Dlhopisy J&T, Penty a ďalších rybičiek Ako-investovat.sk .


O dlhopisoch od domácich finančných skupín sa už bavíme aspoň stýkrát. Ale s pribúdajúcimi emisiami a reklamnými kampaňami sa stále ozýva viac ľudí, ktorí chcú posvätiť svoju investíciu do dlhových papierov od lokálnych žralokov.

 

viackrát sme písali, že u väčšiny dlhopisov ponúkaných pokútne (telefonicky), ale aj v serióznejsích (peňažných) ústavoch dostávate za podstúpené kreditné riziko príliš nízky výnos. Teda ak výnos a riziko porovnávame s dlhopismi obchodovanými na zahraničných trhoch. 

 

Prečo ľudia kupujú dlhopisy?

 

Finančníci v postsocialistickom priestore dobre odhadli psychológiu miestnych občanov - investorov. Občania - investori sa stihli popáliť na rôznych aktívach:

 • akcie a privatizačné fondy po kupónovej privatizácii (na ktorej paradoxne zbohatli dnešní finačníci)
 • zahraničné akcie a podielové fondy spravované podľa západných štandardov (straty hlavne kvôli kríze)
 • dlhopisové podielové fondy, ktoré - čuduj sa svete - majú volatilitu

Úspešný produkt, ktorý by sa mal na Slovensku dobre predávať, by teda nemal mať:

 • v názve slovo fond
 • v názve slovo akcie
 • nemal by mať volatilitu

Slovákovi teda stačí ponúknuť HOCIČO s výnosom dvakrát vyšším ako úrok na dlhom termiňáku, bez volatility a bez slov "fond" a "akcie". A Slovák to kúpi. Výnos má predsa garantovaný (dlhopis). Kreditné riziko ho nezaujíma. Jediné číslo, ktoré vníma, je výnos do splatnosti. 

 

Dlhopisy a volatilita

 

Naši finančníci pred rokmi skúsili emitovať prvé dlhové papiere. Tieto dlhopisy mali veľký úspech a vypredali sa ako teplé rožky. Odvtedy sa zvýšil počet emitentov aj emisií a dnes nie je až také jednoduché popredať vydané dlhové papiere. Stále však idú na odbyt lepšie ako čokoľvek iné. Kúzlo je v tom, že dlhopisy českých a slovenských firiem sa vedia vysporiadať s volatilitou.

 

Väčšina týchto papierov sa neobchoduje na žiadnej burze. Malá časť (po taktovkou J&T) sa obchoduje na lokálnej nelikvidnej bratislavskej burze. Cena dlhopisu pri predaji teda bude taká, akú si stanoví predajca. Slovenské a české korporátne dlhopisy neukazujú svoju cenu na likvidnom trhu (burze) a nechcú sa porovnať s cenami na európskom dlhopisovom trhu. O čom presne hovorím, si ukážeme na európskych dlhopisoch Inaer Aviation 9,5 % kupónom so splatnosťou v roku 2017:

Dlhopisy Inaer Avitation

Dlhopisy Inaer Aviation sa obchodujú na euro dlhopisovom trhu. Počas rokov 2011 a 2012, keď  Európa panikárila kvôli dlhovej kríze, sa cena dlhopisov Inaer Aviation prepadla až na 65 % z ich nominálnej ceny. Dlhopisy ste teoreticky mohli kúpiť pod nominálnu cenu a inkasovať dvojciferný kapitálový výnos + 9,5 % kupón k tomu. 

 

Čo sa v rovnakom čase dialo s dlhopismi slovenských a českých finančníkov? Nič. Keby ste prišli do ich dcérskeho peňažného ústavu alebo zatelefonovali na telefonické predajné stredisko ich partnerskej firmy, svoje papiere by vám pod nominál nepredali. Ani žiadneho z existujúcich majiteľov dlhopisov by nenapadlo, aby vám svoje papiere predal pod nominálnu cenu. V zlých časoch by ste si museli žraločie dlhopisy kupovať za nominál. Otázka je, nakoľko to bola férová cena.

 

Druhý príklad ukazuje vývoj ETF fondu iShares iBoxx High Yield (v dolároch) za dlhšie obdobie. High yield dlhopisy a na ne naviazané fondy mali po kríze veľmi dobré obdobie. Pri relatívne nízkej volatilite sa od roku 2009 zhodnotili o desiatky percent. V kríze na prelome rokov 2008/2009 by ste takýto dlhopisový fond kúpili za cenu okolo 65 a dnes je cena blízko 100 dolárov. Okrem toho ste inkasovali zaujímavý dividendový výnos, ktorý je vyplácaný z kupónov vo fonde držaných dlhopisov. 

High Yield - fond

 

V rovnakom čase by ste však dlhopisy slovenských finančných skupín a skupiniek kupovali samozrejme za nominálnu cenu. Teda žiadny pokles a žiadna zľava ako na burze a likvidnom dlhopisovom trhu. Na jednu stranu je fajn, že pri domácich highe yield (junk) bondoch nemáte volatilitu. Na druhú stranu si však musíte byť vedomí, že práve kvôli tej absencii volatility nedostávate férovú cenu, ktorá by zodpovedala vývoju dlhopisov na svetových trhoch.

 

Aké mám možnosti, ak chcem investovať do dlhopisov?

 1. dlhopisový fond - či už ETF alebo podielový
 2. dlhopisy z eurobondového trhu
 3. miestne nelikvidné korporátne dlhopisy

Dlhopisový fond nechcete, lebo sa bojíte volatility. V roku 2013 je naozaj dobré vyhnúť sa dlhopisovým fondom. Výnosy dlhopisov sú nízke a high yield sa obchoduje za nominál. Čiže cena papierov už nemá kam rásť (možno bude aj klesať, ak by sa dvihli úrokové sadzby) a výnos z kupónov je skôr priemerný než vynikajúci (5 - 6 %). Ale v princípe to nie je zlá voľba, lebo volatilita môže pôsobiť niekedy aj v náš prospech, keď vám umožní kúpiť lacno, ako môžete vidieť na predchádzajúcich grafoch.

 

Dlhopisy na eurobondovom trhu majú síce tiež volatilitu, ale papier môžete držať do splatnosti (ako československý korporátny high yield), inkasovať kupóny a pri splatnosti dostať nominálnu cenu. Volatilitu na grafe máte, ale nemusí vás vyrušovať, keďže sa sústredíte na držanie do splatnosti (rovnako ako pri slovenských termiňákoch, hypotekárnych záložných listoch a podobne). Problémom dlhopisov z európskeho trhu je to, že sa obchodujú v objemoch od 50 000 eur za jeden titul, čiže pre bežného Slováka sú nedostupné.

 

Ako vybrať zo slovenských a českých korporátnych dlhopisov

 

Miestne nelikvidné korporátne dlhopisy nemajú volatilitu (už sme si vysvetlili prečo), takže tej sa báť nemusíte (už sa bojíte len tých žralokov). Ich výhodou však je to, že sa dajú kúpiť aj v relatívne malých objemoch - rádovo v tisíckach eur. Ja osobne si nemyslím, že je správna doba na investovanie do dlhopisov. Mnoho ľudí to však berie ako alternatívu k nízko úročeným termínovaným vkladom. Ak už tie papiere musíte kúpiť (proti mojej vôli :-), skúste dodržať niekoľko pravidiel:

 1. kupujte dlhopisy od viacerých emitentov
 2. a zároveň aj od viacerých finančných skupín (nie všetko od J&T, nie všetko od Penty...)
 3. zaujímajte sa o kreditné riziko (pomerové ukazovatele) emitenta
 4. vyberte si ten dlhopis, ktorý má nižší kreditný risk pri podobnom výnose
 5. úplne ignorujte dlhopisy od minifirmičiek, ktoré nevlastnia nič iné, len dlhy z vyemitovaných papierov

Mám napríklad na výber dlhopisy Florentinom s výnosom okolo 5 %, ktoré predáva Privat banka pod velením Penty. Penta sa za tieto dlhopisy zaručuje, takže vnímate kredit risk Penty. Na druhú stranu máte dlhopisy malej private equity firmy, ktorej meno počujete prvýkrát, je predlžená až strach a ponúka slabých 7 %. Voľba je jednoznačne na dlhopisoch Florentinum napriek tomu, že majú nižší výnos. 

 

Druhá možnosť voľby môže byť napríklad v rámci skupiny J&T. Tá emitovala vlastné papiere J&TFG s výnosom okolo 6 %. Pomerové ukazovatele má J&T o čosi horšie ako Penta, ale má o kúštik vyšší výnos. Emitentom je malá firma založená za účelom emisie, ale matka (J&TFG) sa za dlhopisy zaručuje. Na druhá stranu máte v rámci predajných kanálov J&T v ponuke dlhopisy Esin s kupónom 7,5 %, pričom J&T sa za tento dlh nezaručuje. To znamená, že treba vnímať kredit risk ESIN-u a nie J&T. Veľmi zejdnodušene povedané, ESIN je malá zadlžená firma, do emisie bola v stratách a účelom emisie bolo refinancovanie úverov z J&T banky. Podľa pomerových ukazovateľov máte kreditný risk oveľa vyšší ako pri dlhopisoch J&TFG. Rozdiel vo výnose je však dosť malý. Ak teda silou-mocou chcete kúpiť nejaké papiere pod kuratelou J&T, tak skôr dlhopisy od matky ako dlhopisy od dcéričiek a kamarátskych firmičiek s katastrofálnymi súvahami.

 

Reputačné riziko - alebo môže žralok skrachovať?

 

Žralok samozrejme môže skrachovať. Všetci žraloci a privátni ekvitníci pracujú s dlhom - s finančnou pákou. V dobrých časoch páka znásobuje zisky, v zlých časoch znásobuje straty. Dnes nie je doba, kedy by mali žraloci padať ako huby po daždi. Najmä tí veľkí. Obozretnosť však treba mať pri malých private equity firmách, ktoré sú zvyčajne viaz zadlžené ako ich väčší konkurenti. Opatrný treba byť hlavne o pár rokov, keď začnú rásť úroky, a teda aj náklady na financovanie malých žralokov.

 

Čo sa týka veľkých rýb, tak aj tie môžu skrachovať (spomeňte si na roky 2008, 2009 a veľké investičné banky). Každopádne dnes to vyzerá skôr tak, že dostatok lacných peňazí po kríze veľké ryby skôr posilnil, ako oslabil. Horšie na tom však môžu byť ich malé dcéry alebo kamarátske firmičky (ako Esin). Tu treba rozlišovať, či sa žralok za svoju dcéru zaručuje (materská firma má obvykle lepšie kreditné ukazovatele ako dcéra). Ak sa za dcéru žraločia matka nezaručí, stále sa môžete (do určitej miery) spoľahnúť na reputačné riziko. Pokiaľ bude J&T vládať, tak z dôvodu straty reputácie podrží aj dcéry, ktorým sa nedarí. V zlých časoch zrejme zalepí dlh za "svoje" malé firmy. Nemôže si dovoliť jednu zlyhanú emisiu, lebo by už  ďalšie dlhopisy do budúcna malým investorom nevedela predať.

 

Rizikom však je, koľko takýchto záchran si môže J&T alebo iná skupina dovoliť. Treba sa pozerať na to, koľko dlhopisov celkovo skupina a jej dcéry vyemitovali v pomere k jej aktívam a vlastnému kapitálu. Vo veľmi zlých časoch by sa žraloci vykašľali na reputačné riziko a snažili by sa zachrániť hlavne svoj majetok. 

 

PS: Veľmi zlé časy sme ešte nazažili. Kríza v rokoch 2008 a 2009 nebola zase až taká zlá. Žraloci sa otriasli a dnes sú ešte silnejší.

Žralok


Dobry den, rad by som sa Vas opytal,co poviete napr na dlhopisy J&T Global Finance II., B.V. ,ktore su splatne v roku 2015 so 6.4% p.a. urokom,alebo J&T Global Finance III, s.r.o. , ktore su splatne v roku 2016 s o 6 % p.a. urokom. Alebo viete poradit nieco zaujimavejsie, mozno s dobrymi vstupnymi poplatkami a podmienkami s vyplatou v roku 2015-2016? vopred vam dakujem za info a ostqavam s pozdravom. Pridal: stanislav dňa 05.08.2013 o 12:59

Oba dlhopisy J&T FG su urcite lepsie (risk vs. vynos) ako Esin, JOJ, alebo CEETA. Pri tych druhych mate sice vynos aj 7,5%, ale risk je tam o dost vyssi.
Ale ak uz vobes kupujete dlhopisy, tak si robte portfolio - vyberte z toho co je v ponuke viac, alebo pockajte na dalsie emisie.
Pripadne ak mate portfolio radovo v stotisicoch, tak si uz mozete urobit portfolio z dlhopisov obchodovanych na "normalnom" trhu. Pridal: filip glasa dňa 05.08.2013 o 13:50

Dobrý deň, nedávno som kúpila dlhopisy Penty (Penta Public 6)s úrokom 3,7% so splatnosťou 17.7.2015. Teraz čítam, že kvôli ukrajinskej kríze klesá euro a aj možnosť výnosov z obchodovania s cennými papiermi a komoditami na trhu. Myslíte, že sú moje investície ohrozené a urobila som chybu?? Pridal: Elena dňa 07.08.2014 o 09:53

Dôležité je, čo sa deje s emitentom, nie čo sa deje na Ukrajine. To, že klesajú výnosy cenných papierov na trhu, to sa Vašich dlhopisov netýka. Vaša dlhopisy nie sú kótované na burze a aj keby boli a výnosy dlhopisov by klesli, tak Vám je to jedno, lebo Vy by ste tie dlhopisy držali až do splatnosti (aspoň si myslím). Tieto Vaše dlhopisy budú určite riadne splatené. Penta by si nedovolila poškodiť si reputáciu. Pridal: martin gulka dňa 07.08.2014 o 10:26

Dobry den,

aky mate nazor na J&T Bond EUR zmiešaný verejný špeciálny podielový fond? V portfoliu majú dlhopisy ESINGR 7,5 09/30/19 15,60 %
DAIREW 5,2 07/06/2016 9,04 %
JOJHOU 0 21/12/15 8,37 %
JOJ HOU 6,3 08/15/2018 8,17 %
JTFIGR 6,00 06/21/16 8,07 %

Dakujem. Pridal: Beata dňa 02.07.2015 o 19:33

Dobry den, oplati sa dnes investovat do J&T Bond EUR o.p.f. - Prva Penzijna Spravcovska Spolocnost Postovej Banky.Chcem tam investovat, len mam dilemu, kedze doteraz fond dlhodobo prosperoval, ci nezacne v nasledujúcich 2 rokoch klesat. Viete mi poradit prosim? Dakujem. Pridal: Boris dňa 04.02.2016 o 16:48

zdravim, vedeli by ste zareagovat na komentar ? Pretoze mam tu istu otazku ako 2 komentare predomnou. Dakujem. Pridal: Juraj dňa 10.10.2016 o 18:25

Dobrý deň, rovnako by som sa rád informoval na Váš názor pri investovaní od J&T bond práve v tomto období. Ďakujem. Pridal: Jaroslav dňa 27.04.2017 o 09:46

Dobrý deň.Ponúka j&t aj penta aj iné nejako zaistené dlhopisy a ak áno tak ktoré.Alebo by bolo lepšie korporatne dlhopisy kúpiť cez privatnu správu od i a d ,tá ponúka konzervatívne portfólio ale sú tam poplatky výšku neviem.A je tam možné vstúpiť až od sumy 30000, Bola by to dobrá a bezpečná investícia. Pridal: lvan dňa 15.07.2019 o 17:44
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:9 Komentáre Galéria (1)

Súvisiace články

Emisie slovenských podnikových dlhopisov - prehľad a štatistiky

friday
15.08.2014
Podnikanie | martin.gulka

Oplatí sa investovať do dlhopisov Tatry Mountain Resorts?

tuesday
20.05.2014
Dlhopisy | martin.gulka

Kapitálový fond Prvej Penzijnej investuje do dlhopisov J&T a Istrokapitálu

monday
19.05.2014
Fondy a ETF | admin

Ako a kam investovať v začiatkoch?

monday
10.03.2014
Investície | admin

Slovenské podnikové dlhopisy - 50 emisií známych aj neznámych spoločností

wednesday
05.02.2014
Dlhopisy | martin.gulka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)