Index nálady manažérov PMI je na dvojročnom maxime Ako-investovat.sk .


Mierne zlepšenie vo výkone európskej ekonomiky, s ktorým sa počítalo v druhej polovici tohto roku, sa pod ľa všetkého napĺňa. Predstihové indikátory, ktoré hovoria o nálade podnikateov, sa v júli výrazne zlepšili. Takzvaný Index nálady nákupných manažérov (PMI) v eurozóne v júli stúpol na takmer dvojročné maximá a prvýkrát od začiatku roka prekonal úroveň 50 bodov. Tá oddeľuje rast aktivity od poklesu.

PMI - index vs. HDP

K lepšiemu výsledku prispelo najmä zlepšenie nálady v Nemecku a Francúzsku. Celkový indikátor PMI za eurozónu dosiahol v júli hodnotu 50,5 bodu – čo predstavuje oproti júnovým 48,7 bodom výrazné zlepšenie. Nálada sa zlepšila v priemysle aj v službách. Medzi jednotlivými krajinami je najvyššia dôvera v Nemecku (52,1 bodu), avšak výrazné zlepšenie zaznamenalo aj Francúzsko (49,1 bodov). Nálada sa zlepšila aj v krajinách periférie.

Index PMI vyjadruje dôveru manažérov v ekonomiku. Manažéri v dotazníku odpovedajú na otázky týkajúce sa súčasnej ako aj očakávanej produkcie a aktivity vo svojom odvetví. Lepšia nálada sa ešte bude musieť potvrdiť v reálnych číslach. Vývoj indexu však naznačuje, že mierny medzikvartálny rast ekonomiky eurozóny by sme mohli vidieť už v 3. štvrťroku 2013. Zlepšenie vo vnímaní ekonomickej situácie potvrdil aj iný prieskum - index nemeckého podnikateľského sentimentu IFO. V rámci tohto ukazovateľa sa v posledných mesiacoch zlepšilo najmä hodnotenie aktuálnej ekonomickej situácie – hlavne v priemysle.

Rast ekonomického sentimentu sme videli aj na Slovensku. Pod júlový rast ekonomického sentimentu sa podpísalo zlepšenie dôvery spotrebiteľov a mierne zlepšenie vnímania aktuálneho dopytu v priemysle. Spotrebiteská dôvera sa opatrne zlepšuje od začiatku roku a vrátila sa na úrovne z jari minulého roku. Tento vývoj sa však zatiaľ nepremietol do spotreby domácností, ktorá v 1. štvrťroku medziročne klesla o 1 %.

Predpokladáme, že spotreba domácností sa výraznejšie nezlepší ani v druhom polroku, keďže nezamestnanosť stúpla za posledný rok o percentuálny bod a rast príjmov akurát vykrýva rast cien.
Na celý rok naďalej očakávame rast slovenskej ekonomiky o 0,5 %.

Mária Valachyová a Martin Baláž- analytické oddelenie Slovenskej spooriteľne
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Trhy a makro


Podobní autori

admin

martin.gulka

saxo

kasik

ts
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)