Ako som začal investovať v sedemnástich rokoch

30.07.2013  /  Marián Bednarčík
zaujimavosti-a-novinky-ako-investovat

Naposledy som písal článok o finančných knihách, ktoré ma zaujali. Keď som dočítal pár kníh, chcel som si obchodovanie s cennými papiermi vyskúšať. Som ešte len študent, prácu nemám, takže som nemal ani peniaze, ktoré by som investoval. Ideálnou voľbou pre mňa boli demoúčty, kde som si toto obchodovanie, bez strachu že prídem o peniaze, skúsil s virtuálnymi peniazmi.

Prvý demoúčet som si vytvoril na stránke spoločnosti X-Trade Brokers, kde som mal možnosť obchodovať s virtuálnymi peniazmi vo výške 10 000 eur. Páčil sa mi veľmi široký výber obchodovaných inštrumentov a taktiež som nemal problém zorientovať sa v tomto systéme, v prehľade a stave portfólia. Zúčastnil som sa aj na seminári, ktorý zorganizovali a vysvetlili obchodovanie v ich systéme a taktiež ukázali niektoré technické stratégie. Skúšal som nakupovať rôzne akcie a komodity, no vždy som len strácal tak som to na nejaký čas vzdal.

Nasledovali ďalšie demoúčty u rôznych spoločnostiach, napríklad Fio, až kým som sa nedostal k jednému u spoločnosti Plus500, na ktorom som ostal až doteraz. Poskytujú veľký výber akcií v rôznych krajinách po celom svete. Okrem nich samozrejme poskytujú aj obchod s ETF a komoditami. Páči sa mi kvôli veľkej prehľadnosti a jednoduchosti. Na obchod ponúkajú až 20 000 virtuálnych eur. Hneď na začiatku som kúpil nejakú akciu a sem-tam komoditu no nikdy sa mi nedarilo. Potom ma napadlo vytvoriť si portfólio. Raz som čítal článok o jednom manažérovi podielového fondu, ktorý vyberal tie akcie, ktoré za posledných 52 týždňov dosiahli svoje dno. Chcel som si to vyskúšať a asi za 10 000 eur som nakúpil akcie 10 spoločností  v rôznych krajinách sveta, ktorých ceny boli oproti minulým veľmi nízke. Nemusel som čakať dlho a výsledky sa dostavili.

Už po pár týždňoch som mal zisk 2 000 eur, čo pri investovaných 10 000 činí 20%. Nasledujúce týždne sa zisk môjho portfólia kolísal na tejto úrovni, alebo mierne pod ňou. Počas ďalších týždňov začal stúpať a po ďalších 2 mesiacoch dosiahol až 5 000 eur, čo predstavuje 50%. Celková hodnota tohto portfólia bola 15 000 eur. Od tohto momentu začal výnos klesať a keď sa dostal pod 4 000 eur, rozhodol som sa ho predať. Za 3 mesiace som takto dosiahol výnos 40% čo pripisujem hlavne náhode a šťastiu no aj tak ma to teší. Práve dnes som si tam vytvoril portfólio náhodne vybratých akcií 18 spoločností v 18 krajinách, tak za nejaký čas napíšem aké výsledky som dosiahol.

Okrem demoúčtov som sa dostal aj do styku s tzv. HYIP – High-yield investment program. Do slovenčiny by sme to mohli preložiť ako vysoko výnosový investičný program. Tieto internetové spoločnosti sľubujú každý deň, týždeň, či mesiac vysoké výnosy z vkladu. Dá sa ich nájsť niekoľko, ja som našiel bez problémov tri. V prvom ste mali zaručený denný výnos 7%, v druhom tak isto denne 8% a v treťom to bolo 10% denne z vloženého vkladu. Minimálna investícia vo všetkých troch bola 10 USD. Každá z nich mala vlastnú dĺžku trvania, napríklad v jednom to bolo 20 dní, čiže na začiatku ak by ste vložili 10 USD, tak pri 7% dennom úroku by ste získavali 0,7 eur denne a po 20 dňoch by ste mali 14 USD. Vždy keď úroky z vkladu dosiahli výšku minimálneho vkladu, mohli ste ju investovať, a tak by ste získali väčší úrok, no len kým by 20 denný cyklus z prvej investície prešiel, potom už len tých napr. 7% z toho čo ste tam reinvestovali a tak dookola. Samozrejme, nemuseli by ste opäť investovať ale mohli by ste ich aj vybrať. Zistil som, že tieto stránky fungujú na princípe tzv. Ponziho systému, čo znamená, že z vkladov vyplácajú iných investorov.

Muž menom Ponzi v roku 1920 vytvoril takúto spoločnosť, ktorá vraj mala dosahovať veľké zisky pomocou arbitráží medzinárodných kupónov ktoré sa dali kúpiť na pošte. Ľudia mu rýchlo uverili a za necelých 7 mesiacov takto získal od ľudí 10-15 miliónov dolárov. Tieto stránky fungujú dovtedy, kým tam prichádzajú noví ľudia a vkladajú ďalšie peniaze, ktoré sú pripisované iným, no ku koncu fungovania týchto stránok ľuďom peniaze už nevyplácajú a stránku zrušia. Žiadnu zo stránok, ktorá funguje na Ponziho systéme, ktoré som pred časom našiel, už teraz nenájdete. Veľa ľudí, ktorí  na takto vytvorených stránkach rýchlo zbohatli a následne zrušili tieto stránky sú stále na slobode. 

Podľa Ponziho sú pomenované pyramídové podvody – ponziho schémy:


Ponzi

ako-investovat.sk

Európska únia

Ako-investovat.sk