Zisky slovenských internetových firiem Ako-investovat.sk .


Azet, Martinus, Profesia, Websupport, Eset a Sygic - pozrite si príbehy slovenských internetových a technologických firiem v číslach.

 

Rast tržieb, ziskovosť a návratnosť kapitálu slovenských internetových a technologických firiem ukazuje, že je to jedno z najzaujímavejších odvetví, v ktorom by ste mohli podnikať. Atraktivitu tohto sektoru podnikania som naznačil už v  predchádzajúcom článku. Teraz si ukážeme na konkrétnych príkladoch a číslach slovenských firiem atraktivitu IT biznisu.

 

Azet.sk

 

Azet.sk netreba nikomu predstavovať. Zakladateľ Milan Dubec vysvetľuje v rozhovore, prečo si myslí, že sú slovenskou internetovou jednotkou (o prvé miesto sa naťahujú so Zoznam.sk). Azet už nepatrí len zakladateľom, lebo v roku 2010 kúpilo podiel v Azete veľké printové vydavateľstvo Ringier. V júli 2013 mal Azet.sk návštevnosť 2,2 milióna unikátnych návštevníkov. Ak pripočítame aj projekty, ktoré nie sú na doméne Azet.sk, návštevnosť sa blíži k trom miliónom. Koľko peňazí dokáže vygenerovať slovenská internetová jednotka?

 

V roku 2005 Azet.sk vykázal tržby len niečo nad 1 mil. eur, no za rok 2011 to bolo už vyše 8,5 mil. eur. Podobným tempom rástol aj čistý zisk. Azet.sk, a.s. dokázal  od roku 2005 do roku 2011 zvýšiť svoj zisk aj svoje tržby o vyše 750 %.

 

Tržby Azetu:

Tržby Azetu

Ukazovateľ zisková marža ukazuje, koľko percent z celkových tržieb zostane spoločnosti vo forme čistého zisku. Zisková marža Azetu je takmer 20 %, návratnosť kapitálu 60 - 120 %. A k tomu vysoký rast tržieb. To všetko pri nízkej miere cudzích zdrojov.  To sú čísla, ktoré v klasických odvetviach dosiahnete veľmi ťažko.

 

 

Martinus.sk 

 

Martinus.sk, s.r.o., prevádzkuje najväčšie slovenské internetové kníhkupectvo a niekoľko kamenných kníhkupectiev. Martinus je stále v rukách pôvodných majiteľov a zakladateľa Michala Meška. 

 

Rovnako ako Azet.sk, a.s., tak aj Martinus.sk, s.r.o. dokázal svoje tržby a zisky za sledované obdobie zvýšiť o niekoľko stovák percent. Všimnite si však veľký rozdiel vo výške ziskovej marže. Kým Azet.sk, a.s. vykazuje ziskovú maržu okolo 20 %, zisková marža Martinus.sk, s.r.o. sa pohybuje do 5 %. Na rozdiel od predaja služieb (reklamy) máte pri predaji tovaru (kníh) oveľa vyššie náklady. 

 

Tržby Martinusu:

Tržby Martinusu

Napriek tomu je Martinus veľmi zaujímavý v raste tržieb, keď od roku 2006 do roku 2011 narástol o 900 %. Rovnako zaujímavá je aj návratnosť kapitálu, ktorá v roku 2011 dosiahla 97 %. A to všetko pri rozumnej miere cudzích zdrojov.

 

 

Profesia.sk 

 

Možno ste hľadali prácu alebo zamestnancov cez portál Profesia.sk. Tento web prevádzkuje spoločnosť Profesia, spol. s.r.o., ktorá vznikla v roku 2000 ako spoločný podnik slovenskej vývojárskej firmy ui 42 s.r.o. a private equity fondu - CZECH AND SLOVAK AMERICAN ENTERPRISE FUND. Človekom číslo jedna v Profesii je už od začiatku Dalibor Jakuš.

 

Po private equity fonde prišli dvaja strategický investori. Prvý bol britský mediálny dom DMGT. Ten predal Profesiu v roku 2012 fínskej spoločnosti  A&N Media.

 

Tržby Profesie:

Tržby profesie

Menšia a nenápadnejšia Profesia robí veľmi zaujímavé tržby od 3,8 - 5,4 milióna eur. Zisková marža je na úrovni okolo 30 % a zisky od 1,3 - 1,8 milióna eur. Po kríze a útlme na trhu práce už Profesia prestala rásť. Stále však dokáže vyprodukovať návratnosť kapitálu okolo 70 %. 

 

 

Websupport

 

Websupport je najväčší webhosting na Slovensku, ak to meriame v tržbách, ale aj v počte registrovaných domén. Na rozdiel od Profesie a Azetu nastúpil Websupport na internetový vlak pomerne neskoro. Napriek tomu dokázal na preplnenom hostingovom trhu vyrásť na jednotku. Odhadujeme, že tržby Websupportu môžu v roku 2013 narásť až k 2 miliónom eur.

 

Ak ste nezačali z webhostingom už v 90. rokoch, na rýchly rast potrebujete investície. Celé tržby vrážate naspäť do ďalšieho rastu. To, že Websupport išiel práve touto cestou, je vidieť aj na nízkej ziskovej marži a nepravidelných ziskoch na jednej strane. Ale tiež na rýchlom raste tržieb na strane druhej. 

 

Tržby Websupportu:

Tržby Websupportu

Udržanie pozície jednotky na trhu dnes by malo byť menej nákladné ako snaha o predbehnutie konkurentov v minulých rokoch. Myslíme, že Websupportu bude v ďalších rokoch zostávať z tržieb viac prostriedkov, ktoré sa teoreticky môžu odzrkadliť na ziskoch. Ako však poznáme Michala Trubana, peniaze skôr potečú na rast a akvizície v zahraničí.

 

 

Eset

 

Eset je bezpochyby najzaujímavejší príbeh slovenského podnikania. Je to najziskovejšia slovenská firma s pomedzi tých, ktoré boli postavená z nuly. So ziskom 65 miliónov eur a 268-miliónovými tržbami tromfne dokonca aj väčšinu továrnikov-privatizérov a aj mnohé podniky založené zahraničným kapitálom. 

 

Na Esete je zaujímavé aj to, že je stále v rukách pôvodných štyroch zakladateľov na čele s Mirom Trnkom. Odolali všetkým ponukám investorov a konkurentov, a tak si na rozdiel od českého AVG a Avastu delia astronomické zisky sami.

 

Napriek svojej veľkosti patrí Eset stále k najrýchlejšie rastúcim spoločnostiam a v súčasnosti zamestnáva viac než 800 zamestnancov. V roku 2008 Eset dosiahol tržby vo výške 52 mil. eur pri ziskovej marži 67 %, čo je naozaj obdivuhodné. O štyri roky neskôr, teda v roku 2012 boli tržby Eset-u päťkrát vyššie. Zisková marža však klesla na 24 %. 

 

Do roku 2012 sa zisková marža pohybovala na úrovni okolo 50 - 60 %, čo je úžasné číslo. Takúto ziskovosť možno dosiahnuť len v málo odvetviach. Jedným z nich je predaj softvéru. 

 

Tržby Esetu:

Tržby Esetu

Príbeh Esetu sa začína ešte pred revolúciou, kedy budúci milionári naprogramovali prvý antivírus. Celú story si môžete pozrieť na prednáške Mira Trnku na Startupcampe.

 

 

Sygic

 

Sygic je technologická firma, ktorá nie je na Slovensku až tak vidieť, a preto ju pozná menší okruh ľudí ako Azet a Profesiu. Zaoberá vývojom navigačných softvérov. Sygic mal prvý navigačný softvér pre iPhone v App Store. Rovnako ako v Esete, aj pre Sygic je kľúčovým trhom zahraničie.

 

Vývoj tržieb a zisku Sygicu:

Tržby Sygicu

Sygicu po roku 2008 klesli tržby aj zisk. V roku 2010 však opäť začal rásť a dnes má dvojnásobné tržby a dvojnásobný zisk ako pred krízou. Ziskovú maržu si udržuje na úrovni okolo 25 %. Návratnosť kapitálu je 50 - 98 %. Sygic je mladá firma, ktorá nebola na trhu s navigáciami od začiatku. Preto je ďalším príkladom, že naskočiť sa dá aj do rozbehnutého vlaku. A to aj vo svetovom merítku.

 

 

Vysoký rast tržieb, vysoká návratnosť kapitálu a nadpriemerná zisková marža

 

To sú spoločné znaky podnikania na internete a v technológiách. Ak podnikáte v tomto sektore, okrem vlastnej snahy a práce vás ťahá hore aj rastúci trh. Technológie a internet si ukrajujú stále väčšiu časť z koláča, ktorý pôvodne patril klasickým firmám. Vysoká návratnosť zase znamená, že oproti bežným podnikom potrebujete oveľa menej kapitálu na to, aby ste urobili miliónovú firmu (potrebujete len rozum a nie stroje a zariadenia). Vysoká zisková marža ukazuje, že pri výrobe softvéru dokážete pracovať s oveľa nižšími nákladmi ako napríklad pri výrobe áut.

 

Ak však na internete predávate tovar, vaše ziskové marže budú podobné a niekedy aj nižšie ako v kammených predajniach. V e-commerce (internetové obchody) však dosiahnete vyššie rasty tržieb a vyššie návratnosti kapitálu ako pri klasickom maloobchode. To prvé preto, že e-commerce rastie na úkor kamenného maloobchodu a to druhé preto, že na rozbeh internetového obchodu potrebujete nižší kapitál ako na rozbeh maloobchodnej siete (pri porovnateľných tržbách).

 

Zaujímavé je, že občania sú náramne naštvaní na banky a hypermarkety, lebo vraj dosahujú nehorázne zisky na úkor nás zákazníkov. Na internete a v IT zarobíte oveľa viac, s menším úsilím, s vyššou maržou a ešte aj budete cool. Nikto vám za zisky z IT nebude nadávať ako bankstrom a predavačom zeleného mäsa a zvednutej zeleniny. Naopak, ako IT podnikateľa vás budú pozývať na konferencie, rozhovory, do poroty startupových súťaží, vaše zisky bude verejnosť oslavovať, získate slávu a možno sa stanete legendou a napíšu o vás knihu :-)

 

Čísla a grafy sú prevzaté z nášho nového projektu Finstat.sk

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (7)

Súvisiace články

ESET - alebo keď americký sen začne na Slovensku

sunday
07.12.2014
Podnikanie | miroslav.kocibal

Ako sa darí FinStatu? Rastie návštevnosť aj tržby

monday
20.10.2014
Podnikanie | admin

Martinus zdvihol tržby o 27 %, jeho konkurent Gorila zvýšil zisk

saturday
03.05.2014
Podnikanie | admin

Najziskovejšie firmy zarobili na technológiách, pôžičkách a hazarde

thursday
03.04.2014
Podnikanie | admin

Azet, Profesia, Martinus - vedia ako na internete zarobiť milióny EUR

friday
21.02.2014
Podnikanie | martin.gulka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok