Je bitcoin dlhodobo životaschopný? Ako-investovat.sk .


Ako sa dostať k bitcoinom? Nové bitcoiny sa získavajú ťažením – „Bitcoin mining“. Celkový počet bitcoinov je obmedzený, konečný počet je 21 miliónov. V minulosti ľudia nadobudli bitcoiny výhradne týmto spôsobom. Hoci stále ostáva značné množstvo nevyťažených bitcoinov (graf ukazuje necelých 12 miliónov vyťažených bitcoinov), ide o  zložitý proces náročný najmä na výpočtovú techniku, bežný užívateľ v podstate nemá šancu žiaden bitcoin samostatne vyťažiť.Ďalším spôsobom je vymeniť si bitcoin za inú menu. Kvôli rastúcemu dopytu vzniklo niekoľko búrz, na ktorých sa dá bitcion zameniť za klasické meny. Mt. Gox je najväčšou z nich, kontroluje viac ako 85% objemu obchodov, poskytuje možnosť zmeniť bitcoin za 17 medzinárodných mien. Ďalšie spoločnosti ako BitcoinATM, Lamassu, Bitcoin Ventures alebo Robocoin sa snažia uľahčiť nákup a predaj bitcoinov, a to cestou „bankomatov“, kde si človek zmení svoje peniaze za bitcoin.

 Využitie bitcoinu by sme mohli hľadať napríklad pri obchodovaní cez internet. Pri tradičných e-shopoch bitcoin pravdepodobne nemá šancu uspieť. Zákazníci obvykle nepotrebujú anonymitu, nepotrebujú náhradu za dolár, neobávajú sa inflácie a zásahov centrálnej banky. Navyše PayPal, ktorý je jedným z najčastejších spôsobov platenia v e-shopoch, investuje množstvo peňazí do ochrany zákazníkov proti podvodom, kým bitcoin žiadnu takúto ochranu nemá. Výhodu však bitcoin získava vďaka svojim minimálnym transakčným nákladom pri tzv. mikroplatbách vo výške napríklad 10 centov, ktoré sú za niektoré služby účtované. Iné využitie by bolo možné pri tzv. game money. Mnohé online hry (Farmville) používajú vlastné peniaze. Aj tu však môže mať používateľ obavu z akejsi inflácie, tvorcovia hier môžu s virtuálnymi peniazmi robiť v podstate čokoľvek. Nedôveru tiež podporujú časté útoky hackerov. Aj pre samotných tvorcov hier by mohlo byť vhodnejšie používať ako virtuálnu menu vo svojej hre práve bitcoin, ktorý podobné problémy eliminuje, a venovať sa radšej vývoju hry namiesto nových virtuálnych peňazí.

Je bitcoin dlhodobo životaschopný? Prevažná väčšina mien je krytá vládou, komoditou, alebo oboma naraz. Prečo teda veriť bitcoinu, ktorý nie je krytý ničím? Grinberg vo svojej štúdií poukazuje na niekoľko problémov, ktorým môže bitcoin čeliť. Hoci sme vyššie uviedli, že je odolný voči inflácii, nemusí to byť celkom pravda, pokiaľ by sa o to postarali jeho „objavitelia“. Môže sa objaviť kvalitnejšia virtuálna mena, ktorej bitcoin nebude môcť konkurovať. Vlády často označujú menu za nelegálnu, môžu nastať tvrdé opatrenia proti jej používaniu, ľudia nebudú chcieť používať menu spojenú s kriminalitou.

 

Používatelia čelia hrozbe potenciálneho zlyhania technológie. Bitcoin je obľúbený aj vďaka anonymite, no ľudia niekedy zverejnia informácie, ktoré ich spájajú s konkrétnymi účtami a transakciami, čím sa anonymita narúša. Ako každé iné peniaze, bitcoin môžete stratiť alebo vám ho môžu ukradnúť pomocou vírusov či iných útokov hackerov. Hoci je bitcoin decentralizovaný a teda vo všeobecnosti nemá miesto, kde by mohol byť napadnutý systém ako celok, podobné pokusy na destabilizáciu celého systému sa objavujú. Treba však podotknúť, že hoci došlo k niekoľkým krádežiam peňazí či krachom celých búrz, samotný kód bitcoinu a sieťový protokol ako taký doteraz odolali všetkým pokusom o prelomenie.

 Na základe vyššie spomínaných negatív sa javí životnosť bitcoinu ako dočasná. Uveďme však príklad inej meny, ktorá nebola krytá vládou ani komoditou, a napriek tomu zachovávala stabilnú hodnotu bez kolapsu po dobu viac ako 10 rokov. Iraqi Swiss Dinar bola do roku 1990 oficiálnou menou v Iraku. Po Vojne v Perzskom Zálive však vláda prestala podporovať starú menu a založila novú „Saddam Dinars“. Na severe krajiny sa naďalej používali pôvodné peniaze, ktoré si dokázali zachovať stabilnú hodnotu. Naopak, Saddam Dinars podľahli hyperinflácii. Po invázii USA do Iraku v roku 2003 sa následne zmieňali pôvodné Swiss Dinars v pomere 1:150.

 Tento príklad ukazuje, že mena bez podpory vlády či krytia komoditou môže byť stabilná. Napriek tomu by si mali byť používatelia vedomí, že ide o stále mladú a vyvíjajúcu sa menu, ktorá čelí mnohým potenciálnym hrozbám.


Pekný článok. Ja by som pridal ešte stránku s nejakými informáciami: http://www.online-zarabanie.sk/ Pridal: Peter S dňa 01.08.2017 o 06:04
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:1 Komentáre Galéria (2)

Súvisiace články

฿ - najdôležitejšie udalosti Bitcoin sveta v roku 2013

tuesday
07.01.2014
Investície | jacoobstraka

Dolovanie bitcoinov ฿

wednesday
31.07.2013
Investície | dulak.silvester

Čo je to Bitcoin?

wednesday
24.07.2013
Investície | dulak.silvester

Bitcoin - obchodovanie na burze v digitálnom svete

wednesday
10.07.2013
Investície | dulak.silvester

Cena Bitcoinu prudko padá

wednesday
10.04.2013
Investície | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)