Trhy: Zhrnutie dňa (12.8.2013) Ako-investovat.sk .


Čo sa stalo na finančných trhoch 12.8.2013

Hlavné

  • Svetové akciové indexy: Nikkei 225 -0,70%, Shanghai Composite +2,39%, Nifty +0,84%, DAX +0,25%, FTSE 100 -0,14%, CAC 40 -0,12%, S&P 500 -0,12%, DJIA -0,04%, Nasdaq +0,27%.
  • Japonsko: Hrubý domáci produkt v 2Q rástol slabšie než očakávali analytici (výsl. 0,6%, očak. 0,9%). Akcie dnes klesali. Bezprecedentné kroky a neprebádané teritórium monetárnej politiky v Japonsku aké ešte nikto nikdy neurobil, vyvoláva zvýšenú volatilitu. Ak sa nestane katastrofa, myslím si, že pullbacky smerom dole na japosnkých akciách aj na USDJPY môžu byť veľmi zaujímavé. Hlavne treba zostať rozvážny pri rozhodovaní.
  • Japonsko: Slabší HDP pridal na dôležitosti vo verejnej rozprave či je Japosnko dostatočne silné a schopné ustáť plánované zvýšenie maloobchodnej dane v apríli. Zatiaľ, čo spotrebitelia pokračujú v podpore japonského oživovania ekonomiky, spoločnosti sa musia pridať tiež na stranu projektu Abenomics. Ďalšie znižovanie investícií spoločností by prinieslo veľkú výzvu premiérovi Abe Shinzovi.
  • Dolárový index Cash (DX) dnes posilňuje, tak ako sme očakávali. V čase písania o 17:15 index posilnil na o +0,30% na 81,364, ale dnes sa obchodoval aj vyššie na 81,507. Z komodít dnes najväčšie poklesy registrujeme na ryži (-0,6%), rope (-0,8%) a pomarančovom koncentráte (-3,1%). Najsilnejší je dnes kontrakt striebra (+4,6%), potom nasleduje zemný plyn (+3,4%) a sójový šrot (+2,5%). Trhy očakávali, že striebro bude patriť k najslabším komoditám. Nedeje sa tak. Formuje sa príležitosť? Myslím si, že áno.

Zaujímavé čítanie

Zaujímavý článok o rope v súvislosti s Európu bol uverejnený dnes na portály Bloomberg: WTI Trades Near Four-Day High Amid Signs Europe Recession.

Stručný výber z článku: Cena ropy WTI sa po oslabení dostala na 4 dňové maximá vďaka očkávaniam, že sa Európa dostala opäť do rastového pásma po prvýkrát od roku 2011. Po 6 štvrťrokoch kontrakcie HDP 17-tich európskych krajín rástlo v 2Q 0,2% tempom.

"Najhoršie je za nami v Európe, ale očakávame, že rast bude viac plytký než by sa mal navrátiť impresívny rast," povedal Carsten Fritsch, analytik Commerzbank AG vo Frankfurte. Ďalej povedal, že nevidí priestor pre ropu, aby pokračovala v raste. Aktuálne trh potrebuje absorbovať nadponuku.

Pred nami je kľúčových 48-hodín, pretože 14.8. výjde HDP v Európe, ktorý môže ukázať smer ďalšieho vývoja EUR a iných aktív.

Už druhý týždeň znižujú správcovia aktív čisté long pozície na kontraktoch ropy WTI v rámci očakávania, že FED zníži objem QE a pošle tak ropu na najväčšiu šnúru prepadov v rade tento rok. Podľa CFTC hedgové fondy znížili čisté long pozície o 2,5% v priebehu 7 dní do 6.8.

Ponuka ropy zo strany Iránu môže v nasledujúcich mesiacoch vzrásť. Rozhovory medzi Iránom a OSN, USA a EU sú na dobrej ceste. Iran bol kedysi 2. najväčší producent ropy OPEC po Saudskej Arábii. Dnes je až šiesty. Snaha bývalého ropného ministra Bijana Namdara Zanganeha je obnoviť produkčné kapacity na pôvodné úrovne z roku 2005, ak bude znovu vymenovaný. Prezident Hassan Rohani má o to záujem.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Trading a brokeri

Blogy


Podobní autori

admin

martin.gulka

juggler

fglasa

kasik




Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)