Nokia znižuje stratu - sú jej akcie atraktívne? Ako-investovat.sk .


Nokia včera popoludní (18.7.2013) zverejnila výsledky na druhý kvartál 2013 a pre nikoho nebude určite novinka, že Nokia nemá už dlhšiu dobu zrovna úspešné obdobie. Niekdajšia ikona a líder mobilných telefónov z konca 90-tych rokov prechádza momentálne ťažkým obdobím a snaží sa konsolidovať. Nebudem hodnotiť technologickú úroveň a kvalitu, podľa môjho názoru však technologicky nezaostáva za konkurenciou, čoho dôkazom je aj najnovšie predstavená Nokia Lumia 1020.

 

Každopádne väčšie presadenie samotného operačného systému Windows 8 a celkovo metro prostredia na desktopoch a notebookoch, by mohlo pomôcť aj samotnej Nokii, nakoľko užívatelia Windows Phone by pocítili väčšiu pridanú hodnotu a potenciál W8 v rovnakom metro prostredí aj v telefónoch. Pozitívny by mohol byť aj príchod „servisovanej“ verzie W8.1, ktorá by mala odstrániť aj niektoré užívateľmi, nie pozitívne prijaté prvky.

 

Aby sme sa však vrátili k súčasnej situácií v spoločnosti Nokia, mohli by sme ju zhodnotiť ako nie pozitívnu, rozhodne však už bolo aj horšie. Úvodný graf 1 zobrazuje vývoj ceny akcií.  Z ktorého môžeme vidieť, že aktuálne (18.7.2013) sa Nokia v NYSE obchoduje tesne nad úrovňou 4 doláre za akciu, čo je úroveň približne roku 1995-1996. Rozhodne to má ďaleko najmä od vrcholu v roku 2000, kedy cena atakovala úroveň 60 dolárov za akciu.

 

Cena akcií Nokia:

Cena akcií Nokia

Zdroj: finance.google.com; Nokia Corporation obchodovaná na NYSE

 

Ďalší graf 2 zobrazuje vývoj čistých tržieb (modrý stĺpec) z čoho je zjavné, že dochádza k medziročnému poklesu celkových čistých tržieb. V rámci jednotlivých rokov vidíme medzikvartálne nárast tržieb v 4. kvartáli 2011 aj 2012. Operačná strata (zisk) a čistá strata (zisk) po zdanení dosiahli svoje dno v prvom kvartáli roku 2012, čomu zodpovedná aj pokles kurzu akcií na predchádzajúcom grafe, kde cena akcií tiež dosahovala v sledovanom období najnižšie úrovne.

 

Vo štvrtom kvartáli 2012 sa spoločnosť dostala z červených čísel, čo pravdepodobne podporili vianočné predaje. Prvý a druhý kvartál 2013 sa pre Nokiu vyvíja opäť v červených číslach, strata je však v medziročnom porovnaní neporovnateľne nižšia. Tento fakt potvrdzuje aj fialová krivka, ktorá predstavuje operačný zisk/stratu vyjadrený ako percento z čistých tržieb, čo predstavovalo za druhý kvartál 2013 -2% (pre porovnanie v rovnakom období 2012 to bolo -11%).

 

Nokia: Tržby, zisk a prevádzkový zisk:

Tržby a zisk Nokie

Zdroj: nokia.com; vlastné spracovanie; hodnoty sú uvádzané v miliónoch EUR

 

Zaujímavé je pozrieť sa na štruktúru obratu podľa regiónov, kde Severná Amerika predstavovala pre Nokiu iba 7 % podiel v roku 2012, tak ako to vidíme na grafe 3. Práve nárast predaja na severoamerickom kontinente je podľa môjho názoru jeden z kľúčových faktorov. Určite sa práve o to Nokia snažila aj touto reklamou https://www.youtube.com/watch?v=Z19vR1GldRI

 

Graf 3

Nokia - geografické rozdelenie tržieb

Zdroj: nokia.com

 

Pre rast Nokie by určite bolo zaujímavým riešením, pre mnohých zákazníkov, ktorí si pamätajú kvalitu Nokii, keby do svojho portfólia produktov zaradila aj telefón s operačným systémom android. Tak isto ako to robia aj iní výrobcovia mobilných zariadení, ktorí nevsádzajú všetko na jeden systém, ale ponúkajú zákazníkom aj alternatívu.

 

Každopádne, ako je zjavné z grafu 2, spoločnosť Nokia v súčasnosti pri poklese čistých tržieb znižuje svoju operačnú, aj čistú stratu po zdanení. Moje osobné stanovisko je, že v spoločnosti Nokia stále vidím potenciál na budúci rast aj keď v súčasnosti neprechádza najúspešnejším obdobím. Jej akcie sú oproti minulosti lacné a pohybujú sa na minimách a nikto rozumne zmýšľajúci nebude predsa akcie kupovať na vrchole. Samozrejme to všetko bude záležať aj od celkového vývoja v odvetví s mobilnými zariadeniami a od priazne zákazníkov.


ADR přeci není akcie, ale certifikát, ne? Byť podložený akcií. Kdybyste někde, třeba v dalším článku popsali ADR - co to vlastně je, výhody/nevýhody,.. budu rád! A jak je to vlastně s tím, jak se někde píše, že majitel ARD kdykoliv může požádat o výměnu za akcii? Pridal: jjj dňa 19.07.2013 o 09:21

ADRka mozeme niekedy popisat. Co sa tyka investora z Europy, tak nie je odkazany na ADR v USA. Bez problemu si kupis akcie Nokia tu v Europe. Pridal: filip glasa dňa 19.07.2013 o 11:12
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:2 Komentáre Galéria (3)

Súvisiace články

Facebook zarobí na jednom užívateľovi 1,72 dolára

saturday
02.11.2013
Akcie | koysjuraj

Akcie Google prekonali hranicu 1000 dolárov

saturday
19.10.2013
Akcie | koysjuraj

HTC pred kvartálnymi výsledkami oslabuje

tuesday
24.09.2013
Akcie | koysjuraj

Nákup Nokie Microsoft nespasí, zároveň však Blackberry prišla o kupcu

tuesday
10.09.2013
Akcie | saxo

Zostane Nokia atraktívna aj po predaji mobilnej divízie?

wednesday
04.09.2013
Akcie | koysjuraj

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)