Japonských akcií sa netreba báť Ako-investovat.sk .


Japonské akcie sa doslova motajú ostatné dva mesiace, čo primárne súvisí s predchádzajúcou veľmi prudkou rely. Tá si vyžaduje, aby ju aj fundamenty dobehli, alebo potvrdili. Viacerí investori zvolili vyčkávací mód, či sa extrémne uvoľnená politika premietne aj do reálnej ekonomiky. Rovnako strašili rastúce výnosy na japonských vládnych dlhopisoch napriek ich masívnym nákupom zo strany Bank of Japan. Ďalším strašiakom, ktorý posielal akcie dole, bolo ohlásenie zvýšenia obdoby dane z pridanej hodnoty (nemá presne našu formu). Pauzu spôsobili aj slabšie dáta oproti očakávaniam v uplynulých týždňoch.

 

Dôvody investície ale zostávajú nezmenené. O sile centrálnych bánk sme sa mohli niekoľkokrát v nedávnej minulosti presvedčiť. Stále platí zlaté pravidlo nebojovať s centrálnymi bankami a extrémne uvoľnená politika vždy spôsobuje rast cien aktív. Lepšie povedané nadmerná likvidita na trhoch vždy vedie k ich rastu. Určite sa neradím do tábora ľudí, ktorí tvrdia, že súčasné konanie dokáže krajinu spasiť a určite si myslím, že prinesie viacej problémov do budúcnosti. Je však základnou chybou neviesť sa na vlne. Japonci majú v pomere k ekonomike 2,5-krát väčšie kvantitatívne uvoľňovanie ako USA.

 

Rast japonský akcií zatiaľ nie je prehnaný. Ocenenie je o niečo vyššie ako v prípade iných vyspelých trhov, ale voči historickému priemeru zostáva v normále. Dôvodom je rovnako silný rast ziskov spoločností korešpondujúci s rastom cien ich akcií. V druhom kvartáli zisky spoločností indexu Nikkei 225 vzrástli neuveriteľných 102,25% medziročne. Z veľkej časti tento rast spôsobuje výrazne slabší jen, ktorý exportne orientovaným firmám významne dvíha jenové príjmy. Rastúca ziskovosť firiem vytvára obrovský potenciál pre ekonomiku v podobe rastúcich kapitálových výdavkov.

 

Vývoj indexu Nikkei 225 júl 2012 - august 2013:

Graf indexu Nikkei 225Úspech menovej politiky badať aj vo vývoji cenovej hladiny. Samotný návrat k inflácii môže výrazne podporiť ekonomiku. Vplyv tak badať okrem exportu aj na spotrebe a realitnom trhu. Stále si myslím, že kvantitatívne uvoľňovanie nepovedie k významnejšiemu nárastu ochoty Japoncov požičiavať si. No menové stimuly sú sprevádzané aj fiškálnymi stimulmi. Z dlhodobého pohľadu na verejné financie opäť asi nejde o šťastné riešenie, ale krátkodobý efekt rastu vládnych výdavkov na ekonomiku bude určite pozitívny. Navyše japonská vláda musí zvyšovať emisiu dlhopisov kvôli masívnym nákupom centrálnou bankou. Tretím pilierom tzv. "Abenomics" sú reformy, ktoré podľa môjho názoru budú mať opäť pozitívne dopady na ekonomiku a možno z celého mixu predstavujú najdôležitejšie prvky. Dnes sa v japonských médiách špekuluje o znížení daní z príjmu pre firmy, čím by chcel premiér Abe kompenzovať nárast spotrebných daní. Výborné konanie, ktoré má obrovský potenciál podporiť ekonomický rast. Samozrejme plány sú ďalekosiahlejšie ako napr. reformy v poľnohospodárstve, energetike apod.

 

Absolútne nezastávam názor, že Abe bude úspešný a zachráni Japonsko pred neodvratnou pomalou deštrukciou ekonomiky. No takto expanzívna menová a fiškálna politika sprevádzaná reformami sa určite bude ďalej na horizonte minimálne jedného roka v ekonomike prejavovať, rovnako aj na cenách aktív a bolo by chybou nezviesť sa na vlne vyvolanej centrálnou bankou. Z pohľadu modernej teórie bilancií sa nedá na Japonsko dívať inak ako kladne. Expanzia bilancií prebieha na všetkých úrovniach - bilanciu zväčšuje vláda, zväčšuje ju centrálna banka, rovnako opatrne aj súkromný sektor, čoho následkom sa podľa tejto teórie musí dostaviť hospodársky rast.

 

Na japonské akcie sa preto dívam pozitívne. Investíciu odporúčam hedžovať voči oslabovaniu jenu, ktoré by malo rovnako pokračovať a uberať časť ziskov akcií. Samozrejme nejde o bezrizikovú investíciu. Japonsko započalo dlho nevídaný experiment, ktorý môže kedykoľvek a kdekoľvek prasknúť. Prvotné efekty sú ale vždy pozitívne, preto aj ide o časovo limitovanú investíciu.

 

Radoslav Kasík je portfólio manažér v Across Wealth Management

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)