Denný komentár o dianí na svetových trhoch Ako-investovat.sk .


Hlavné

  • Austrália: Obchodná bilancia v júni (rozdiel v hodnote medzi importovanými a exportovanými tovarmi a službami) poklesla na 0,60-miliárd AUD, čo je viac ako sa očakávalo 0,81-miliárd AUD. Negatívne na trhy zapôsobila aj revízia obchodnej bilancie za predchádzajúci mesiac máj z pôvodne reportovaných 0,67-miliárd AUD na 0,51-miliárd AUD.
  • Austrália: Centrálna banka RBA (Royal Bank of Australia) dnes podľa očakávaní znížila hlavné úrokové sadzby o 25 bázických bodov na 2,50%. Guvernér Glenn Stevens vidí, že globálny ekonomický rast je v priemere o niečo slabší tento rok so slušným výhľadom na zrýchlenie v budúcom roku. Komodity poklesli (pozrite komoditný index CCI, v klienstkej zóne časť Klub), ale všeobecne zostali na vysokých úrovniach v historickom pohľade. Inflácia sa zmiernila v mnohých krajinách. AUD po rozhodnutí rastie o takmer 90 pipov. Dôvodom je lead-up, ktorý cena za predchádzajúce obdobie pripravila a fakt, že rozhodnutie RBA už bolo do ceny zarátané. Zo stanoviska RBA vyplýva tiež, že do budúcna existuje malá pravdepodobnosť ďalšieho znižovania úrokovej sadzby. 
  • VB: Priemyselná produkcia vo Veľkej Británii v júni vzrástla viac než ekonómovia predpovedali (výsl. 1,1%, očak. 0,7%). To je po trojmesačnej stagnácii najväčší nárast za tento rok. Výstup továrni tiež impresívne prekvapil (výsl. 1,9%, očak. 0,9%). Po týchto pozitívnych správach kurz GBPUSD posilnil na 6 denné maximum na úroveň 1,5391. V tejto oblasti naráža na dôležitú rezistenčnú úroveň, kde sa nachádzajú aj: 240M graf (prístup cez klientskú zónu) - denný pivot R1, High 1,5432 (tj. 3-dňová ZP) a zároveň 38,20 Fib z poklesu z 1,6342 (2.1.) na 1,4830 (12.3.).
  • Nemecko: Továrenské objednávky v júni vzrástli najviac za 8 mesiacov (výsl. 3,8%, očak. 1%). V Nemecku ďalej došlo k veľmi pozitívnej revízii májových továrenských objednávok z -1,3% na -0,5%. Tieto údaje spolu s priemyselnou produkciou vo VB priniesol na trhy pozitívnu náladu. Zdá sa, že Nemecko ako najsilnejšia ekonomika zo 17-tich krajín EZ (mimo VB) začína byť silnejšia a môže začať ťažiť z exportov, čím by sa mohli posilniť predaje a tržby v Európe. Týmto sa začínajú potvrdzovať minulotýždňové slová Draghiho o "predbežnej" stabilizácii ekonomiky po 6-tich štvrťrokoch kontrakcie v EU.
  • Kanada: Obchodná bilancia zostala vyšla podľa očakávaní ekonómov oslovených agentúrou Bloomberg na -0,5-miliárd CAD.
  • USA: Obchodná deficit zahraničného obchodu sa znížil na 34,2 miliárd v júni, čo je najlepší údaj za posledných 3 a pól roka. Tento údaj môže pomôcť rastu HDP. Záplava pozitívnych ekonomických čísel približuje znižovanie objemu QE v USA. Či to bude v septembri je zatiaľ otázne. Korekcia alebo konsolidácia na S&P500 by však mohla pred septembrom prísť.
  • Akcie: Nikkei 225 +1%; Shanghai Stock Exchange Composite +0,49%; Nifty Index -2,52%; DAX -1,17%; FTSE 100 -0,23%; CAC 40 -0,43%; S&P 500 -0,57%; DJIA - 0,60%; Nasdaq -0,74%

Zdroje: Australian Bureau of Statistics, RBA, Bloomberg, Reuters

 

Zaujímavé čítanie

 

Dnes sa ku mne dostala zaujímavá štúdia o minimálne krátkodobých zmenách v oblasti energií. Report pochádza od PPHB s názvom Musings from the Oil Patch. Keďže iba informovaný investor môže urobiť dobré a rozvážne rozhodnutia, tu sú časti z textu, ktoré považujem za relevantné. Nemusíte čítať celý report, ktorý má 23 strán, ale ak chcete tu je celý report: PDF (k stiahnutiu v klientskej zóne).

 

Voľný preklad a výber hlavných argumentov:

 

Posledné roky sme sa koncentrovali na zvýšenú efektivitu ťažobných zariadení. Nabors Industries (NYSE:NBR) pred zverejnením ziskov v júli poukázal, že žvyšovanie ťažobnej efektivity vrtov spôsobilo požieranie rozpočtov ťažobných producentov rýchlejším tempom než je tradične zvykom. Toto môže byť signálom, že tieto spoločnosti mohli vyčerpať autorizovaný rozpočtový kapitál pred koncom posledného kvartála. To je síce pre 4Q normálne, ale ak producenti nenavýšia svoje rozpočty čoskoro, väčšia než normálna časť ťažby v 4Q bude ohrozená, čo bude mať dopad na spoločnosti, ktoré spokytujú služby súvisiace s ťažobnými aktivitami, pretože ťažobné súpravy budú nečinné. Spoločnostiam, ktoré ponúkajú služby a pracujú na konečných fázach príprav vrtov, sa môže dariť lepšie. Avšak, najväčší dopat môže byť na očakávania a predpovede o tempe rastu budúcej produkcie, pretože značný pokles v počte vrtov v decembri sa prenesie do pomalšieho rastu produkcie v 1. časti roku 2014, prinajmenšom. Tento scénar bude veľkou výzvou pre tých, čo predpovedajú budúci vývoj, pretože sa musia zorientovať v novom trende a v nových udajoch, ale nižšia produkcia môže posilniť ceny ropy a zemného plynu aspoň v krátkodobom horizonte.

 

Táto správa má iba vzdelávací charakter a nemá byť chápaná ako výzva či odporúčanie ku kúpe, predaju či držbe akéhokoľvek investičného nástroja. Výsledky minulého obdobia nie sú žiadnou zárukou pre budúci vývoj. Obchodovanie na finančných trhoch je rizikové. Možnosť straty nejde vylúčiť a každý obchod je spojený s určitým rizikom. Pred tým, než sa rozhodnete investovať, prečítajte si poučenie o rizikách a právne vyrozumenie a predovšetkým sa kvalitne pripravte a vzdelávajte.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Trading a brokeri

Blogy


Podobní autori

admin

martin.gulka

juggler

fglasa

kasik
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)