Investičné zlato Ako-investovat.sk .


Zlato je aktívum, ktorého cena dokázala dlhé roky (2001-2012) vykazovať každoročné nárasty. V roku 2012 bola cena zlata veľmi volatilná v rozpätí od 1500 USD po 1800 USD a od začiatku tohto roka sa cena zlata prepadla až o 22,42%, pričom ešte pred dvomi rokmi sa cena zlata vyšplhala až nad 1900 USD za uncu. Vývoj ceny zlata za posledných 10 rokov je možné vidieť v nasledovnom grafe:

 

Zlato sa už roky rokúce obstaráva za účelom ochrany pred akousi nečakanou menovou alebo hospodárskou katastrofou. Ak má niekto záujem profitovať zo zlata, musí sa rozhodnúť akým spôsobom to spraví. Do zlata sa dá investovať s určitým zámerom, alebo sa dá zlato zobchodovať a zarobiť na raste, alebo poklese ceny zlata. Ak vravíme o investícií a nie špekulácií, treba sa rozhodnúť pre prvú možnosť. Treba však rozlišovať medzi tzv. papierovým (burzovým) zlatom a fyzickým zlatom. Pod papierové zlato spadajú napríklad zlaté certifikáty, podiely v ETF, akcie ťažobných spoločností, deriváty zlata, atď.. Fyzické investičné zlato si je možné jednoducho predstaviť ako zlaté tehly, zlaté mince, prúty alebo nejaké iné odliatky.

 

Zlato síce neprináša úroky, no ľudia ho nakupujú vo viere, že po prípadnom monetárnom a finančnom kolapse si zlato uchová hodnotu, príp. že cena zlata až potom ukáže svoju skutočnú vysokú hodnotu. Zaobstarať si fyzické zlato nie je síce náročné, no nesie to so sebou niekoľko starostí. Fyzické investičné zlato sa dá zaobstarať prostredníctvom rôznych obchodníkov so zlatom, príp. nákupom priamo v banke. Treba si však uvedomiť, že pri kúpe fyzického zlata treba počítať s prirážkou k trhovej cene zlata, ktorá predstavuje zisk predajcu. Práve táto prirážka by mala byť základným kritériom pri výbere obchodníka. Okrem toho treba počítať aj s ďalšími nákladmi, napríklad s poplatkami za uskladnenie zlata, príp. poistenie zlata. Tak isto si treba uvedomiť, že zlato raz budeme predávať. Väčšina obchodníkov so zlatom síce garantuje, že ak si zlato ponecháme u nich v úschove, tak ho od nás aj spätne kúpia, avšak za cenu výrazne nižšiu ako bude trhová cena zlata.

 

Pred kúpou zlata si je potrebné taktiež potrebné uvedomiť, že zlato sa obchoduje v amerických dolároch a vy budete s veľkou pravdepodobnosťou kupovať fyzické zlato v eurách. To znamená, že nárast ceny zlata v USD nebude rovnaký ako nárast ceny v EUR. Ako dôkaz prikladám tabuľku s medziročnými zmenami ceny zlata v jednotlivých menách:

 

Cenu zlata v eurách si možné odsledovať napríklad na www.kitco.com, www.goldprice.org, www.24hgold.com, prípadne na iných stránkach. Zlato sa obchoduje v  trójskych uncách (31,103 g), no nie je problémom si zistiť cenu zlata aj za gram (kilogram) ako v nasledujúcich v grafoch:

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (4)

Súvisiace články

Zlato je na ústupe, skončil sa býčí trh?

thursday
13.06.2013
Investície | saxo

Zlato ako istota a ochrana proti inflácii?

thursday
07.03.2013
Investície | dulak.silvester

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)