Dlhopis JTFG III ako solídna investícia? Ako-investovat.sk .


Ďalším z dlhopisov pochádzajúci zo skupiny J&T je dlhopis JTFG III 6,00%/2016. Podobne ako u emisií dlhopisov JTFG I a JTFG II, tak aj táto emisia je zaistená ručiteľským vyhlásením J&T Finance Group, a.s., ktorá je materskou spoločnosťou emitenta. Kým dlhopisy JTFG I a JTFG II mali vysokú menovitú hodnotu a neboli určené pre retail, táto séria dlhopisov bola vydaná s menovitou hodnotou 1000 EUR a je dostupná aj pre malých investorov. Ďalšou odlišnosťou emisie JTFG III od predchádzajúcich dvoch emisií je tiež v tom, že emitent dlhopisov JTFG III je slovenskou spoločnosťou a nie holandskou.

 

Základné informácie o dlhopise:

 

Názov: JTFG III 6,00%/2016

ISIN: SK4120009242

Emitent: J&T Global Finance III, s.r.o.

Celkový objem emisie: 100 000 000 EUR

Mena emisie: EUR

Menovitá hodnota: 1 000 EUR

Úrok: 6,00% p.a.

Výplata úroku: polročne, vždy 21. januára a 21. Decembra

Dátum emisie dlhopisov: 21.6.2013

Splatnosť dlhopisov: 21.6.2016

 

Emitentom dlhopisov JTFG III 6,00%/2016 je teda spoločnosť J&T Global Finance III, s.r.o., ktorá vznikla v apríli 2013 a emitent bol založený výhradne za účelom emisie dlhopisov. Prevažujúcim predmetom jeho činnosti je poskytovanie pôžičiek spoločnostiam v skupine J&T. Z toho je zrejmé, že výťažok z emisie sa použije na financovanie činností, resp. refinancovanie súčasných úverov a pôžičiek skupiny J&T.

 

Keďže emitent nemá žiadnu históriu hospodárenia a za jeho záväzky ručí spoločnosť J&T Finance Group, a.s., treba si pre zhodnotenie bonity zanalyzovať hospodárenie a stav ručiteľa. Skupinu J&T Finance Group, a.s. každý pozná a vie, že ide o veľkú a silnú finančnú skupinu, ktorej prevažnú časť aktív tvoria finančné aktíva a pohľadávky z poskytnutých úverov a pôžičiek. V tomto prípade nie je veľmi potrebné hodnotiť a porovnávať jednotlivé aktíva a hospodárenie skupiny, avšak stav najzákladnejších údajov je zobrazený v tabuľke nižšie.

 

Prehľad základných údajov ručiteľa emisie (J&T Finance Group, a.s.) kde za rok 2012 ide len o prvý polrok:  

Finančné skupiny pracujú s vysokým cudzím kapitálom (konkrétne J&T vyše 600% voči vlastnému kapitálu) a majú aj príliš vysoký ukazovateľ dlh/EBIT (leverage) a rovnako aj dlh/vlastné imanie.

 

Skupina J&T spravuje aktíva vo výške viac ako 5 mld. EUR, z čoho najväčšiu časť tvoria pohľadávky z poskytnutých úverov a pôžičiek a cenné papiere. Najväčšiu časť príjmov tvoria úrokové výnosy a výnosy z poplatkov a provízií. Ďalšou významnou položkou vo výsledovke je aj zisk/strata z obchodovania, ktorú som do tabuľky nezahrnul, no za sledované roky (okrem 2011) skupina vykázala z obchodovania nemalé zisky. Ak by sme sčítali celkové objemy všetkých troch emisií, za ktoré J&T ručí, a prirovnali ju k hodnote aktív, tak by sme zistili, že tieto dlhopisy tvoria z celkových aktív J&T zhruba 6% a z vlastného kapitálu 46%.

 

Dlhopisy JTFG III je v súčasnosti možné obstarať na BCPB prostredníctvom niektorého z členom burzy, no keďže stále prebieha primárny predaj, najrozumnejšie by bolo kúpiť dlhopisy priamo od J&T Banky, ktorá si v čase primárneho úpisu neúčtuje žiadny poplatok za obstaranie dlhopisov. Dlhopisy si je možné kúpiť už od jedného kusu.

 

Porovnaním pomerových ukazovateľov, sa tieto dlhopisy nezdajú až také atraktívne. Investor sa skôr než na čísla spolieha na dobré meno J&TFG a to, že z dôvodu reputačného rizika J&T dlhopisy splatí. Úroková sadzba 6% p.a. pri min. investícií 1000 EUR sa pri dlhopisoch zaistených ručiteľským vyhlásením javí ako uspokojujúca v rámci univerza slovenských podnikových dlhopisov. V európskom porovnaní je to skôr nevýhodný úrok.


Co si myslite o dlhopise JTFG V? Pridal: ARQ dňa 02.08.2015 o 15:59

Tiez by ma zaujimal fond JTFG V. Ako ho hodnotite?
Dakujem Pridal: PGa dňa 08.10.2015 o 13:29
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:2 Komentáre Galéria (1)

Súvisiace články

Dlhopis CEETA nie je veľmi atraktívny

tuesday
13.08.2013
Dlhopisy | martin.gulka

Dlhopisy J&T, Penty a ďalších rybičiek

sunday
04.08.2013
Dlhopisy | admin

Dlhopis ESIN group ponúka málo

friday
22.02.2013
Dlhopisy | martin.gulka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)