Čo je to Bitcoin? Ako-investovat.sk .

Čo je to Bitcoin?

wednesday
24.07.2013
Investície | dulak.silvester Komentáre: 3


Veľmi oficiálne, ale zároveň veľmi výstižne: Bitcoin je digitálna, decentralizovaná mena, za ktorou stojí programátor známy pod pseudonymom Satoshi Nakamoto. Táto mena nie je krytá žiadnou inou menou, zlatom či inou komoditou, nepodlieha žiadnej vláde alebo inej inštitúcii a jej používanie je do značnej miery anonymné.Používatelia, ktorí chcú vlastniť alebo obchodovať s bitcoinom, môžu používať program s bitcoin protokolom vo vlastnom PC – „Bitcoin client“, alebo si vytvoria konto na webe, ktorý poskytuje klientské účty pre svojich používateľov. Bitcoin client uchováva vaše peniaze v súbore - „peňaženke“, ktorú si používateľ musí zabezpečiť a zálohovať. Tieto programy sa spájajú s inými používateľmi cez peer-to-peer siete, celý systém je teda značne rozptýlený, čo zabraňuje centrálnym útokom.

 

Systém je v kvázi-anonymný, čo znamená, že hoci každý má možnosť vidieť všetky transakcie zo všetkých účtov, nič v systéme neviaže jednotlivé účty ku konkrétnym osobám. Ako to teda funguje? Obe strany transakcie majú private public key. Platca zadá svoj private key na identifikáciu svojej osoby ako právoplatného vlastníka svojej peňaženky. Následne identifikuje prijímateľa pomocou public key. Potvrdením týchto informácií cez bitcoin software a následnou autentifikáciou sú všetci ostatní členovia v sieti upovedomení, že prijímateľ teraz vlastní bitcoiny od platcu.Bitcoin v súčasnosti neznamená len menu ako takú, celý ekosystém bitcoinu sa značne rozširuje. Obsahuje burzy, poskytovateľov služieb (napr. web – peňaženiek), poskytovateľov tržných informácií, minerov, začínajú sa zapájať priamo predajcovia, ktorí sú ochotní za svoje služby a produkty inkasovať bitcoin. Služba PizzaForCoins napríklad ponúka možnosť donášky pizze za bitcoin. Keďže bežní predajcovia pizze neprijímajú bitcoin, môžete si jedlo objednať cez túto službu, ktorá následne zaplatí dodávateľom pizze v klasických peniazoch. Iná spoločnosť, BitPay, ponúka službu na rovnakom princípe pre viac ako 4 000 produktov, napríklad Black Lotus alebo Wordpress.Kto a prečo používa bitcoin? Sú to napríklad objavitelia nových technológií, zástancovia anonymity, fanúšikovia kryptografie (keďže všetko okolo Bitcoinu je postavené na šifrovaní a kódoch), ľudia nedôverujúci vláde a „fiat money“, často tiež kriminálnici a špekulanti., Možnosť platby v bitcoinoch ponúkajú napríklad online-gambling stránky ako Satoshi dice. Vďaka svojej povahe kvázi-anonymnej meny je ideálnym riešením pre vyhýbanie sa daniam, pranie peňazí, a iným činnostiam, kde je anonymita výhodou.

 

Uveďme tiež príklad Wikileaks. V minulosti bola možnosť podporiť tento web cez všeobecne známu službu PayPal. Tá však podľahla tlaku vlády, ktorá samozrejme Wikileaks nepodporuje, a tak boli ďalšie dotácie označené ako nelegálne. Dnes je opäť možné dotovať Wikileaks veľmi jednoducho, a to práve pomocou bitcoinu.O tom ako získať bitcoiny, aké je ich potenciálne využitie a či má vôbec bitcoin v budúcnosti šancu prežiť sa dočítate v pripravovanom pokračovaní.


Zdravim, mozno nespravna otazka ale ako sa zaregistrujem na bitcoin nieje tu ani stranka ....viete mi poradit?
Pridal: Roman dňa 24.07.2013 o 10:30

Ahoj Roman, tak ako som písal, je možnosť vytvoriť si "peňaženku" pomocou programu vo vlastnom PC, alebo klasicky ako akýkoľvek iný účet na nejakej stránke, kde sa potrebuješ registrovať. Stránok je viac, ja som pri písaní článku pracoval napríklad s webom https://blockchain.info. Dá sa tam založiť demo účet, alebo reálna peňaženka. Takže vyskúšaj, potom sa môžeš podeliť o skúsenosti.. Pridal: Silvester dňa 24.07.2013 o 10:38

Nemusíš si vytvárať lokálnu peňaženku vo vlastnom PC, kľudne si ju vytvor online. Napríklad na https://localbitcoins.com/es/?ch=fjp9 máš svoju peňaženku cez ktorú môžeš hneď nakúpiť Bitcoiny od lokálnych predajcov v tvojom okolí. Kurz Bitcoinu môžeš sledovať napríklad na tejto adrese http://www.bitcoin-kurz.eu Máš tam aj kurz v Eurách. Pridal: Michal dňa 29.09.2017 o 12:57
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:3 Komentáre Galéria (1)

Súvisiace články

Bitcoin čelí veľkým výzvam, v hre sú však aj ďalšie digitálne meny

thursday
13.02.2014
Investície | saxo

฿ - najdôležitejšie udalosti Bitcoin sveta v roku 2013

tuesday
07.01.2014
Investície | jacoobstraka

Dolovanie bitcoinov ฿

wednesday
31.07.2013
Investície | dulak.silvester

Je bitcoin dlhodobo životaschopný?

thursday
25.07.2013
Investície | dulak.silvester

Bitcoin - obchodovanie na burze v digitálnom svete

wednesday
10.07.2013
Investície | dulak.silvester

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)