Grécko bude potrebovať ďalšie peniaze Ako-investovat.sk .


Minulý týžde sa na trhoch objavili správy o tom, že Grécko zrejme bude potrebova  ďalší, v poradí už tretí záchranný plán. Problémovej európskej krajine pritom v predchádzajúcich rokoch časť zdrojov požičalo aj Slovensko.
 
 
Grécko je stále v recesii a patrí medzi krajiny s najvyššou nezamestnanosou v rámci EÚ. Úsporné opatrenia, ktoré zahŕň ajú okrem iného zvyšovanie daní, prepúšanie štátnych úradníkov a výdavkové škrty, však ekonomickému rastu príliš neprospievajú. Hlavným cie ľom konsolidačných opatrení je dosiahnuť prebytkové primárne saldo štátneho rozpočtu (t.j. rozdiel medzi celkovými príjmami a celkovými výdavkami s výnimkou úrokov štátneho dlhu), vďaka čomu by sa krajina prestala zadlžovať a mohla by postupne začať splácať staré záväzky.
 
Kým ešte v roku 2009 grécka vláda vykázala primárny deficit vo výške 10,7 % HDP, tento rok by podľa inšpektorov MMF mohla vykázať prvý mierny prebytok. Plány však komplikuje negatívny vývoj gréckej ekonomiky, ktorá sa nachádza v recesii už šiesty rok a aj keď  sa jej pokles v posledných kvartáloch spomaľuje, jej výkonnosť je viac ako 20 % pod predkrízovými úrov ami.
 
Minulý týždeň pritom grécky minister financií Yannis Stounaras vyhlásil, že Grécko bude zrejme na budúci rok potrebovať dodatočnú pomoc vo výške 10 miliárd eur, aby dokázalo splácať svoje záväzky. Podobnú sumu potvrdil aj nemecký minister financií Wolfgang Schäuble.
 
V porovnaní s predchádzajúcimi záchrannými plánmi je však táto suma pomerne nízka. Grécko v predchádzajúcich rokoch dostalo už dva záchranné plány v celkovom objeme 240 miliárd eur - čo predstavuje vyše 130% HDP krajiny. Prvý plán v roku 2010 bol realizovaný prostredníctvom bilaterálnych pôžičiek od jednotlivých štátov Eurozóny a MMF (Slovensko sa tejto pomoci nezúčastnilo).
 
Ďalší záchranný balík potrebovala krajina začiatkom roka 2012, keď  jej prostriedky poskytol EFSF. Druhý záchranný balík bol realizovaný prostredníctvom fondu EFSF, zahŕň al aj odpísanie časti dlhu držaného súkromnými vlastníkmi v celkovej hodnote vyše 100 miliárd. To však malo negatívny dopad najmä na domáce banky, ktoré museli byť následne rekapitalizované zo štátnych prostriedkov.
 
Slovensko má v rámci EFSF iba relatívne malý podiel (cca. 1%), pričom maximálna expozícia voči Grécku prostredníctvom tohto mechanizmu predstavuje 1,5 miliardy EUR – čo predstavuje 2 % nášho HDP. V dôsledku blížiacich sa volieb v Nemecku (22. septembra) – ktoré má v európskych záchranných mechanizmoch najvyšší podiel - je však pravdepodobné, že rozhodnutie o poskytnutí  ďalšej pomoci Grécku sa odloží až kým bude vytvorená nová nemecká vláda.
 
Ďalšie odpísanie či už súkromného alebo oficiálneho dlhu je nepravdepodobné. Situácia okolo Grécka tak zrejme bude vyvoláva nižšiu volatilitu než v predchádzajúcich rokoch. V rámci možných riešení je najpravdepodobnejšie poskytnutie ďalšej pomoci prostredníctvom mechanizmu ESM. Možným riešením je aj prevod už poskytnutých úverov na rekapitalizáciu gréckych bánk od Gréckej vlády na mechanizmus ESM – čo by znížilo vládny dlh až o 50 miliárd. Taktiež je možné  ďalšie predĺženie splátok, resp. zníženie úrokov z nich.
 
Pre ďalší vývoj však bude k ľúčové najmä to, ako sa Grékom bude dariť naplniť konsolidačný plán a či sa skutočne podarí dosiahnuť a
udržať prebytok primárneho salda rozpočtu.
 
Martin Baláž je analytik SLSP
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Situácia v Grécku ešte zďaleka nie je vyriešená. Bude sa ťahať najmenej celý týždeň

monday
13.07.2015
Trhy a makro | saxo

Krajiny PIIGS sa vracajú sa na finančné trhy

tuesday
22.04.2014
Trhy a makro | balaz.martin

Jeseň bude na finančných trhoch horúca

monday
02.09.2013
Trhy a makro | martin.balaz

ECB ponechá nízku úrokovú sadzu dlhší čas

monday
08.07.2013
Trhy a makro | balaz.martin

Kvantitatívne uvoľňovanie v Japonsku prináša oživenie, ale aj problémy

monday
17.06.2013
Trhy a makro | balaz.martin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Trhy a makro


Podobní autori

admin

martin.gulka

saxo

kasik

ts
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)