Môj plán investovania do akcií a ETF Ako-investovat.sk .


Po výbere brokera, nasledujúcim založením účtu a prevodu peňazí s ktorými chceme obchodovať sa dostávame ku konečnej fáze a to je reálne obchodovanie. Pri mojom relatívne nízkom vklade pohybujúcom sa v stovkách eur predstavuje výška poplatkov výrazný náklad pri obchodovaní.

 

Čím menej budem obchodovať a čím menej kusov investičných nástrojov budem držať v portfóliu, tým väčší bude môj celkový výnos po odrátaní poplatkov. Preto sa pokúsim o jednoduchú stratégiu „nakúp a drž“. V mojom portfóliu by som nechcel mať viac než 8 kusov akcií a ETF práve kvôli výške poplatkov vzhľadom k celkovému počiatočnému vkladu.  O to ťažší bude výber tých pár akcií a ETF, že chcem obchodovať čo najmenej, takže sa pokúsim a teda aj budem musieť ich vyberať čo najrozumnejšie.

 

Skúsenosti s reálnym obchodovaním nemám, maximálne na demo účtoch som si skúšal väčšinou len tak, bez väčšieho rozmýšľania kupovať a predávať čo sa mi zachcelo. Teraz budem vyberať podľa nejakých pravidiel a výberu budem venovať o dosť viac času.

 

O rôznych takýchto pravidlách, ktoré by mala spĺňať akciová spoločnosť pre kúpu jej akcií hovorí napríklad Benjamin Graham vo svojej knihe „Inteligentný investor“. Takú skrátenú verziu týchto pravidiel ponúka aj autor knihy o investovaní Daniel Gladiš. Všetky pravidlá, ktoré uvádza B. Graham ostali D. Gladišom v jeho knihe zachované, takže jeho knihu použijem pre zopakovanie, aké pravidlá to vlastne sú:

  1. Cena k zisku na jednu akciu, čiže P/E (price to earnings ratio) musí byť menší než 15. K tomuto nám ešte odporúča, aby bol P/E nižší než 15 v priemere za posledné 3 roky. Ako uvádza, je to preto, že čistý zisk spoločnosti nemusí byť v jednom roku dosť reprezentatívny.
  2. Cena k účtovnej hodnote pripadajúcej na jednu akciu (price to book ratio) nesmie byť väčšia než 1,5. Dodáva, že akýkoľvek násobok môže byť ospravedlniteľný, pokiaľ spoločnosť súčasne dosahuje veľké zisky a ukazatele ROE. Alternatívne je možné prvé a druhé kritérium nahradiť jednou spoločnou podmienkou, aby násobok P/E a P/B nebol väčší než 25.
  3. Spoločnosť by mala mať nepretržitú históriu výplaty dividend aspoň 10 rokov. Marc H. Gerstein vo svojej knihe „The value connection“  porovnáva celkový výnos dvoch skupín akcií – s dividendou a bez dividendy. Akcie s dividendami dosiahli počas medvedieho trhu od mája 2000 do mája 2002 výnos 3,44% a akcie bez dividendy -0,82%.
  4. Spoločnosť by mala byť finančne zdravá. Ako finančne zdravú spoločnosť považuje spoločnosť, ktorá je dostatočne likvidná a nie je neprimerane zadĺžená. Likvidita sa najčastejšie meria pomocou tzv. Current Ratio, čo je pomer medzi krátkodobými aktívami a krátkodobými pasívami. Pre Current Ratio uvádza minimálnu hodnotu 2. Čo sa týka primeranej zadlženosti spoločnosti, ukazateľ Debt to equity (dlh k vlastnému kapitálu) nemá byť väčší než 0,6. Pri tzv. utilities to može byť až do hodnoty jedna.
  5. Spoločnosť by mala mať stabilné a rastúce zisky. Za ziskovo stabilnú považuje autor spoločnosť, ktorá v minulých aspoň piatich (ideálne 10) rokoch dosiahla v každom roku zisk. Čo sa týka rastu zisku, za posledných desať rokov by mal byť v priemere aspoň 4% ročne.
  6. Spoločnosť by mala mať určitú minimálnu veľkosť. K nej píše, že táto minimálna veľkosť by mala byť osobitým názorom každého investora no z vlastnej skúsenosti odporúča zamerať sa na spoločnosti s tržnou kapitalizáciou minimálne 500 miliónov dolárov. U finančných inštitúciách by to malo byť minimálne 5 miliárd dolárov.

K týmto šiestim pravidlám by som ešte rád doplnil ďalšie, o ktorých vo svojej knihe „Náhodná prechádzka po Wall Street“  píše Burton G. Malkiel. Píšem o nich v mojom prvom článku, no zopakujem ich tu:

  1. Zamerajte sa na nákupy akcií spoločností, ktoré sa zdajú byť schopné udržať si nadpriemerný rast výnosov aspoň po dobu 5 rokov.  Výber akcií s rastúcimi výnosmi je to, o čo tu ide. S trvalým rastom stúpajú nielen dividendy a výnos spoločnosti, ale môže sa zvýšiť násobok P/E, ktorý je trh ochotný za tieto dividendy zaplatiť.
  2. Nikdy neplaťte za akciu viac, než môže byť rozumne odôvodnené hodnotou odvodenou od pevného základu. Kupujte akcie, ktoré sa predávajú s P/E v úrovni P/E trhu alebo mierne nad ňou. Pozrite sa na rastové okolnosti, ktoré trh nerozpoznal, takže k hodnote akcie nepridal veľkú prémiu. Vyvarujte sa akcií s príliš veľkými násobkami P/E a mnohými rokmi rastu, ktorý sa už premietol do ceny týchto akcií.
  3. Môže byť prospešné nakupovať akcie s príbehmi o očakávanom raste, na ktorých môžu investori stavať vzdušné zámky. Spýtajte sa sami seba, či má príbeh vašej akcie šancu získať pozornosť davu. Je to príbeh, na ktorom môžu investori stavať vzdušné zámky, ale také, ktoré spočívajú na pevných základoch?
  4. Obchodujte čo najmenej. Na Wall Street je jedno porekadlo: „Sedlajte víťazov, predávajte porazených.“ Častými predajmi nedocielite ničoho, okrem vysokých účtov od vášho makléra a zvýšeniu daní, pokiaľ sa vám náhodou podarí realizovať zisk. Je veľmi náročné poznať, kedy je vhodný čas k predaju a taktiež môže dôjsť k tvrdému zdaneniu. Pán Malkiel dodáva: „Moja vlastná filozofia ma vedie k tomu, aby som obchodoval čo najmenej. Ale s akciami, ktoré očividne svoj boj prehrali, nemám zľutovanie. Až na pár výnimiek predávam vždy na konci každého kalendárneho roku všetky akcie, na ktorých mám stratu. Stratovú pozíciu držím, pokiaľ sa začne objavovať rast, ktorý očakávam a som presvedčený, že tento cenný papier nakoniec splní svoj účel.“

Zatiaľ neviem, či sa dajú všetky pravidlá zlúčiť dokopy a či vôbec existuje spoločnosť, ktorá by všetky vyššie spomenuté kritériá splňovala, no určite sa budem snažiť takú nájsť. Pokúsim sa dostatočne splniť pravidlá a o mojich výsledkoch v hľadaní Vás oboznámim v mojich ďalších článkoch.

 


Nehnevajte sa na mňa, ale aký zmysel majú takéto články? Veď som sa nič nedozvedel, prínos nula. Ostatne ako celá táto séria článkov. Pridal: Peter dňa 01.09.2013 o 17:59

Zaujimave, tesim sa na vysledky aj ked tiez premyslam ako autor ci take spolocnosti dokaze najst, tie parametre sa daju urcite dobre odfiltrovat no to dokaze kazdy (a teda je vzhladom na ne trh asi celkom efektivny) a tie dalsie kriteria budu asi narocne odfiltrovat.. tak drzim palce Pridal: Kolega dňa 02.09.2013 o 15:41

Marian Bednarcik pise seriu clankov o tom ako zacal investovat. Kedze je iba stredoskolak, tak nikdy pred tym skusenosti vs investovanim nemal. Pise teda cely proces real time - ako keby svoj investorsky dennik. Od toho ktore knihy ho inspirovali, cez to ako nieco skusal na demach az po vyber brokera.
Tento mesiac spolu otvorime realny ucet a Marian na nom bude samostatne obchodovat. Pridal: filip glasa dňa 02.09.2013 o 15:57

hm... ja som sa tiez hrala uz viackrat na burze a musim povedat ze len tak si otvorit demo ucet a kupovat bez rozmyslania neprinesie vela.... cele sa to zacalo ked som potrebovala peniaze na skolu...pozicala som si vtedy urcitu ciastku mariek a zacala obchodovat....par tyzdnov predtym som vsak sledovala celodenne burzu, spravy, kurzy a robila vlasne analyzy...laicke...hoci studium som absolvovala..ale podla mojej logiky....na akcie potrebuje clocek cas a vediet ako sa spravy odrazia na kurzoch..takisto musi clovek sledovat americku burzu...ked prehliadnes ako funguje system tak to ide...ale nemas cas na ostatne veci v zivote....mne sa to oplatilo...po siestich mesiacoch som mala patnasobok v suchu...a studium zaplatene....obchodovala som s novymi emisiami....nebol to jediny krat a nikdy som nepadla pod 2,5 nasobok vkladu...aj napriek tomu si nemyslim ze by taketo kratkodobe obchodovanie na burze malo byt zmyslom zivota...su to spekulacie a ziadne realne obchody...dnes sprostredkovavam investicie do realnych hodnot...aj tak Ti prajem vela stastia a hlavne mudrosti najst vyznam v tom co robis... ;-) ale ako povedal Kostolany : kto ma malo penazi...(tak ako ty podla toho co pises?) ten nemoze spekulovat...kto ich ma vela ...ten moze... a kto nema ziadne(tak ako ja vtedy) ....ten musi ;-) Pridal: Jana Kappler dňa 02.09.2013 o 21:53

tak ja sa ako stredoškolak od úloh veľmi nepretrhnem takže času mam na to dosť :-) ..tak to ti gratulujem, ten vynos za taky čas je pre mna obdivuhodny ..ja sa špekulovať nechystam a ani si to dovoliť nemôžem; podla toho čo písal Graham všimol som si ako verí v dlhodobé investovanie, takže verím že ním zadané kritériá nie sú na špekulácie.. Ďakujem :-) ...hej práve čítam jeho knihu takže tieto slová si pametam.. len ku tým správam ešte píše že dôležitejšie je odhadnuť ako na novo ohlásené správy zareaguje verejnosť než na ich konkrétny obsah, či to tak funguje aj naozaj povedať (zatial) neviem.. a k tym novym emisiam, teda IPO, tak nechcem hovoriť a ani tak skoro hovoriť nebudem že toho viem nejak veľa o investovaní, no to čo viem je že IPO sú oveľa rizikovejšie investície než už vydane akcie a teda sa do nich zatial investovať nechystam.. ďakujem za postrehy :-) Pridal: marian bednarcik dňa 02.09.2013 o 22:21

Ja som autorovi za tieto články veľmi vďačný, tak isto som stredoškolák a posledné mesiace ma začalo zaujímať investovanie. Hlavne prvý článok o literatúre ktorá je vhodná aj pre človeka ktorý doslova povedané, nevie čo robí, mi prišla veľmi vhod. Držím ti palce Marián a ďakujem ešte raz! Pridal: Adam Szabó dňa 03.09.2013 o 16:22

Super článek, ale i celá série :-) Akorát mám pár bodů ke Grahamovým kritériím. Jsou s nimi spojené 2 hlavní problémy:
1) Jsou hodně známé, takže se tím pádem snižuje výkonnost portfolií postavených na jejich základě
2) Současný trh je (podle mého názoru) docela vysoko; a v takových situacích grahamovské techniky dost selhávají.
Pokud ti screener na základě zmíněných kritérií vyhodí nějaké akcie, budou to často čínské společnosti (těm bych se raději vyhnul - mohou to být "accounting frauds") anebo technologické společnosti, popřípadě banky. A pokud se považuješ za grahamovského investora, měl bys být schopen ty společnosti pochopit a ocenit je. Ještě se může stát, že podobným kritériím budou vyhovovat nějaké akcie, ale půjde o value traps - akcie obchodované za nízké násobky zisku a účetní hodnoty, ale s "kostlivci ve skříni".
Jednoduché a krásné byznysy jako Coca-Cola, Walmart, Kraft Foods a jiné Buffettovské typy se dnes bohužel obchodují za velké násobky P/E a P/B.
Být tebou, zkusil bych spojit to, co jsi psal v jednom z předešlých článků, a to akcie na 52-week lows s grahamovskými kritérii. Ostatně tuto investiční strategii (akcie na 52týdenních minimech a další value kritéria) úspěšně několik desítek et praktikoval Walter Schloss - určitě si o něm zjisti víc :-) Pridal: Pepa dňa 03.09.2013 o 17:52

ja tiež fandím autorovi taktiež som len na DEMO účte
a tiež už pozorujem chyby aké sa mi tam stávajú všetko je to o nevhodnom nákupe , nepremyslenom neuváženom , ešte keby som tak rozumel ostatným skutočnostiam ako sú skratky Lot , iops , a podobne
tak by ma to možno posunulo ďalej .. Pridal: jujo dňa 06.09.2013 o 19:17

Každý rok se nacházejí v západní Evropě a v USA nějaké podceněné akcie s potenciálem růstu. Dokonce i blue chips v indexu DAX, Eurostoxx50, Stoxx50 a Dow Jones. Například dnes akcie Alcoa. Někdy však je nutno vybírat podle nízkého PB a PS a ignorovat vysoké PE. Nebo vydělit dnešní kurz akcie průměrným ziskem z posledních 10 let. Graham používal jen 3 z jeho kritérií současně, nikdy všech 10 kritérií současně. Však to bylo v 50. letech. Roku 1975 si Graham jeho kritéria silně opravil a hledal akcie s potenciálem růstu 50% za 2 roky. To však je v knize o Grahamovi psané od Janet Lowe. Marián Bednarčík by měl začít psát o akciích teprve pak, až bude akcie aspoň 10 let na Xetra kupovat. Kdo akcie nekupuje nebo teprve jeden rok, ten má vždycky podivné nápady, nebo dává jen dohromady cizí nápady, aniž by věděl, zda je to pravda. http://akcie.webz.cz Pridal: Kamarád dňa 07.09.2013 o 11:15

tak ja tu píšem ako investovať začínam, takže z čoho má človek začínajúci investovať vychádzať (kedže učený nikto z neba nespadol), ak nie z toho, čo odporúčajú vo svojich bestselleroch skúsený a úspešný investori? ..všetky kritéria, ktoré som tu popísal by spĺňalo ak vobec, tak málo spoločností; tak isto skombinovať všetkých 10 by bolo podla mna až príliš veľa, takže určite nevyberiem len tie, ktoré budú spĺňať všetkých 10 Pridal: marian bednarcik dňa 07.09.2013 o 13:08

Myslím si, že není třeba kritéria omezovat. Graham věděl, proč je nastavil, jak je nastavil. Je pravda, že v 70. letech zjistil, že někdy i dvě nebo 3 kritéria stačí. Jenže vždy dodal, že investor by si měl přečíst výroční zprávy společností, které na základě kritérií vybere. A po prostudování těchto materiálů by se měl dále rozhodnout, které zahrne do portfolia a které ne. Navíc obhajoval diverzifikaci, protože tři kritéria bez pořádné analýzy společnosti mohou vést ke ztrátovým investicím.
Podle mě by byla chyba omezit kritéria jen proto, abys našel dost společností. Protože na trzích v dnešní době moc společností odpovídající všem kritériím nenajdeš (viz můj předchozí komentář.) Ta kritéria, jak jsou nastavená, by ti měla vybrat společnost levnou (na základě P/E a P/B), rentabilní (ROE), nezadluženou (debt/equity) a likvidní (current ratio). Kritéria jako nepřetržitá výplata dividend a několik let bez ztráty jsou kontrolou byznys modelu firmy – zda je, nebo není náchylný na cyklické výkyvy v ekonomice.
V investování se vyplácí být vysoce selektivní a disciplinovaný. Osobně jsem taky Graham- Buffettovský typ. Avšak za poslední dva roky jsem při množství času, které jsem byl tomu ochoten věnovat, nenašel skvělou investici. Pár zajímavých bylo, ale občas mě něco odradilo. Sice mi utekly zajímavé výnosy, ale zpětně se toto hodnotí špatně.
Každopádně ti držím palce a těším se na další články :-) A nezapomeň na pravidlo číslo 1: „Never lose money.“ Pridal: Pepa dňa 11.09.2013 o 10:48
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:11 Komentáre Galéria (1)

Súvisiace články

Moja prvá reálna investícia - Cash America International (CSH)

tuesday
11.02.2014
Trading a brokeri | marianbednarcik

Investovanie cez zahraničných brokerov

monday
26.08.2013
Trading a brokeri | marianbednarcik

Výber brokera na investovanie s malou sumou

thursday
08.08.2013
Trading a brokeri | marianbednarcik

Náhodná prechádzka po Wall Street, recenzia knihy

sunday
21.07.2013
Vzdelanie | marianbednarcik

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)