyskytlo toľko podvodov. Hoci existuje niekoľko búrz, len máloktorá vydrží dlhšie ako pár mesiacov, často skončia kvôli hack-u alebo krádeži. Napríklad kedysi 2. najväčšia BTC burza TradeHill ostala v marci 2012 okradnutá o 200 tis BTC.Hoci si bitcoin získava stále viac priaznivcov, pravdepodobne je ešte priskoro hovoriť o ustálenom kapitálovom či peňažnom trhu v medziach „bitcoin sveta“.

 

Jurajovu prezentáciu o podvodoch a krádežiach v Bitcoin svete, ktorú odprednášal v bratislavskom progressbare, si môžete pozrieť na tomto odkaze.

 

Bitcoiny

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Podvody a krádeže na bitcoinových burzách

tuesday
18.02.2014
Investície | jacoobstraka

Bitcoin čelí veľkým výzvam, v hre sú však aj ďalšie digitálne meny

thursday
13.02.2014
Investície | saxo

฿ - najdôležitejšie udalosti Bitcoin sveta v roku 2013

tuesday
07.01.2014
Investície | jacoobstraka

Je bitcoin dlhodobo životaschopný?

thursday
25.07.2013
Investície | dulak.silvester

Čo je to Bitcoin?

wednesday
24.07.2013
Investície | dulak.silvester

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)