High yield bonds - sú všetky „prašivé dlhopisy prašivé“? Ako-investovat.sk .


Prašivé dlhopisy (obligácie) alebo častejšie pomenovávané aj ako High-Yield dlhopisy sú dlhové papiere, ktoré svojím ratingom spadajú mimo investičný stupeň ratingových agentúr. Napriek tomu, že za ich emisiou stoja známe svetové spoločnosti s tradíciou (samozrejme netvrdím, že dlhšia doba existencie spoločnosti znamená apriori aj záruku, že nedôjde k defaultnej udalosti, ale určitú koreláciu by sme tam pravdepodobne mohli nájsť).

 

Rozhodne však, ak je emitentom takáto spoločnosť dáva to, podľa môjho názoru, vyššiu záruku splatenia dlhu aj keď finančné ukazovatele a teda aj rating tomu nenasvedčujú a spoločnosť sa nachádza mimo investičný stupeň a nezískala pre dlhopisy rating aspoň „3Béčka“.  Najmä keď to porovnáme s niektorými slovenskými spoločnosťami, kde spoločnosť má dostupnú ledva jednu účtovnú závierku, môžeme si o vierohodnosti utvoriť vlastný názor.

 

 

Ako sme už povedali, tieto dlhopisy majú teda nižšiu kvalitu, za čo investori požadujú patrične vyšší výnos. Tak ako môžeme vidieť na nasledujúcom grafe, ktorý zobrazuje defaultné miery podľa ratingových stupňov, čím dlhšia doba do maturity a nižší rating, tým väčšia pravdepodobnosť defaultu. Platí úmera čím nižší rating a dlhšia doba do splatnosti, tým vyšší požadovaný výnos za rastúce riziko.

 

 

Ani defaultné miery sa však nevyvíjajú absolútne konštantne a aj pri nich môžeme pozorovať cyklickosť hospodárstva. Nízke defaultné miery a veľká likvidita dodávaná od centrálnych bánk boli jedným z faktorov, ktoré prispievajú k rastu dopytu po High-Yield dlhopisoch v poslednom období (vyšší dopyt však samozrejme tlačí na ceny a tak aj reálne ceny oproti nominálnym stúpli – v súčasnosti sa pohybujeme na  úrovni okolo 5-6% nad nominálnou hodnotou). Samotná defaultná miera sa pohybuje v súčasnosti v Európe aj USA na úrovni 2,9%, čo je pod dlhodobým priemerom, ktorý je na úrovni 4,4%. (Keďže sa však nachádza pod svojím priemerom a nižšie už nemá veľmi kam klesať, môžeme v najbližšom období očakávať pravdepodobne jej mierny rast.)

 

 

Samozrejme, priemerná defaultná miera je jedna vec, ale samotná skupina High-Yield dlhopisov nie je absolútne homogénna báza. Od roku 2000 sa priemerná kreditná kvalita High-Yield dlhopisov posunula pozitívnym smerom z úrovne ratingu B2 na úroveň BB3.  Pokiaľ sa vrátime k úvodnému grafu, ktorý je síce od agentúry S&P, ale ak ho aproximujeme na ratingové stupne Moodys, tak posun z B2 na BB3 predstavuje posun defaultnej miery z 3,8% na 1,8% pri jednoročnom období, pri 5 ročnom období sa jedná o posun z 25% defaultnej miery na 16% pri BB3 (jedná sa o dlhodobé priemery za obdobie rokov 1983-2011)  a táto zmena rozhodne nie je zanedbateľná.

 

 

Keď sme si teda v úvode položili otázku „sú prašivé obligácie prašivé?“ tak, podľa môjho názoru, áno aj nie. To, že dlhopis sa nenachádza v investičnom stupni ratingových agentúr nemusí znamenať, že by sme sa mu mali zďaleka vyhnúť. Dlhodobé štatistiky sú jedna vec a ako sme ukázali, súčasná situácia druhá. Tak isto treba rozlišovať aj v rámci samotnej kategórie High-Yield dlhopisov a pozrieť sa kto za danou emisiou stojí a v akej je situácií. Posledná a najdôležitejšia vec je „nevsádzať všetko na jedného koňa“, teda vhodne diverzifikovať riziko! Samozrejme, ak je niekto hráč a má rád riziko môže investovať aj všetko do jedného dlhopisu, najlepšie s ratingom „C“.

 

V pokračovaní článku Vám prinesieme výber niektorých High-Yield dlhopisov aj s ich historickými výnosmi.


Podla mna minimalne v EU este default rates budu klesat s tym, ako sa bude ozivovat ekonomika... pausalne cim vyssi ekonomicky rast, tym nizsie default rates... Pridal: Lobista dňa 11.08.2013 o 08:57

Ale to je horizont v mesiacoch az 1-2 roky. A klesnu ti len o kustik. Za to do hora je potencial neobmedzeny :-)
Druha vec je, ze dnes dostavas dost nizky vynos, spready su nizsie, celkovo sa hovori ze na HY je bublina po minulorocnom raste. Aj short interesty su vysoke. Pridal: filip glasa dňa 11.08.2013 o 12:12
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:2 Komentáre Galéria (4)

Súvisiace články

Sú európske High Yield dlhopisy atraktívne?

thursday
17.07.2014
Dlhopisy | ts

Sú High Yield dlhopisy s výnosomi 5,5% atraktívne?

tuesday
22.10.2013
Dlhopisy | koysjuraj

Dlhopisy A.T.U. sú v tiesni - kto na nich zarobí?

wednesday
14.08.2013
Dlhopisy | koysjuraj

Dlhopis CEETA nie je veľmi atraktívny

tuesday
13.08.2013
Dlhopisy | martin.gulka

Výnosy zahraničných High Yield dlhopisov sú vyššie ako slovenské

monday
12.08.2013
Dlhopisy | koysjuraj

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)