Cena ropy stúpla, zlato klesá Ako-investovat.sk .


Silné oživenie ekonomiky, ktoré sa odohralo hlavne na začiatku júla, pomohlo kľúčovým komoditám v ich ceste za rekordmi. Od marca tak bol minulý mesiac prvým ziskovým. Avšak počas minulého týždňa sa naprieč sektormi začali objavovať priepastné rozdiely. Kým energetický sektor na čele s ropou zažíval rally, vzácne kovy vrátane zlata sa vydali na opačnú stranu.
 
V uplynulom týždni mali na energetických trhoch hlavné slovo lepšie než očakávané ekonomické dáta dvoch najväčších svetových spotrebiteľov ropy, a to Číny a Spojených štátov. Čierne zlato hnali hore tiež pokračujúce obavy z výpadku dodávok kvôli štrajkom líbyjských prístavov. Denne totiž na trhu začalo chýbať viac ako jeden milión barelov ropy. Z toho ťažila najmä americká ropa typu WTI, ktorú podporil aj silný dopyt zo strany amerických rafinérií – spôsobený hlavne vyššou spotrebou benzínu počas práve prebiehajúcej motoristickej sezóny v Spojených štátoch.
 
Silnejšie výrobné dáta v USA, Číne aj Európe, než sa pôvodne predpokladalo, nakoniec poslali nahor aj akcie, dolár a výnosy z dlhopisov. S tým sa však nedokázali vyrovnať vzácne kovy a po pár týždňoch konsolidácie obnovili svoj pokles. Najsilnejší prepad sa ako obvykle dotkol najmä striebra.
 
Čo sa týka poľnohospodárskeho sektora, v júli jeho veľkú časť zasiahlo negatívne momentum. Na rozdiel od vlaňajška sa totiž toľko neprejavili starosti okolo nedostatku úrody. Severná pologuľa má optimálne pestovateľské podmienky, čo vyústilo do prognóz rekordnej úrody v nadchádzajúcich mesiacoch pri kľúčových plodinách, ako sú kukurica, sójové bôby a pšenica.
 
Výnosy komodít za jeden týždeň:
 
Výnosy komodít za jeden týždeň
 
Ceny ropy zažívajú rally, a to ako vďaka dopytu, tak vďaka ponuke
 
Ceny ropy Brent a hlavne WTI sa v uplynulom týždni výrazne zdvihli. Oba typy ropy tak opäť naskočili na cestu k rally. Pri ľahkej rope WTI pritom táto situácia trvá už od apríla. Rally nabrala rýchlosť na začiatku júla, kedy bola prelomená hranica 99 a 100 dolárov za barel. Dôvodom bol prudký pokles v amerických ropných zásobách, predovšetkým v Cushingu, kde sa nachádza hlavné prekladisko americkej ropy obchodovanej na newyorskej burze. Prepad zásob na úrovni 15 percent na 42 miliónov barelov bol znakom toho, že trh čakal na priblíženie svetových cien ropy, ktoré určuje v prvom rade ropa Brent. Kvalitnejšie potrubia a železničná infraštruktúra teraz rope WTI pomáhajú odstrániť dávnejší problém s obrovským nárastom nekonvenčných metód produkcie ropy, ako je napríklad ťažba z bridlíc.
 
Aj keď ešte na konci júla ropu WTI sprevádzali korekcie, v uplynulom týždni prišlo prudké oživenie. Za ním stáli očakávania vyššieho dopytu po vylepšených ekonomických dátach zo Spojených štátov, Číny a Európy. Súčasne sa ale tiež objavili problémy s dodávkami ropy, najmä z Líbye, kde boli barely s ropou sťahované z trhu. Kvôli štrajku v kľúčových prístavoch sa zastavilo takmer 80 percent exportov z Líbye, čo predstavuje viac ako milión barelov denne. Ku všetkým rizikám je ešte potrebné pripočítať miesta vyostrujúceho sa geopolitického napätia – teda Irak, Sudán a Nigériu. Všetky vymenované riziká by mohli podržať cenu ropy hore aj naďalej.
 
Dopyt zo strany amerických rafinérií by mal vyvrcholiť v najbližších mesiacoch. Potom sa z ropy začnú vyrábať aj ďalšie produkty, než len benzín. Do tej doby však správy o ďalšom znižovaní objemu ropy z Cushingu budú držať ceny WTI hore – ako v absolútnych číslach, tak v porovnaní s ropou Brent. Rozdiel medzi oboma typmi ropy sa pritom nedávno prvýkrát za tri roky zmazal a takmer dosiahol parity. Pozornosť sa tak bude upierať predovšetkým na stav zásob, ktoré stále zostávajú nedostatočné. A to najmenej do doby, než sa cena WTI ustáli na úrovni, ktorá odráža náklady na dopravu z amerického vnútrozemia na pobrežné rafinérie.
 
Ropa WTI sa teraz zasekla v rozmedzí 103 a 109,3 dolárov za barel. Ak by sa dostala pod túto hranicu, potvrdil by sa dvojitý vrchol trhu. To by mohlo spôsobiť korekcie až na cenu 97 dolárov. Nové maximum by najskôr mohlo byť 110,55 dolárov, čo bol vrchol z roku 2012. A v marci 2011 sa počas vojny v Líbyi dokonca barel WTI dostal na 114,83 dolárov.
 
Ropa WTI - mesačný kontrakt:
 
Ropa WTI - mesačný kontrakt - graf
 
Zlato sa stiahlo späť do defenzívy
 
Počas júla boli vzácne kovy v pluse, zlato pritom prvýkrát od marca rástlo a striebro dokonca prvýkrát od januára. Po období obchodovania v ustálenom rozmedzí sa však kovom nepodarilo prelomiť dôležitú technickú hranicu odporu, čo v tomto týždni vyústilo v ďalšie oslabovanie. K tomu prispela najmä trojkombinácia rastúcich akcií, výnosov z dlhopisov a dolára. Všetky tri faktory zlatu len zhoršili a žltý kov sa nakoniec dostal pod hodnotu 1300 dolárov za uncu. A to už sa zlato tešilo na podporu kvôli slabším než očakávaným dátam z oblasti amerického trhu práce. Hranica podpory je teraz na 1265 dolároch. Prelomenie hodnoty 1245 by však mohlo signalizovať návrat k júnovému minimu na 1180 dolároch za uncu.
 
Zlatu pomáhalo pokračovanie trendu silného fyzického dopytu po tomto kove a útlm v predaji burzovo obchodovaných produktov (Exchange Traded Products - ETP). Hedgeové fondy potom dokonca zdvojnásobili svoje dlhé čisté pozície, hoci išlo o nárast z rekordne nízkych hodnôt. Je však jasné, že keď práve teraz výnosy dlhopisov a akcií vytrvalo rastú, vzácne kovy sa odsunú až na perifériu záujmu investičných manažérov. Podporu by zlato mohlo nájsť len vtedy, ak by sa náhle objavilo ekonomické spomalenie Spojených štátov alebo Číny, keby sa obnovili problémy eurozóny alebo sa objavili nejaké geopolitické riziká. Ešte tak nie je všetko stratené - napríklad v piatok prekvapili slabšie čísla z amerického trhu práce. Kým sa zlato udrží nad 1245 dolároch za uncu, potom akékoľvek oslabovanie nemožno označiť inak ako korekciou zo silných júlových hodnôt.
 
Spotová cena zlata:
 
Spotová cena zlata - graf
 
 
Zemný plyn je kvôli miernejšiemu počasiu stále dole
 
Americký zemný plyn si v súčasnosti vyberá svoje negatívne momentum. K tomu dopomohli aj štvrtkové čísla, ktoré ukázali, že zásoby plynu rastú viac, než sa čakalo. Trh je navyše pod tlakom kvôli nižšiemu dopytu - elektrické generátory totiž nie sú kvôli miernejšiemu počasiu v takom záprahu, ako by sa cenám plynu hodilo.
 
Ekonomické dáta podporili ceny medi
 
Cena medi sa neustále menila a jej vývoj určovali hlavne najnovšie správy z Číny. Tie boli ešte pred začiatkom uplynulého týždňa negatívne - hoci čínske úrady tvrdia, že sú pripravené ekonomický rast stabilizovať. O prekvapenie sa nakoniec postaral výrobný index nákupných manažérov (PMI), ktorý poskytol medi rastový impulz. A lepšie ekonomické dáta dvoch najvýznamnejších spotrebiteľov by mohli medi aj ďalším priemyselným kovom všeobecne zabezpečiť pevnú pôdu pod nohami aspoň na ďalších pár mesiacov.
 
Cena kukurice padala - vyhliadky úrody sú totiž viac než dobré a hedgeové fondy ju začali vypredávať
 
Poľnohospodárske plodiny postihli výpredaje, ktoré uškodili hlavne cenám novej úrody kukurice (kontrakty futures na tohtoročný december). Tie sa dostali dokonca na 4,7 dolára za bushel, čo je najnižšia hodnota od októbra 2010 a zhruba 12 percentný rozdiel oproti päťročnému priemeru. Predpovede počasia sú stále veľmi priaznivé. Rastie tak pravdepodobnosť, že nás na jeseň čaká rekordná úroda. Vyčerpané sklady by sa tým pádom mohli po minuloročnom suchu výrazne naplniť. A na prepade ceny kukurice sa podieľali aj hedgeové fondy a ďalší veľkí investori, ktorí počas júla vytvorili najväčšie množstvo čistých krátkych pozícií najmenej od roku 2006 - konkrétne 417 miliónov Bushel (10,6 milióna ton).
 
Ole Hansen, hlavný komoditný stratég Saxo Bank:
Ole Hansen

 

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (3)

Súvisiace články

Zlato je na ústupe, skončil sa býčí trh?

thursday
13.06.2013
Investície | saxo

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)