Trhy: Zhrnutie dnešného dňa Ako-investovat.sk .

Trhy: Zhrnutie dnešného dňa

thursday
08.08.2013
Blogy | info


Čo sa stalo na finančných trhoch vo štvrtok 8.8.2013

  •  Akciové indexy vo svete: Nikkei 225 -1,59%; Shanghai Stock Exchange Composite -0,09%; Nifty Index +0,84%; DAX +0,70%; FTSE 100 +0,28%; CAC 40 +0,64%; S&P 500 +0,39%; DJIA +0,18%; Nasdaq +0,41%
  • Japonsko: BOJ (Bank of Japan) dnes nezvýšila objem monetárnych stimulov, ktoré už aj tak sú bezprecedentne veľké, čím vysielajú signál, že veria v oživenie japonskej ekonomiky. Guvernér BOJ Kuroda však varoval pred prípadným oddiaľovaním plánu na zvýšenie maloobchodnej dane. Ak plánovaný inflačný cieľ 2% v priebehu 2 rokov bude ohrozený, BOJ podnikne ďalšie kroky. Kuroda vysvetlil, že rozpočtová konsolidácie je veľmi dôležitá, a strata dôvery v udržateľnosť verejných financií v Japosnku môže viesť k vyšším úrokom (yieldom) na štátnych dlhopisoch, čo by podkopalo práve prebiehajúce monetárne stimuly. Kuroda dúfa, že premiér Abe Shinzo uskutoční fiškálne uťahovanie.
  • Austrália: Miera nezamestnannosti poklesla na 5,7%. Analytici očakávali 5,8%. Počet zamestnaných ľudí poklesol o -10 200 (očak. +5 000). Guvernér RBA tento týždeň znížil úrokovú sadzbu na rekordne nízku úroveň 2,5%. Od 2011 došlo k 2,25% (225 bázických bodov) poklesu. Dôvodom je slabý dopyt po produktoch a predovšetkým ubytok v investíciach do sektora nerastných surovín. AUDUSD rastie od rozhodnutia RBA v utorok už vyše 200 pipov. Dôvod je v lead-upe. Ďalšie poklesy môžu prísť, ale budú limitované. Očakávať by sme mohli obchodovanie do strany. Oči obchodníkov a investorov v súvislosti s AUDUSD budú smerovať do Číny, ktorá je hlavným obchodným partnerom.
  • Čína: Exporty a importy sa odrazili v júli viac než sa očakávalo. Objavujú sa špekulácie, že čínska ekonomika by sa mohla po dvoch rokoch pomalšieho rastu stabilizovať. Odraženie je zatiaľ neisté. Exporty vzrástli o 5,1% oproti minulému roku a analytici oslovení agentúrou Bloomberg očakávali nárast o 2% po júnovom poklese o 3,1%. Importy vzrástli o 10,9%. Obchodná bilancia zostala v surpluse 17,8 miliárd USD.
  • USA: Žiadosti v nezamestnanosti za týždeň končiaci 3. augusta pokračujú v pozitívnom klesajúcom trende (výsl. 333-tisíc, očak. 336-tisíc). Počet prepustených poklesol na najnižšiu úroveň od začiatku recesie. Znižovanie objemu nákupu štátnych dlhopisov by sa v septembri mohlo udiať. Vzhľadom k tomuto fundamentu by sme mohli vidieť konsolidáciu a možno aj korekciu na Wall Street. Akciový index S&P 500 je krátkodobo prekúpený.
  • Ropa: Cena ropy WTI oktobrový kontrakt dnes opäť oslabila až na 102,22 čím prekonala low 102,67 z 30.7. Po päťdňovej korekcii v práve prebiehajúcom strednedobom uptrende sa formuje zaujímavý potenciál. Prekúpenosť meraná na základe RSI sa pomaly vyparuje. Najväčší potenciál na long vidíme v oblasti medzi 97,50, ak tam vôbec cena dorazí. Zaujímavosťou je, že cena ropy klesá spolu s dolárovým indexom. To sa často nedeje. Uvidíme dokedy bude táto pozitívna korelácia trvať. Výhľad: strednedobo hore, dlhodobo dole. Čím vyššie cena bude rásť tým lepší potenciál pre dlhodobý short.
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Trading a brokeri

Blogy


Podobní autori

admin

martin.gulka

juggler

fglasa

kasik
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)